Sunday Surprise: Turkish Team, Onenote MVP – Mehmet Parlakyigit


English:

Onenote is an excellent application developed by Microsoft. Far more than a notepad, you save your notes and your information. You can keep your notes on the internet http://www.onenote.com or with the OneNote application. It is free software that does not need any internet connection to actually get your notes, and you keep notes synchronized with other devices when you have internet access. With OneNote you are not limited to these, you can easily crop a part of your webpage that you like to navigate by OneNote.

Onenote1

Or there are so many jobs that you need to do at your workplace that you can make a list of things to do if you are thinking about where to start. And many other things…

onenote2

I think that in the last few years, Onenote is ahead of his competitors. I think this application is very valuable and evangelized by my teammate Mehmet Parlakyiğit, which you can find many articles or seminars in Turkish language. Actually, he's not just my teammate,; he's a good friend. He has been awarded MVP title by Microsoft for his contributions in recent years.

You can access the web address here. Click here to access only the page where the one-note articles are.
What do you think about trying OneNote right now?
www.onenote.com

Download Onenote for your computer http://www.onenote.com/download

Onenote for Microsoft Phones https://www.microsoft.com/en-us/store/p/onenote/9wzdncrfhvjl

Onenote for IOS https://itunes.apple.com/us/app/microsoft-onenote/id410395246?mt=8

Onenote for Android https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.onenote

Using OneNote when authoring on TechNet Wiki:

  • If you feel uncomfortable authoring a Wiki article that's in progress (where you publish a piece of it and go back to add more later), you can start by writing up your article on one page in OneNote, along with notes and ideas for articles on another page.
  • Then just copy and paste the content into TechNet Wiki when you're ready to publish.

OneNote Articles on TechNet Wiki:

 

Türkçe:

Onenote, notlarınızı, bilgilerinizi bir yerde toplamaya yarayan, bir not defterinden çok öte Microsoft tarafından geliştirilmiş mükemmel bir uygulamadır. Onenote ile notlarınızı ister bir yazılım ile isterseniz de internet üzerinden www.onenote.com adresinden tutmanız mümkün. Aslında notlarınızı almak için herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymamakla beraber, tuttuğunuz notları internete erişim sağladığında yedekleyen ve diğer cihazlarınızla senkronize eden ücretsiz bir yazılım. Onenote ile yapacaklarınız bunlarla sınırlı değil, örneğin dolaştığınız bir web sayfası üzerinde hoşunuza giden bir bölümü kırparak onenote’a kolayca atabilirsiniz.

Ya da iş yerinizde yapmanız gereken o kadar çok iş var ki nereden başlasam diye düşünüyorsanız, yapılacaklar listesi yapabilirsiniz. Ve daha bir çok şey…

Son birkaç yılda rakiplerinin çok çok ilerisinde olduğunu düşünüyorum. Bu uygulamanın Türkçe dilinde birçok makalesini ya da seminerini bulabileceğiniz, çok sevgili takım arkadaşım Mehmet Parlakyiğit olduğunu düşünüyorum. Aslına bakarsak sadece takım arkadaşım olmayıp, iyi bir dostumdur. Son yıllarda yaptığı katkılardan dolayı kendisine Microsoft tarafından MVP ünvanı verilmiştir.

Web adresine buradan erişebilirsiniz. Sadece onenote makalelerinin olduğu sayfaya erişmek için buraya tıklayınız.

Onenote’u hemen şimdi denemeye ne dersiniz?

www.onenote.com

Onenote Microsoft Telefonlar için https://www.microsoft.com/en-us/store/p/onenote/9wzdncrfhvjl

Onenote IOS cihazlar için https://itunes.apple.com/us/app/microsoft-onenote/id410395246?mt=8

Onenote Android cihazlar için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.onenote

Comments (1)

  1. Thanks, Davut for spotlighting OneNote. I use it and Evernote consistently.

Skip to main content