Tipy našeho fanouška Lukáše: Má Úvodní obrazovka Start ve Windows 8.1


Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém profilu Windows CZ možnost podelit se na tomto blogu s tím, jak každý den využívá Windows 8.1. Prectete si první z jeho skvelých tipu.

 

Jedna z vecí, která se mi velmi líbí na Windows 8 a 8.1, je nápad Úvodní obrazovky. Nejenže má všechny funkce puvodní nabídky Start, ale má mnoho funkcí nových, které využívám docela casto.

Když zapínám tablet nebo pocítac, vetšinou se jako první koukám na maily, které mi došly a na které je duležité odpovedet. Když mám cas, tak si prectu i nejaké novinky na internetu. Drív jsem na toto všechno potreboval nacítat jednotlivé internetové stránky, ale od príchodu Windows 8 a 8.1 se to mnohokrát zjednodušilo. Stejne tak jako jsem si drív musel psát úkoly na kusy papírku, které jsem vetšinou ztrácel nebo do denícku, do kterého jsem se zapomínal dívat, tak díky Windows 8.1 už na nic nezapomínám. Mluvím ted o živých dlaždicích. Už za dob Windows 7 jsem premýšlel, jak by bylo super, kdyby existovalo neco, kde bude všechno, co potrebuji, jednoduše, strucne na jednom míste. Neco, co bych jedním kliknutím otevrel a hned mel hned vše pred sebou. A to mi splnil Windows 8. Když zapnu pocítac dnes, stací jen zrakem preletet živé dlaždice a hned vidím, že mi došly 3 maily, 2 jen nejaké informativní a 1 duležitý e-mail ze školy, na který odpovím hned pres aplikaci Windows Pošta. Na dlaždici Kalendár vidím, že bych mel dnes udelat prezentaci a kdybych stejne zapomnel, Windows me v nastavenou hodinu upozorní. Pak presouvám pohled na dlaždici se zprávami. Nic moc zajímavého se neudálo, ale spolužák napsal na Facebook, že by rád v pátek vyjel na kolo, na dlaždici Pocasí vidím, že pršet nebude, tak se treba pridám. Ted už ale spouštím ze skupiny dlaždic s názvem Office PowerPoint, abych mohl zacít delat práci do školy.

Takto nejak vypadá muj bežný zacátek práce na pocítaci. Nový Windows mi celkove velice zpríjemnil práci a to i svými aplikacemi, jako je treba Pošta. Vždy, když jsem nekde na pocítaci s Windows 7, už mi funkce Windows 8 jednoduše chybí.

Mé tipy, jak nejlépe používat Úvodní obrazovku

Úvodní obrazovka je hlavní obrazovka pocítace, odkud se dá: spouštet všechny nainstalované aplikace v pocítaci, vyhledávat a zjistit mnoho informací, aniž bych musel cokoliv otevírat. (Pocasí, nové zprávy ze sveta, kdo má dnes svátek, datum, mé úkoly a mnoho dalšího.)

Na rozdíl od puvodní nabídky Start si mužete Úvodní obrazovku plne prizpusobit podle sebe.

Využívejte toho, že dlaždice jsou živé, a taky jejich nových velikostí. Pokud vám chodí hodne mailu, tak si nastavte dlaždici pošta nejvetší, zobrazí se jich na dlaždici víc. Pokud vás nezajímá pocasí, tak si ji mužete zase zmenšit nebo úplne odepnout. atd.

Malých dlaždic je nejlepší využívat pro zástupce programu. Nechtejte videt, jak vypadala moje plocha ve Windows 7. I pres to, že jsem se snažil udržovat plochu cistou, stejne casem nových a casto používaných programu pribývalo a potreboval jsem je mít hned po ruce. Ješte že dnes existuje Start v té podobe, v jaké dnes je.

V tom množství ikon na ploše jsem casto pátral, kde se ten program, který potrebuji, nachází a zrovna mi vypadl i název, takže jsem ho nemohl vyhledat. Dneska ale máme Úvodní obrazovku, ve které mužeme mít své programy v pojmenovaných skupinách. Grafické programy ve skupine Grafika, internetové stránky ve skupine Internet, nejaké hudební prehrávace ve skupine Hudba atd. Dlouhé hledání je najednou pryc.

Na první pozici si doporucuji dát dlaždici Plocha. První dlaždice je oznacená jako aktivní, takže stací stisknout Enter a hned jste na ploše.

(Tip. Ta svetle zelená dlaždice s novými clánky je Aplikace RSS Reader Live. Zobrazí nové clánky na živé dlaždici a upozorní také pomocí notifikace. Upozornování pomocí notifikací si mužete vypnout v Nastavení pocítace > Hledání a aplikace > Oznámení.)

Urcite taky využívejte razení nainstalovaných aplikací v prehledu všech nainstalovaných aplikací, který se skrývá pod šipkou vlevo dole. Mužete aplikace radit: podle názvu, data instalace, nejcastejšího použití a kategorií, což je taky jedna z velkých novinek oproti puvodní nabídce. Tuto funkci jsem už mnohokrát ocenil.


