Tipy našeho fanouška Lukáše: Synchronizace ve světě Windows


Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém profilu Windows CZ možnost podelit se na tomto blogu s tím, jak každý den využívá Windows 8.1. Prectete si tretí z jeho skvelých tipu, který se zabývá synchronizací. (Na techto odkazech najdete první a druhý tip.) 

Jedna z mých nejoblíbenejších vecí, která se objevila s Windows 8. Jedna z vecí, kvuli které bych se už asi težko vracel k Windows 7. Synchronizace.
Microsoft má svuj ''ekosystém'', do kterého patrí Windows pocítac a tablet, Windows Phone, a Xbox. Já mám Windows Phone 8, pocítac a tablet s Windows 8.1, a to jakoby vzájemné ''spojení'' mezi ostatními zarízeními s úctem Microsoft jde opravdu poznat.
Synchronizace pomocí úctu Microsoft a SkyDrive (který se nove jmenuje OneDrive) je vážne super vec, a i když mám 3 ruzné zarízení - stolní pocítac, tablet a mobil, mám svoje nastavení, svoje soubory a dokumenty porád u sebe.

Synchronizace aplikací
Jak už jsem psal drív, casto používám kalendár ve Windows 8.1, ale to nejenom proto, že by me na tu událost upozornil tablet nebo mobil, na kterém jsem si to nastavil, ale rovnou všechny zarízení. Událost se prenesla na všechny ostatní Windows zarízení s mým úctem Microsoft.
Kalendár používám skoro každý den. Když vím, že nesmím na neco zapomenout treba hned další den. Na pocítaci si nastavím cas a den události a presne tehdy me upozorní mobil na to, že musím nekam jít nebo treba že nesmím zapomenout udelat webové stránky.

Upozornení na Windows Phone 

Upozornení na pocítaci a tabletuU kalendáre to ale samozrejme nekoncí.
Treba v Pocasí se synchronizuje nastavení mest, u Internet Exploreru se synchronizují oblíbené stránky, historie a záložky. Casto si potrebuji na tabletu otevrít stránku, kterou mám (nebo jsem mel naposledy) zobrazenou v pocítaci a jediné co stací udelat, je otevrít Internet Explorer a vybrat pocítac, na kterém jsou nebo byly nejaké záložky otevrené.
Synchronizace funguje i u mnoha dalších aplikací.

Synchronizace her
Miny je moje nejoblíbenejší hra s Windows. Od Windows 8 jsou v ní dokonce i achievementy a zajímavý mód dobrodružství. Ale co je duležité je to, že si ukládá dosažené skóre a odesílá jej do mého tabletu a Windows Phone telefonu, na kterém hra Miny vypadá skoro stejne jako na pocítaci a tabletu. Nekteré hry synchronizují i rozehrané pozice. Zacnu na telefonu a pokracuji na pocítaci. Stejne to funguje u Solitaire a s dalšíma hrami s oznacením Xbox.

Stejné medaile v Minách ve Windows Phone


A stejné medaile v Minách ve Windows

Windows a Xbox
Pres Windows 8 a 8.1 jde v Xboxu spouštet napríklad i hudba a filmy.
Stací otevrít soubor v celoobrazovkové Windows 8 aplikaci, treba Hudba, a najet myší do pravého rohu obrazovky nebo posunout prst z pravého okraje obrazovky, vybrat Zarízení > Prehrát a Zvolit Xbox.
Na Xboxu se hned zacne prehrávat z vašeho pocítace nebo tabletu.
Funguje to i u ruzných jiných aplikací napr. na YouTube.
Další možnost, jak se pripojit k Xboxu je aplikace SmartGlass. Tablet nebo Windows Phone telefon je potom jako druhá obrazovka s dalšími funkcemi ke hre nebo ovládání na Xboxu.

Zálohy nastavení z Windows pocítace, tabletu a mobilu
Ve Windows 8.1 jde ukládat zálohy nastavení do cloudu. Každý, kdo si koupí zarízení s Windows a vytvorí si Microsoft úcet, získá zdarma 7 GB místa na OneDrive, kde si muže i sám ukládat své fotky, dokumenty, videa atd. pres internetový prohlížec, prohlížec souboru ve Windows nebo aplikaci pro mobil nebo tablet.

Na telefonu mám nastavené automatické odesílání fotek na OneDrive. Když neco vyfotím, mám to hned ve svém OneDrivu a ve složce OneDrive na pocítaci a tabletu. Kdo má Xbox, muže si fotky hned prohlédnout i na Xboxu.
Mimo to zálohuje telefon i SMS, seznam aplikací a nastavení.
 Na tabletu, když si napríklad nainstaluji nejakou aplikaci, nabízí mi její instalaci i pocítac a naopak.

Tip: Na telefonu si zálohování nastavíte v nastavení, v záložce Zálohování.
Ve Windows 8.1 si automatické odesílání fotek nastavíte v Nastavení pocítace > SkyDrive > Z fotoaparátu

 

Zálohování ve Windows Phone


Odesílání fotek ve Windows 8.1


Synchronizace Office

Na OneDrive se automaticky ukládají mé rozepsané texty ve Wordu a jiné rozpracované veci z Office. Dokonce si pamatuje, kde jsem skoncil. Už se mi párkrát stalo, že se vypnula elektrina a já mel rozepsaný dokument. Protože se mi ale automaticky uložil, nic se nedelo.
Casto mi to ulehcuje práci pri psaní vecí do školy, jelikož v Officech ve Windows Phone, mužu neco snadno díky OneDrive dopsat ve Wordu na mobilu.

Ve škole jsem si delal poznámky v Office online na OneDrivu. Doma mi Office nabídnul, jestli chci pokracovat a dokonce i presné místo v dokumentu, kde jsem skoncil.

