Podle čeho vybírat notebook


Chystáte se ke koupi nového pocítace?Nezáleží na tom, kolik nám je let – každý z nás bude nekdy v budoucnu muset jít do obchodu a porídit si nový pocítac. Otázka zní, podle ceho vybírat a jak mohu vedet, že tahle konfigurace je ta správná pro me. Máme si koupit kancelárský notebook nebo multimediální? Tento krátký clánek vám poradí, podle ceho vybírat svuj nový stroj tak, aby plnil vaše požadavky bez jakýchkoliv problému.

Pri výberu PC si nejdríve musíte uvedomit, co od nového pocítace ocekáváte a k cemu ho budete používat. Podle toho si vyberete vhodné komponenty, z kterých váš nový pocítac bude složen.

PROCESOR je hlavní komponenta vašeho pocítace. Cím rychlejší bude, tím lépe se vám bude pracovat s vaším strojem, ale tím více se bude pocítac zahrívat a bude využívat baterii na ochlazení procesoru vetrákem. Práve proto je duležité, co s notebookem budeme delat, abychom si mohli vybrat správnou konfiguraci pocítace. Dnes klasické frekvence procesoru jsou okolo 2,53 GHz, což úplne stací pro valnou vetšinu aplikací i her.

Velikost OPERACNÍ PAMETI urcuje, kolik místa dáte vašemu pocítaci na své výpocty. Cím více místa, tím rychlejší váš pocítac bude. Obvyklá velikost operacní pameti je dnes 4GB DDR3 a tato pamet je dostacující jak pro kancelárské notebooky, tak i na hraní her a stríhání videí.

Množství dat, které mužete mít na vašem pocítaci, urcuje PEVNÝ DISK. Klasické parametry jsou dnes velikost 250GB a 5 400 otácek za minutu. Na tento disk mužete uložit pres 90 000 písnicek, 350 filmu nebo 120 000 fotek. Velikost disku záleží pouze na množství dat, které sebou nosíte, ale doporucuji radši koupit vetší velikost než menší. 5 400 otácek za minutu znázornuje rychlost prístupu k datum uloženým na pevném disku. Pokud chcete velice rychlý prístup k datum, doporucujeme pevný disk se 7 200 otáckami za minutu, ale spolecne s vetší rychlostí disku se snižuje výdrž baterie.

GRAFICKÉ KARTY jsou ve vetšine dnešních notebooku integrované. To znamená, že v PC není žádný speciální cip, který delá pouze grafické výpocty, ale výpocty delá operacní pamet. Práve proto grafika s integrovanou grafickou kartou se nehodí na složité grafické výpocty a hraní her.

BATERIE je další komponenta, na kterou se každý z nás musí soustredit. Podle ocekávání, kde s novým notebookem budete nejcasteji pracovat, si vyberete vhodnou výdrž baterie. Ohledne typu baterií jsou na dnešním trhu baterií 2 hlavní  – Li-ION a Li-POL. První zmínená je baterie, kterou mužete dobíjet bez nutnosti vybití baterie na nulu, nemá takzvaný „pametový efekt“. Li-POL je o neco lepší baterka, která „pametový efekt“ ješte menší než Li-OIN, bohužel je také daleko dražší a do levnejších notebooku se proto nedává.

Cím vetší DISPLAY, tím se PC hur prenáší, je težší a baterie vydrží méne, protože display je jedním z nejvetších žroutu energie. Vetšina dnešních notebooku má velikost displeje 13"-15" s rozlišením 1280x800 pixelu, která naprosto stací pro klasickou práci na pocítaci. Pokud ocekáváte, že naše nové PC vám nahradí herní konzoli, dorucujeme porídit vetší display o velikosti 17" a rozlišením 1680x1050.

OPERACNÍ SYSTÉM je nejduležitejší software, který v pocítaci máte – umožnuje vám totiž pocítac ovládat. Pro domácí použití doporucujeme edici Windows 7 Home Premium. Pro použití ve firmách je urcena edice Windows 7 Professional. Nárocnejší uživatelé také ocení edici Windows 7 Ultimate.

Comments (0)

Skip to main content