Windows 10 Bulut İçeriğinin Gizlenmesi


Windows 10’un Kasım ayında yayınlanan 1511 kodlu güncelleştirmesi yüklendiğinde başlat menüsü üzerinde bazı “hayalet” uygulamaların varlığı görülür. Bu “hayalet” uygulamalar; bilgisayar internete bağlandıktan sonra yüklenen tüketici uygulamalarıdır. Bu uygulamalar içerisinde Wunderlist, Twitter, CandyCrush gibi son kullanıcı uygulamaları yer almaktadır.

Bu uygulamaların tüketici cihazlarına yüklenmesi kurumsal cihazlarda sysprep sorunlarına yol açabilmektedir. Ortaya çıkabilecek sysprep sorununun nedeni, incelenmesi ve çözümüne buradan ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra kurumsal kullanımdaki cihazlara tüketici uygulamalarının yüklenmesi istenmeyebilir.

Baslat Menusu

Baslat Menusu

Bahsedilen son kullanıcı uygulamalarının yüklenmemesi için bir politikanın devreye alınması gerekmektedir. Bu politika kurumsal işletim sistemi imajı oluşturulurken devreye alınabilir. Politika Computer Configuration - Administrative Templates - Windows Components altında bulunan Cloud content içerisindedir.

Cloud Content Policy

Cloud Content Policy

Cloud Content Policy

Cloud Content Policy

“Turn off Microsoft consumer experiences” isimli politika devreye alındıktan sonra, bu ayarın yapıldığı veya ilgili politikanın uygulandığı bilgisayar üzerinde oturum açan yeni kullanıcılar – oluşturulan yeni profiller üzerinde bu uygulamaların yüklenmediği görülecektir.

 

Yeni Kullanıcı Baslat Menusu

Yeni Kullanıcı Baslat Menusu

Skip to main content