Adım Adım İşletim Sistemi İmaj Hazırlanması – 5 – Microsoft Edge Politikaları


Bir kaç yazıdan oluşan bu yazı serisinde kurumsal bir Windows 10 işletim sistemi imajı hazırlamak için gerçekleştirilmesi gereken işlemler ve bu işlemlerin ne şekilde yapılabileceği detaylandırılmaktadır. Buna göre yazı dizisi içerisinde şu bölümler yer almaktadır:

 1. Sysprep Audit Mode
 2. Office 365 ProPlus Yüklenmesi
 3. Universal Windows Platform Uygulamaları Yönetimi
 4. Cloud Content Policy
 5. Microsoft Edge Policy
 6. Internet Explorer Enterprise Mode
 7. Başlat Menüsünün Yönetilmesi
 8. Varsayılan Uygulamaların Ayarlanması
 9. Features on Demand Kullanımı
 10. Sysprep – Generalize İşlemi
 11. VHDx – Wim Dönüşümü

Windows 10 işletim sistemi içerisinde varsayılan tarayıcı olarak gelen ürün Microsoft Edge tarayıcısıdır. Modern web standartlarına uygun olarak geliştirilen Edge tarayıcısı her ne kadar Internet Explorer 11 kadar detaylı olmasa da belirli bir seviyede yönetilebilmektedir. Bilgisayar ayarları altında Yönetimsel Araçlar altında yer alan Windows Bileşenleri içerisindeki Microsoft Edge bölümünde bulunan politikalar Microsoft Edge tarayıcısının yönetiminde kullanılabilir.

Burada yer alan politikalar içerisinde Edge’e özel politikalara baktığımızda üç politikanın öne çıktığını görüyoruz. Configure the Enterprise Mode Site List politikası, Internet Explorer Enterprise Mode özelliğinin kullanıldığı ortamlarda yer alan web sitesi uyumluluk listesi yolu ile konfigüre edilir. Bu sayede Edge tarayıcısı ile açılan siteler bu liste içerisinde konfigüre edilmişse buradaki ayarlara uygun bir tarayıcı modunda açılacaktır. Internet Explorer Enterprise Mode ile ilgili özelliklere buradan ulaşmak mümkündür.

Enterprise Mode Liste Politikası

Microsoft Edge’e özel bir diğer politika Configure corporate Home pages isimli politikadır. Bu politika ile Edge tarayıcısının açılışta kullanacağı web sitesi bilgisi tanımlanmaktadır.

 Anasayfa Politikası

Send all intranet sites to Internet Explorer 11 isimli politika ise intranet alanında yer alan web sitelerinin Edge tarayıcı ile açılması durumunda siteleri Internet Explorer tarayıcısına yönlendirmekten sorumludur.

Edge - IE Yönlendirme

Bu politika aktive edildiğinde intranet siteleri alanında yer alan tüm siteler Edge tarayıcısı ile çağırıldığında otomatik olarak internet explorer ile açılacaktır.

Edge - IE Yönlendirmesi

 

Skip to main content