Windows 10 ve Yeni Nesil Yonga Setleri


 

15 Ocak 2016 tarihinde Windows ve Cihazlar Ürün Grubu Executive VP'miz Terry Myerson; yonga mimarilerinin gelişimi ve Windows işletim sisteminin bu gelişim sürecindeki duruşunu açıklayan bir duyuru yazmıştı. Bir aylık bir gecikme ile de olsa bu yazının önemli noktalarını vurgulamak ve detaylandırmak istiyorum.

  • Microsoft olarak Intel, AMD, NVidia ve Qualcomm gibi yonga seti üreticileri ile yakın bir çalışmamız var. Bu çalışmanın temelinde Windows 10’un yeni nesil yongaların sağladığı tüm olanaklardan faydalanması yer alıyor.
  • Intel’in 6.cı nesil yonga mimarisi Skylake bu konudaki dönüm noktalarından biri. Bu Mimari, Windows 10 ile birleştiğinde Windows 7 çalıştıran ortalama bir bilgisayara göre 30 kata kadar yüksek grafik performansı ve 3 kata kadar uzun bir batarya ömrüne sahip oluyor. Aynı zamanda Windows 10 ile birlikte gelen güvenlik özelliklerinin de kullanılabilmesini sağlıyor.
  • Her ne kadar kullanıcılarımızın büyük Bölümü Windows 10’a geçiş için hızlı hareket etse ve pilot / test süreçlerini sürdürüyor olsa dahi bir kesim ise Windows 7’nin stabilliğini ve uyumluluğunu değiştirmek konusunda çok da istekli değil. Ancak bu yeni nesil donanımların üzerinde Windows 7’nin çalıştırılması ve bu donanım platformunun desteklenmesi; servis seviyesinde bazı değişiklikler yapılmasını zorunlu kılıyor.

  • Bu zorunluluk neticesinde OEM iş ortaklarımızla birlikte Skylake platformunda çalışan yeni nesil cihazlarda Windows 7 çalıştırılmasına 17 Temmuz 2017 tarihine kadar destek vereceğiz. Bu donanımlar içerisinde Dell Latitude 12, Dell Latitude 13, Dell XPS 13, HP Elitebook Folio, HP Elitebook 1040 G Lenovo ThinkPad Carbon X1, Lenovo ThinkPad T460s gibi pek çok farklı üreticiden farklı cihaz serisi yer alıyor.
  • 17 Temmuz 2017 tarihinden itibaren skylake platformunda Windows 7 ve 8.1 çalıştırılması desteklenmeyecek. Yani yalnızca çok kritik güncelleştirmeler bu platformda çalışan ilgili İşletim sistemlerine gönderilecek. Daha eski yonga setlerindeki destek politikasında ise bir değişiklik yok. Yani Skylake’den eski yonga mimarileri üzerinde Windows 7, 14 Ocak 2020 ve Windows 8.1 10 Ocak 2023 yılına kadar desteklenmeye devam edecek.
  • Yonga seti üreticilerinin bir sonraki nesil üretiminde ise Windows 7 ve 8.1 kullanımı desteklenmeyecek. Bu yonga setleri yalnızca Windows 10 ile çalışacak. (Intel için Kaby Lake; Qualcomm 8996; AMD Bristol Ridge üzerinde yalnızca Windows 10’un destekleneceği gelecek nesil yonga setleri arasında sayılabilir.)
  • Windows 7 hali hazırda genişletilmiş destek sürecini yaşıyor. Genişletilmiş destek dönemlerinde; söz konusu ürünlerle ilgili herhangi bir iyileştirme ve yükseltme yapı ancak yamalar ve güvenlik güncelleştirmeleri yayınlanırken 15 Ocak 2016 – 17 Temmuz 2017 aralığındaki 18 aylık bu dönemde Skylake platformunda Windows 7 çalıştırılmasının destekleniyor olması istisnai bir durum. Bu istisnai durum tamamen kurumsal kullanıcıların  yeni nesil donanımlar üzerinde Windows 10 geçişlerini test edebilmeleri ve modelleyebilmelerini sağlamak amacını taşıyor.

Terry Myerson’ın ilgili blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Skip to main content