Windows Spotlight


Windows Spotlight, Windows 10 kilit ekranında görüntülenen arka planı değiştiren ve bu ekranda farklı hatırlatma / öneri mesajlarının görüntülenmesini sağlayan bir seçenektir. Windows Spotlight özelliği Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education sürümleri içerisinde yer almaktadır. Yönetilen cihazlar için sistem yöneticileri grup ilkeleri ile veya mobil cihaz yönetim arayüzünden faydalanarak kullanıcıların Windows Spotlight seçeneğini devreye almasını / kaldırmasını engelleyebilir.

Windows Spotlight

Windows Spotlight

Windows Spotlight, kilit ekranında her gün yeni bir fotoğraf görüntülemektedir. Varsayılan arka plan resimlerinin yanına yeni görseller belirli periyotlarda indirilmektedir.Bunun yanı sıra henüz kullanılmamış özelliklerin kullanımı ile ilgili öneri mesajları da Windows Spotlight içerisinde yer almaktadır.

Spotlight ayarları

Spotlight ayarları

Spotlight özelliğinin devreye alınması veya çıkartılması ayarlar bölümündeki kişiselleştirme ayarları içerisinde yer alan kilit ekranı bölümünden gerçekleştirilebilmektedir. Windows Enterprise ve Education sürümleri için ise bir grup politikası ayarı kullanılabilmektedir.

Spotlight Yönetim GPO'su

Spotlight Yönetim GPO'su

Windows Spotlight özelliği ve son kullanıcı kilit ekranında görüntülenecek görsel bilgileri, Computer Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Personalization > Force a specific default lock screen image politikası kullanılarak yönetilebilmektedir. Bu politika ile son kullanıcıların kilit ekranında belirli bir görselin gösterilmesi ve spotlight özelliğinin devre dışı bırakılması sağlanmaktadır.

 

Skip to main content