Tipy našeho fanouška Lukáše: Nové uživatelské rozhraní


Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém profilu Windows CZ možnost podelit se na tomto blogu s tím, jak každý den využívá Windows 8.1. Prectete si ctvrtý z jeho skvelých tipu, který se zabývá novým uživatelským rozhraním. (Na techto odkazech najdete první, druhý a tretí tip.) 

Když vyšel Windows 8, ríkal jsem si, že budu Windows Store aplikace využívat spíš na tabletu.
Nakonec je opak pravdou. Kvuli jednoduchosti a jejich rychlosti si i na pocítaci castokrát vyberu spíš aplikaci Pošta, než nacítat stránky s e-mailem.
Pred Windows 8.1 jsem moc Facebook nepoužíval. Nemel jsem ani moc casu vše procítat.
Dnes už si mužu stejne jako na Windows Phone pripnout na úvodní obrazovku to, co me zajímá. Mám na telefonu, na tabletu i na pocítaci skupinu dlaždic s práteli a FB stránkami, jejichž novinky me nejvíc zajímají. Když napíšou neco nového, hned se to zobrazí na dlaždici ve Startu.

Ovládací tlacítka
Výhodou techto aplikací taky je, že se z nich dá velice snadno sdílet nebo z nich hned tisknout. Všechny tyto veci se delají stejne, v ovládacích tlacítkách v pravé cásti obrazovky, které si zobrazím najetím myší do pravého rohu obrazovky nebo posunutím prstu z pravého okraje obrazovky.
Skvelým príkladem je treba to, když otevru pdf. Zobrazím si panel ovládacích tlacítek a mužu vybrat zarízení, svou tiskárnu a hned tisknout. Takto bych si mohl vytisknout i napríklad mail v aplikaci Pošta nebo treba stránku v celoobrazovkové verzi Internet Exploreru. Velice rychlé a jednoduché.
Mužu odtud taky nastavit, jak se bude obraz zobrazovat na pripojené obrazovce nebo napr. prehrát film v Xboxu.

Nejvíc vytížená jsou u me asi tlacítka Sdílet, Nastavení a Hledat.
Pres sdílení se muže vytvorit sám snímek obrazovky a hned jej odeslat treba mailem nebo na Facebook.
Když už jsem byl u toho pdf, tak i u nej casto používám sdílení, protože jej takto mužu hned velice snadno odeslat.
Sdílet mužu taky treba odkaz v celoobrazovkové verzi IE, pocasí z aplikace Pocasí, fotky z aplikace Fotky nebo treba i odkaz na otevrenou aplikaci na Windows Store.
Tip: Sdílení zobrazíte i klávesovou zkratkou Win + h

Nastavení v tomto panelu se mení podle toho, co je zrovna otevrené.
Není potreba složite hledat, kde se co nastavuje. Mám to vždy v panelu ovládacích tlacítek.
Dolní cást nastavení se nemení a zustává stejná. Jas displeje, pripojení, hlasitost, oznámení, vypnutí, klávesnice a prechod do Nastavení pocítace.
Tip: Nastavení zobrazíte i klávesovou zkratkou Win + i

Výborné je nové hledání ve Windows 8.1.
Vyhledává napríc nastavením, soubory, ale i na internetu. To, kde bude vyhledávat si mužeme nastavit. Casto toto vyhledávání používám na prehávání hudby. Napíšu jen název a vyberu si z vyhledaného seznamu. Taky na rychlý prístup k nastavení. Stací napsat treba myš a hned mám nastavení myši. A pro víc nastavení myši prepnu do vyhledávání nastavení.
Co jsem zacal v poslední dobe používat, je vyhledávání na internetu rovnou z Windows 8.1. Je to rychlé a hned po ruce. Napríklad když treba potrebuju nejaký obrázek, stací napsat to, co hledám do vyhledávacího polícka a vybrat webové obrázky. Pak jde vyhledávání ješte upresnit.

Když neco vyhledám a stisknu Enter, tak se otevre aplikace s vyhledáváním. Zobrazí se vyhledané veci v pocítaci, které se dokonce seradí podle toho, jestli jde o nastavení, soubory, videa atd. A vyhledá i výsledky na internetu.

Tip: Vyhledávání otevrete taky pomocí klávesové zkratky:
Win + q – všude
Win + w – nastavení
Win + f – soubory

Tip: Získávání návrhu z internetu jde vypnout v Nastavení pocítace v záložce Hledání a aplikace. Tady oodškrtnete Získávat návrhy hledání a webové výsledky z Bingu.
Ted i když pri vyhledávání stisknete Enter a otevre se aplikace se všemi výsledky vyhledávání, bude vyhledávat pouze v pocítaci.

Aplikace a hry
Casto využívám toho, že si mužu spustit stejnou aplikaci i na Windows tabletu i na Windows pocítaci.
Hodne aplikací je docela zajímavých a treba takovou aplikaci Microsoft Project Siena nebo hru Minion rush mužu spustit na obobu techto zarízeních.
Ty aplikace a hry jsou vetšinou prizpusoboné pro nekolik typu ovládání. Treba i ten Minion rush dává na výber mezi ovládáním dotykovým, gamepadem nebo klávesnicí.

Máme tak i na pocítaci na výber nejen z aplikací klasické pracovní plochy, ale i z aplikací z Windows Store.

Tady vám napíšu moje oblíbené aplikace a hry, které používám i na tabletu i na pocítaci. K nekterým jsem napsal i nejaké popisky.

Aplikace

 • Pošta
 • Pocasí
 • Hudba – používám jej i na pocítaci jako takový “jukebox“ na výber hudby.
 • Kalendár
 • Mapy
 • Microsoft project Siena – doporucuji vyzkoušet. Tvorba aplikací pro Windows 8.1 bez nutnosti znalosti programování
 • Shazam – rozpoznávání hudby
 • CT 24, CT 4 – zprávy na dlaždici i v aplikaci, online vysílání
 • Play.cz – online rádia, dlaždice zobrazuje zprávy
 • Musictube – hudební videoklipy
 • Rss reader live – rss ctecka upozorní na nové clánky na dlaždici a notifikací

Hry

 • Drift mania
 • Aspahlt 8
 • Adera – hra i s ceským dabingem
 • Hill climb racing
 • Cut the rope
 • Angry birds
 • Minion rush
 • Miny
 • Solitaire
 • Nesbox – emulátor starých videoher

Co k tomu ríct záverem? Windows 8.1 je pro me skvelým nástrojem pro zábavu, ale i tvorbu. Ke konzumaci obsahu, jednoduché prohlížení stránek a posílání pošty, rychlé sdílení pres Windows Store aplikace, ale i k práci na bežné ploše s mými aplikacemi pro tvorbu.

S Windows 8.1 je díky novým možnostem muj softwarový svet presne takový, jaký potrebuji.

Lukáš Kobylík

Comments (0)

Skip to main content