Udělejte ze svého počítače Tablet PC


Funkcionalita Tablet PC je k dispozici ve Windows pomerne dlouho. Poprvé se tato funkce objevila ve Windows XP Tablet PC Edition. V systému Windows Vista byla tato funkce k dispozici ve vetšine edicích a došlo k mnoha vylepšením. Ale až systém Windows 7 prišel s rozpoznáváním ceského rukopisu a jeho prevodem na text. Jak ale tuto funkci využít na pocítacích, které nemají dotykové displeje nebo obrazovku pro elektronické pero? Odpoved je možná jednodušší, než si myslíte. Tablet PC mužete ve skutecnosti udelat z libovolného pocítace se systémem Windows 7 (Home Premium, Professional, Ultimate a Enterprise). Tato funkce je soucástí systému, ale je vypnutá. Co potrebujete je pripojit ke svému pocítaci pres USB port externí tablet. Ten je dostupný v nekolika cenových variantách, designech a funkcionalite.

Ukázka rozpoznávání písma

Co mužete s Tablet PC vlastne delat?

Tablet PC funkcionalitu lze využít pro bežné ovládání pocítace, kdy kurzor myši nahrazuje elektronické pero. Pri potrebe zápisu se objeví plovoucí panel, do kterého je možné zapisovat, a systém Windows 7 se již sám postará o prevod písma do elektronické podoby. Následne stací vložit text do aktivní cásti systému nebo programu. Soucástí systému je i nekolik aplikací, které mohou využít i další možnosti elektronického pera. Jedná se o aplikaci Výstrižky (Snipping Tool), Windows Deník (Windows Journal) nebo Malování (Paint).

Krome zápisu textu lze navíc v systému Windows 7 zapisovat i matematické vzorce, které lze následne vkládat treba do aplikace Microsoft Word. Tuto funkcionalitu lze vyzkoušet spuštením aplikace Panel pro matematický zápis (Math Input Panel) a vložením vzorce do Wordu. Tuto funkci nevyužije asi každý z nás, ale urcite ji uvítají studenti stredních a vysokých škol pri príprave úkolu a semestrálních pracích.

Pythagorova veta

Aplikace prímo delané pro Tablet PC

  • Výstrižky (Snipping Tool) spolecne s možností vytváret si rukou psané poznámky
  • Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint, OneNote s možností vkládání rukou psaných poznámek
  • Microsoft Sudoku – ukázková aplikace zdarma pro využití Tablet PC funkcionality. Po stažení aplikace a jejím rozbalení je nutné spustit soubor „sudoku.exe“ v adresári BIN. Tento soubor stací zkopírovat do pocítace s Tablet PC a mužete okamžite zacít používat svuj tablet.
  • Windows Deník (Windows Journal)
  • Malování (Paint) – možnost malování (skvelá zábava pro deti)
  • Windows Live Messenger – umožnuje pridávání rukou psaných poznámek, obrázku, nákresu
Comments (0)

Skip to main content