Office Windows Phone a mé poslední dokumenty


Synchronizace nastavení

Dnes už nemusím nic zdlouhave nastavovat jako drív, každou vec zvlášt. Stací si zvolit, co synchronizovat (napr. Nastavení plochy, tapety, pruzkumníka, myši, pokud nechceme synchronizovat hesla, stací vypnout atd.), nastavím to jenom na jednom zarízení a zbytek se automaticky podle nej nastaví sám. 

Když jsem to zjistil poprvé, byl jsem vážne prekvapený. Jednou, jsem musel Windows znova nainstalovat, a po instalaci si sám stáhl a znova nastavil mé puvodní nastavení. Velice ulehcená práce.

Jak nastavit, co synchronizovat

Nastavení Synchronizace si zmeníte velice jednoduše. Tím, že stací najet myší do pravého rohu obrazovky nebo posunout prst z pravého okraje obrazovky, vybrat Nastavení > Zmenit nastavení pocítace.
V Nastavení pocítace stací vybrat SkyDrive (pozdeji OneDrive) a pak Nastavení synchronizace.

Co všechno teda mužeme synchronizovat:

 • rozložení dlaždic
 • nainstalované aplikace
 • nastavení aplikací, informace z her
 • vzhled prostredí, zamykací obrazovku a fotku
 • hesla, historii, oblíbené stránky, záložky
 • jazyky
 • nastavení pruzkumníka, myši a další nastavení
 • zálohovat nastavení

Synchronizace mezi všemi Windows zarízeními je opravdu bezvadná vec, kterou využívám dennodenne. Zvlášt taky pri focení. Fotím velice casto a když dojdu domu, mám své fotky automaticky ve složce SkyDrive (OneDrive) na pocítaci.

Lukáš Kobylík

Comments (11)

 1. Mirek says:

  Díky za tipy. Dá se synchronizovat kalendář a úkoly, když na PC používám Outlook?

 2. Jakub says:

  Mám 8.1 kde mám ve složce se svým jménem složky – videa, obrázky, záložky, a hlavně kontakty u nich mám obrázek, mail, narozeniny, adresu, poznámky, číslo na mobil, do práce apod. jak tyhle kontakty nahustim do telefonu ?

 3. Lukáš says:

  to Mirek:
  Není zač. 🙂
  Ano, pokud používáte na počítači stejný Microsoft účet (Outlook) jako na tabletu nebo v mobilu s Windows, automaticky se vše sesynchronizuje. 🙂

 4. No, myslím, že to není nic tak převratného. Tyto (a mnoho dalších) věci si můžu na svých zařízeních od Apple synchronizovat také a dělám to již asi 3 rok. Samozřejmě nechci kritizovat, jen bych se chtěl zeptat, jestli má Windows 8 oproti synchronizačním schopnostem Apple zařízení nějakou výhodu?

 5. Anonymous says:

  Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém

 6. Pablo says:

  Podruhé a naposled páč toto je jen chvála Microsoftu, který stejně jako všechny korporace prezentuje rádoby prozákaznické blbiny a dokáže jimi pěkně otrávit.
  Primárně: od vydání win 8.1 je nutné pro využití dnešního OneDrive příhlášení účtem Microsoft. Konec, tečka! Nehodlám poskakovat kolem počítače a ťukat do něj hesla. Tedy mé 25GB úložiště leží ladem a já změnil službu i poskytovatele.
  Co se týče ostatního: hezké, ne ale jedinečné. Takže když nemusím, neberu.
  Do třetice: systém (ne)využití Win Media Center v současném nastavení kdy nejde použít mimo verzi PRO je doslova na hovno…
  Co dodat? Slušná funkčnost Windovs 8.1 a trapná podpora i rozšíření. Tady už číst nebudu.

 7. Lukas says:

  to Ondra:
  Microsoft má třeba vlastní e-mail, má vlastní online úložiště jehož součástí je také Office Online. Má vlastní konzoli Xbox, který je také synchronizovaný. (Třeba odehrané skóre nebo avatar.) Do Xboxu můžete streamovat třeba hudbu nebo videa z vašeho počítače nebo tabletu. Pak je zde také SmartGlas atp. 🙂

 8. illuminati chmaber says:

  JOIN THE GREAT BROTHER HOOD ILLUMINATI TODAY. Do you desire wealth,riches,fame,spot light,powers.unlock your destiny by joining the illuminati order today,and earn $250,000 for member loyalty and $1,000,000 for championing the course of destiny. Interested
  persons should contact our agent with the following details:

  Email:illuminati.recruitment2014@gmail.com

 9. illuminati chmaber says:

  JOIN THE GREAT BROTHER HOOD ILLUMINATI TODAY. Do you desire wealth,riches,fame,spot light,powers.unlock your destiny by joining the illuminati order today,and earn $250,000 for member loyalty and $1,000,000 for championing the course of destiny. Interested
  persons should contact our agent with the following details:

  Email:illuminati.recruitment2014@gmail.com

 10. Pavel says:

  Poprosil bych o radu, jak si nastavit synchronizaci tabletu s W8.1 a telefonu s WP8.1…. Po synchronizaci mám totiž během letního období události posunuty o hodinu dříve…

 11. marcela1 says:

  Potřebovala bych radu. Zkoušela jsem i Microsoft podporu, ale taky nepomohli.

  Mám telefon Nokia Lumia. U kontaktů jsem doplnila data narození, ale upozornění
  na narozeniny se nepřetahuje do outlook kalendáře. Zaškrtnutý ho mám. Nefunguje to
  ani při zadávání online přes Microsoft účet. Díky za radu.

Skip to main content