 

Další nastavení Úvodní obrazovky najdete ve vlastnostech hlavního panelu na ploše, v záložce Navigace. Mužete si nastavit pozadí z plochy na Úvodní obrazovku, zobrazit Úvodní obrazovku na monitoru, který se zrovna používá, zobrazit hned nainstalované aplikace, zda prohledávat vše a pri razení podle kategorií zobrazit jako první aplikace z plochy.

Navíc je Úvodní obrazovka prizpusobená pro dotyk i pro myš a klávesnici. Mužete si všimnout, že se pri pohybu myší zobrazují nejaké tlacítka navíc atd. Ovládání Úvodní obrazovky je velice pohodlné a rychlé.

Pokud hned hledáte nejaké náhrady, zkuste dát novému Startu šanci. 🙂

Tipy 2 : Co všechno pripnout na Úvodní obrazovku Start
 
Z Úvodní obrazovky si mužete udelat místo, ve kterém budete mít všechno, co potrebujete mít hned po ruce.

Mužete si sem pripnout programy, internetové stránky a aplikace ze Storu, se živými dlaždicemi.

Pripínejte si to, co nejcasteji používáte, budete to mít vždy hned u sebe. Velice užitecná vec je taky oznacování skupin ruznými názvy. Když neco hledáte, je to pak velice rychlé a prehledné. Vlastne rychlejší, než v puvodní nabídce Start. A pokud používáte svuj pocítac casto k nejaké tvorbe a produktivite, mužete vetšinu plochy Úvodní obrazovky využít spíše pro své programy. Když se spustí pocítac, máte pred sebou hned prehled svých programu v pojmenovaných skupinách.

Poznámka: Toto je jen príklad.

 

Lukáš Kobylík

Comments (14)

 1. Michal Hrazdil says:

  Thank you

 2. Jenda says:

  Ahoj mám nový notebook Lenovo za 20 000 tisíc a dostal jsem k němu windows 8 a po prvním startu se mě to zeptalo jestli chci aktualizovat na windows 8.1 tak jsem to zkusil. No a větší hovadinu jsem ještě neviděl na noutbuku mi šla jenom plocha a nic jiného
  páč ni to hlásilo že ten nový systém smazal všechny ovladače a nechtěl mi načít wifi a druhou grafiku. tak jsem si tam vrátil zpátky 8 a jde to bez problému. A niko z intru windows 8.1 nejde je nás skoro 30 tak mi neříkejte že windows 8.1 je dobrej je to pěkná
  šitka. Zlatý klasický 8 !!!!!

 3. Jenda says:

  Ahoj mám nový notebook Lenovo za 20 000 tisíc a dostal jsem k němu windows 8 a po prvním startu se mě to zeptalo jestli chci aktualizovat na windows 8.1 tak jsem to zkusil. No a větší hovadinu jsem ještě neviděl na noutbuku mi šla jenom plocha a nic jiného
  páč ni to hlásilo že ten nový systém smazal všechny ovladače a nechtěl mi načít wifi a druhou grafiku. tak jsem si tam vrátil zpátky 8 a jde to bez problému. A niko z intru windows 8.1 nejde je nás skoro 30 tak mi neříkejte že windows 8.1 je dobrej je to pěkná
  šitka. Zlatý klasický 8 !!!!!

 4. TO:Jenda says:

  Jendo lituju tě, taky mam Lenovo a 8.1 jede v pohodě.. TO že neumíš s něčím zacházet hned neznamená že je to šitka 😉

 5. Jiří Jonáš says:

  S Windows 8.1 jsem velmi spokojen. Koupil jsem si mobil Nokia 520, který mám Windows 8. Automaticky se mně synchronizují aplikace Lidé a Kalendář. Zjistil jsem, že na Windows 8,8.1 často nadávají lidé, kteří si je nevyzkoušeli nebo si o nich nic nepřečetli.

 6. Jirka says:

  Já si koupil acer s 8 a vydržela tam asi tak 3 měsíce, pak už jsem na to neměl a šel na 7, na kterou si nejde stěžovat, na 8 mi pořád nefungovaly nějaké programy, pomalu startovala, je to nepřehledný a bluescreenu sem se taky párkrát dočkal. Doufám že
  příští OS bude zas jeden z lepších jinak asi jdu na OS X.

 7. marek says:

  a co zkusit Linux ? 🙂 Tam vše funguje

 8. Anonymous says:

  Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém

 9. bro says:

  táhni s linuxem do hajzlu a ty osmičky, to je taky slušná pí*ovina ^n

 10. Anonymous says:

  Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém

 11. Anonymous says:

  Náš fanoušek Lukáš Kobylík vyhrál na facebookovém

 12. Mikky says:

  Co tady mluvis sproste? Udelal ti tady nekdo neco? Ovladej se!!. Sam ses pica!

 13. Mikky says:

  Co tady mluvis sproste? Udelal ti tady nekdo neco? Ovladej se!!. Sam ses pica!

 14. Walibuk says:

  Windows 8.1 je můj nejoblíbenější operační systém a Bill Gates je můj hrdina.

Skip to main content