Monday – Interview with a Wiki Ninja: Oğuzhan İlkan BORAN


Merhabalar, Bugün IT Sektörün de bir çok insanin tanidigi, yaptigi islerle herkezin saygisini kazanan ve bilgisini paylasmakdan hiç bir zaman vazgeçmeyen, Saygi deger Oguzhan Ilkan BORAN Hocam ile yaptigim röportaji sizler ile paylasiyorum.


Who are you, where are you, and what do you do? What are your specialty technologies?

Merhaba, Ben Oguzhan Ilkan BORAN,  Ankara dogumluyum fakat aslen Adana’liyim. Elektrik- Elektronik Mühendisligi lisans, MBA yüksek lisans  mezunuyum ve su an Yönetim Bilisim Sistemleri yüksek lisans programina devam etmekteyim. Sanirim hayatimin sonuna kadar bir yanim üniversitede kaliyor olacak.

Özellikle Microsoft teknolojilerinde Active Directory, Exchange Server ve Lync Server uzmanliklarina sahibim. Bunun yaninda network tarafinda ise Cisco ürünleri ve teknolojileriyle ilgilenmekteyim. Su an özel bir firmada Microsoft Platformlari Mesajlasma danismanligi yapmaktayim.

What are your big projects right now?

Irili ufakli birçok IT projesinde bulundum. Su anda içinde oldugum en büyük proje aslinda Çözümpark ITPro toplulugudur. Ülkemizde varolan, yetismekte olan veya bu sektöre girmek isteyenler için Türkçe kaynak saglama, akillardaki sorulara cevap bulma isi bence hayatimda bitmeyecek olan en büyük proje olarak degerlendirilebilir.

Türkiye’deki CözumPark nasil bir görev aliyorsun?

ÇözümPark Bilisim Portalinin bir ekip üyesi olarak özellikle Lync Server tarafinda makale yazarak, forumlardaki sorulara cevap vererek ve webcastler düzenleyerek diger arkadaslarim gibi katkida bulunmaya çalisiyorum.

Seni örnek almak isteyen kisilere ne tavsiyede bulunmak istersin?

Insanlar yasamlari boyunca sürekli degismektedir ve gelisen bir yapiya sahiptir. Herseyden önce kendilerine bir hedef belirlemeli, bu hedef için kisisel gelisim ve egitim adina bütün gereksinimleri tamamlamaya çalismalidirlar. Bunu yaparken yaptiginiz isten keyif almak isinizi severek yapmak en büyük pozitif etkenleri olacaktir.

Kendi adima sunu söyleyebilirim; ben okulda basarili bir ögrenci degildim gerçi halen de öyleyimdir fakat çalisma hayatinda basarili olmak için birincisi isimi çok sevdim ve çok çalistim.  Bu ikisine sahip oldugunuz sürece sektörde sadece Türkiye için degil dünyada da taninan bir isim olabilirsiniz.

Neden ÇözümPark ?

Çözümpark. Çünkü; Objectif olarak bakildiginda Türkiye’de IT toplulugu olarak gerekirse kendilerinden ödün vererek  hiçbir sekilde karsilik beklemeden ve bunu mükemmele yakin bir sekilde yapmaya çalisan tek bilisim toplulugudur diyebiliriz.

Microsoft’un “cloud” pazarlamasi hakkinda düsüncelerin nelerdir?

Cloud için farkli teknolojik ihtiyaçlarini donanim ve yazilim tarafinda yüklü yatirimlarla destekleyemeyecek olan firmalar için bütün çözümlerin bir pakette bulundugu hizmetler diye adlandirabiliriz  ve su an bu servisi en iyi kosullarda saglayan Microsoft Cloud yapisidir diyebiliriz.

Senin örnek aldigin kisiler varmi?

Evet, Her erkek çocugu gibi babami örnek aliyorum.

IT-Pro olmasaydin ne olmak isterdin?

Turizm sektöründe olurdum çok büyük ihtimalle deniz kenarinda bir otel isletmecisi veya sik bir restaurantin isletmecisi olmak isterdim.

Kendisine bizler ile yaptigi röportaj için sonsuz saygilarimizi belirtiyoruz...

Comments (7)

 1. Anonymous says:

  Eline sağlık Asil.

 2. Anonymous says:

  Eline sağlık Asil. Başarılar dilerim Oğuzhan bey.

 3. Anonymous says:

  Eline Sağlık.

 4. Anonymous says:

  Oğuzhan, this is great to learn about you! You know quite a few different technologies!

 5. Anonymous says:

  Eline sağlık Asil.

 6. Anonymous says:

  Ellerine sağlık asil.

 7. Fatih Guler says:

  Oguzhan Bey gerek kişilik olarak gerekse bilgi seviyesi bakımından oldukça değerli bir insandır. Başarılarının devamını dilerim !

Skip to main content