MVP Summit 2012: tagasivaade


Heiki ja Kaido on juba oma blogis mõtteid avaldanud, panen kirja ka mõned enda omad.

Minu jaoks oli MVP Summit esimene, kuivõrd olen ju ka esimest aastat MVP. Küll aga olen ka 2 korda varem Seattles ja Redmondis käinud, mõlemad korrad veel Microsofti ridades olles. Korra käisin südatalvel ja teine kord südasuvel, nüüd siis ajal, mis hakkab kevadeks minema. Temperatuurid olid kõikuvad: –1 kraadist kuni 9 kraadini Celsiuse järgi, kuigi keskmiselt oli ikka 5-6 kraadi juures. Üldiselt tundus jahe, mis võis olla kõledast läänetuulest tingitud, aga kui esmaspäeval oli päikesepaisteline ilm (ja ainult +3 kraadi sooja), siis päike on juba päris terav. Mis mind hämmastas on see, et kirsid juba õitsevad hoolimata heitlikust ilmast, kuigi kõik puud olid veel täiesti lehetud.

WP_000047

Päevad oli pikad, sessioonid hakkasid kell 9 pihta ja kestsid tavaliselt kella 5-ni õhtul. Sisu kohta ei saa ka paraku midagi rääkida, sest kõik oli NDA all (milline piinamine, rääkida uutest ja huvitavatest asjadest, ning edasi rääkida ei tohi Smile). Päeva lõpus oli alati mingi üritus/pidu/koosviivimine mõnes toredas kohas, kus joogid ja söögipoolise eest oma rahakotti kergendama ei pidanud. Koosviibimiste tipuks oli neljapäevane üritus, mis toimus Seattle esindusstaadionil CenturyLink Field, ning on koduväljakuks kohalikule Ameerika jalgpalli ja jalgpalli meeskondadele. Loomulikult palju erinevat sööki ja jooki, meelelahutust alates ringikäivatest kenadest tantsutüdrukutest (kellega koos pildi tegemiseks tuli päris võidelda ja järjekorras seista), kuni live bändiga karaoke võimaluseni. Lisaks said kõik tehiskattega väljakul ringi käia ja palliga möllata.

Neljapäeva õhtul ennem suurt pidu võtsin osa ka ringkäigust Microsofti uude Redmond Ridge Datacenter. Asub see Microsofti Redmondi campusest natuke eemal, sõites umbes 15 min sisemaale. Põhjusi, miks PG käsutuses olevad testserverid ja muud on viidud Microsofti Redmondi campusest välja, on mitmeid. Lisaks on uus datacenter väga “roheline”, kasutatakse 4 põlvakonna datacenter lahendust, kus jahutamine käib passiivselt. Sellises datacentris pole tõstetud põrandaid, millele alt jahedat õhku sisse puhutakse (ja mis seetõttu parasjagu lärmi tekitavad). Redmond Ridge Datacenter maja eemalt nähes, ei osanud üldse arvata, et seal midagi suurt võiks olla. Metsa vahel bürood meenutav 1-2 kordne maja ja kõik. Sissepääs loomulikult kõvasti turvatud, pildistamine keelatud, lisaks loeti eraldi sõnad peale, et kuhugi vastu ei puuduks ega toetaks. Valvuri juuresti edasi minnes oli kohe kontrollruum, kus täielik ülevaade, mis kuskil töötab ja kus on probleemid. Edasi tuligi nö datacenter ise, mis meenutas natuke filmidest nähtud sadama konteinerite hoiuplatsi. Iga konteinerit meenutav Pod (kookon) on eraldiseisev üksus, kus lisaks oma sees töötavale umbes 1U suurusele 1000-le serverile ka võrguühendused ja UPS, mis suudab kogu konterinerit kümmekond minutit elus hoida. Nagu ütlesin pole põrand tõstetud nii väljaspool kui seespool konteinerit. Selliseid konteinerite arvu on raske arvata, mingi sadakond kindlasti (ja igaühes siis umbes 1000 serverit). Serverid konteineris on ilma ventilaatorita, kogu ventilatsioon on passiivne õhu liikumine. Samas iga konteineri temperatuuri monitooritakse vägagi täpselt. Müra on suhteliselt tagasihoidlik sellist hulka serverit arvestades, saab täiesti vabalt rääkida ilma ülekarjumiseta.Küsisin voolutarbimise kohta, see on 23 MW/h! Kui palju majasid selle eest saaks ära kütta Smile Kuigi tänu uuele tehnoloogiale pidavat see peaaegu poole väiksem olema kui samas suures vana tehnoloogia datacenteris, lisaks 90% väiksem jahutusvee kulu. Me käisime konkreetselt Bingi konteineris, kus fantaasi korral võid ette kujutada otsinguid tulemas ja vastuseid tagasi minemas. Iga konteinerit käitub kui üks server, milles olevaid servereid vajadusel koormuse kasvades juurde võetakse või vastupidi ka seisma pannakse. Ühe serveri katkiminek konteineris pole mingi probleem – see lihtsalt märgitakse vigaseks ja lülitatakse välja, ning asemele võetakse teine varus olev (loomulikult saadetakse vastav teade ka haldusele, kes siis kunagi, kui selliseid katkisi servereid rohkem tekkib, ka välja vahetab). Kogu datacenter maksumus – üle miljardi dollari. Kuna pilte teha ei saanud, siis mõned lingid asjast huvitatutele, kus mõned pildid ja ka videod:

Lõpuks veel üks uudis, mis Summiti ajal ära räägiti ja nüüd ka NDA alt väljas on: MEC is back!. Nimelt toimub sellel aastal peale 10 aastast vaheaega jälle MEC ehk siis Microsoft Exchange Conference. Toimub see 24-28. september, Orlando Florida. Tegu on suure Exchange inimeste kokkusaamisega, kus on kohal nii Exchange administraatorid, kui ka Exchange MVP ja Product Group inimesed. Toimuvad sessioonid, vestlusringid, kus Exchange PG inimesed annavad ülevaadet ja vastavad küsimustele. Ja kindlasti on ka peod. Exchange tehnoloogiaga seotud inimeste jaoks on see sisuliselt aasta tähtsaim sündmuse ja kui vähegi võimalik, üritage sinna minna, te ei kahetse. Hetkel pole veel teada hinnataset jm, aga jälgige ka ürituse veebilehte www.mecisback.com

Comments (0)

Skip to main content