Pazartesi – Zulfikar Caglar ile Roportaj


Merhaba wiki Ninjalar ve çok degerli okuyucular, Bugün yine çok özel bir konugum var, kendisi bilesik iletisim, Lync ve Kurumsal ses çözümleri alaninda basarili, Türkiye'deki bir çok büyük firmanin projesine destek vermis, projeler yapmis, en önemlisi ise, bilgisini kimseyle paylasmaktan çekinmiyor. Simdi sizlere çok degerli konugum Zülfikar Çaglar i takdim etmek istiyorum.

 

Siz kimsiniz, Neredesiniz, Ne yapiyorsunuz ? Uzman oldugunuz teknolojiler nelerdir ?

Ben 15 yildir IT uzmani olarak çalisiyorum. Su anda istanbul merkezli, Microsoft’ un en büyük çözüm ortaklarindan olan bir firmada Teknoloji Çözüm Uzmani olarak görev yapiyorum. Uzmanlik alanlarim Is üretkenligi ve altyapi çözümleridir.Özellikle sunucu altyapisi ve microsoft temelli kurumsal ses çözümleri özel uzmanlik alanima girmektedir. 

 

Ayni zamanda Microsoft sertifikali egitim uzmaniyim. Windows sunucu ve istemci teknolojileri, Active Directory, Exchange ve kurumsal ses çözümü tarafinda Lync ile ilgili olarak resmi Microsoft MOC egitimleri ve teknik içerikli özel workshop’ lar düzenlemekteyim. Sahip oldugum bilgileri baskalari ile paylasmayi ve bu alanda benden yardim isteyen herkese gönüllü olarak yardim etmeyi seviyorum.

Birçok orta ve büyük ölçekli projede danisman ve takim lideri olarak görev alip planlama, entegrasyon ve devreye alma süreçlerinde katkilarda bundum. Özellikle deger olusturdugum ve uzmanligim olan alanlar ;

 

Is süreçlerinin planlanmasi ve tasarimi

Sunucu sistemleri entegrasyon ve destegi

Windows sunucu konfigürasyonlari ve yönetimi

Microsoft sunucu sanallastirma planlamasi ve entegrasyonu

Görev kritik bilgilerin yedeklnemsi ve felaket kurtarma senaryolari

Birlesik iletisim altyapilarinin tasarlanmasi, planlanmasi ve yönetimi

Kurumsal ses uygulamalari entegrasyonu, bakimi ve problem çözme teknikleri

  

Nereye Katkida bulunuyorsunuz ?

 

2010 yilindan öncesine kadar herhangi bir yere katkida bulunmuyordum. 2010 yilindan sonra aktif olarak Microsoft TechNet forumlarinda sorulara cevap vermeye basladim ve hala katkida bulunmaya devam ediyorum 2 ay önce Gokhan Ciftci sayesinde TAT ekibi ile tanistim ve bundan sonra TAT ile birlikte katkida bulunmaya devam edecegim

 

Su ana kadar ki en büyük projeniz nedir ?

 

50 kullanicili bir sirketin tüm kurumsal iletisim altyapisinin Lync 2010 üzerine aktarilmasi ve Lync’ in kurum santrali olarak kullanilmasi Türkiye de yaptigim ilk Lync projesidir. Bu kurum Lync’ I santral çözümü olarak kullanan ilk Microsoft çözüm ortagidir. Devaminda Lync üzerinde arastirma gelistirme yapan bu sirkette proje danismani ve ürün yöneticisi olarak ilk büyük ölçekli, sadece Microsoft Lync için tasarlanan ve gelistirilen IVR çözümünün son ürün olarak piyasaya çikartilmasinda katkida bulundum. Bu ürünün Microsoft qualified çözüm olarak Türkiye den çikan ilk ürün olmasi da projenin en büyük basarilardan biridir.

Xerox’ un Türkiye de en büyük çözüm ortaklarindan birinde Exchange 2013 ve Lync 2013 kullanarak 3 farkli cografik konumdaki ofisi tek bir birlesik iletisim platformu üzerinde toplayarak 150 kisinin santral olarak kullanmasini saglayan projenin tasarimi, entegrasyonu ve yönetiminde uzman olarak bulundum.

. Son olarak Türkiye’ nin en büyül online yemek portali sirketinin kurumsal ses ve iletisim çözümleri projesinin Lync 2013 ile saglanmasi projesinde uzman olarak çalisip katkida bulundum. Bu proje Microsoft tarafindan basari hikayesi yapilmistir. (http://sdrv.ms/W7Pc0H)

 

TechNet Wiki üzerinde çalismalarinin yani sira, nereye katkida bulunuyorsunuz? Türk resmi topluluklar ve benim kendi blogum da  birkaç makale yayinladim.  Fakat bana göre yeterince türkçe içerikli teknik makale bulunmamaktadir. Bu konuda makaleler yazmak istiyorum, özellikle uzmanligim olan birlesik iletisim, Lync ve kurumsal ses çözümleri konularinda makaleler hazirlamak istiyorum

 

TechNet Wiki ne için? Kimin için?   TechNet Wiki daha çok teknik bilgi ve paylasimlari serbestçe okumak ile ilgilenen herkes için gerekli ortami saglar. Bu platform, ürünlere özgü uygulamarin ve özgün cevaplarin arayisi içinde olan BT Uzmanlari için tasarlanmistir.

 

 

TechNet Wiki ile ne yapabilirim ve bunu nasil yapabilirim?   Benim uzmanlik alanim birlesik Iletisim, Kurumsal Ses ve VoIP çözümleridir. Ben bu konularda bilgimi az bilinen ürün özellikleri ve çözümleri paylasacak makaleleri yazmak istiyorum. Ben TechNet toplulugunun Microsoft'un SIP protokolü ve ses paketlerinin uygulama alanlari hakkinda genel bilgiler gibi nis konulara ilgi duyacagina inaniyorum

Hangi makaleleri üzerinde daha çok zaman harciyorsunuz?

Ben Lync 2013 Server ve Kurumsal Ses hakkinda bazi makaleler yaziyorum. Son zamanlarda okudugum ve çevirmek istedigim birçok Lync Server makalesi buldum. Türkçe  yazilmis makalelerin sayisi son zamanlarda TechNet içinde olsa da, hala birçok ingilizce makalenin Türkçe ye çevilrmesinin faydali olacagina inaniyorum.

Comments (7)

 1. Anonymous says:

  Eline sağlık Davut hocam. Zülfikar hocam tanıştığımıza memnun oldum, makalelerini dört gözle bekliyoruz.

 2. Anonymous says:

  Ellerine sağlık Davut. Başarılarınızın devamını dileriz. Zülfikar bey.

 3. Anonymous says:

  Bizleri aydınlattığınız ve katkılarınız için teşekkür ederim.

 4. Anonymous says:

  Davut Abi Ellerine sağlık, hocama başarılarının devamını diliyorum.Kendisine Tekrar Aileye hoş geldin diyorum

 5. Ufuk YETER says:

  Zülfikar hocam başarılarının devamını dilerim. Bu vesile ile yeni makalelerini okumak bizleri aydınlatacaktır.
  Güzel bir tanıtım olmuş, tebrikler.

 6. Salih KIRIŞ says:

  Güzel bir roportaj olmuş. Başarılarınızın devamını diliyorum Zülfikar hocam.

Skip to main content