Microsoft Azure


Microsoft Azure je cloudová služba Microsoftu, kterou můžete využít při budování infrastrukturních služeb IaaS či platformních služeb PaaS (vysvětlení pojmů IaaS a PaaS naleznete na naší stránce věnované cloudovým službám).

Microsoft Azure je globálně dostupnou službou, provozovanou v desítkách datacenter, provozovaných na všech kontinentech. Díky tomu můžete se svými službami a aplikacemi dosáhnout jak téměř nepřetržité dostupnosti (v závislosti na konfiguraci a typu použitých služeb se garantovaná dostupnost pohybuje mezi 99,9 a 99,99%), jednak globální dostupnosti, pro kterou lze kromě datacenter po celém světě využít pro statický obsah i Azure Content Delivery Network - Azure CDN. U všech produkčně provozovaných služeb je samozřejmostí technická podpora 24x7.

Microsoft Azure služby lze velmi jednoduše škálovat, začít tak můžete s jedním virtuálním serverem a v případě potřeby tento počet navyšovat až na desítky tisíc strojů. Platíte pouze za to, co používáte, můžete tedy zdroje přidávat či ubírat podle aktuální potřeby. Proces škálování lze rovněž nastavit jako automatizovaný, například podle aktuální zátěže provozovaných serverů či aplikací, či podle určeného času (servery v plné kapacitě poběží pouze v pracovní době, mimo pracovní hodiny pouze omezený počet). Tím lze poměrně významně šetřit náklady na provoz.

Microsoft Azure je rovněž jedním z tří pilířů Cloud OS (Azure - Hyper-V - System Center), neboli vize hybridního cloudu, díky které můžete bez problémů kombinovat prostředí vlastního datacentra, využívajícího Hyper-V a spravovaného a dohledovaného pomocí System Center, se službami veřejného cloudu Azure.

Microsoft Azure služby

Jednotlivé služby, nabízené v rámci Microsoft Azure, jsou neustále vylepšovány podle zpětné vazby od zákazníků, a každý měsíc jsou i přidávány služby nové. Následující seznam Azure služeb proto obsahuje pouze ty nejzásadnější z pohledu IT profesionála. Pokud vás zajímá PaaS část, důležitá pro vývojáře, navštivte Azure stránku na našem MSDN blogu, a pro aktuální a kompletní seznam Azure služeb navštivte přímo stránku Microsoft Azure.

  • Virtual Machines - stejně jako můžete provozovat virtuální stroje na vlastním serveru pomocí platformy Hyper-V, můžete stejné stroje provozovat i v Azure. Na výběr je mnoho hardwarových konfigurací i mnoho předpřipravených operačních systémů a aplikací včetně několika edic Windows Serveru s předinstalovaným SQL Serverem, SharePoint serverem, Oracle databázemi či SAP aplikacemi, množství linuxových distribucí, Java Development Kit a pokud máte Azure aktivovaný pomocí MSDN předplatného, máte k dispozici pro testovací scénáře i klientské verze Windows 7 a 8.1.
  • Cloud Services - PaaS varianta virtuálních strojů. Standardizované prostředí pro vaše aplikace, o jehož údržbu a bezpečnostní aktualizace se stará dodavatel služby, tedy Microsoft Azure.
  • Websites - webové stránky můžete pohodlně rozběhnout v Azure, v nejlehčí variantě zcela zdarma, ovšem můžete navyšovat dle potřeby a počtu přístupů ke stovkám tisíc uživatelů. Nasazovat můžete stránky psané v .NET, Javě, PHP, Node.Js či Pythonu a je pro vás k dispozici i bohatá galerie předpřipravených scénářů.
  • SQL Database - obdoba známého Microsoft SQL Serveru v cloudovém prostředí. Nestaráte se o běh a údržbu serveru a jeho operačního systému, jednoduše založíte databázi, kterou pak mohou využívat vaše aplikace či webové stránky.
  • Storage, zálohování a obnova - Azure vám nabízí prakticky neomezený prostor pro ukládání vašich dat v nejrůznějších formách, od virtuálních pevných disků, přes staticky obsah nejrůznějších formátů, až po možnost posílání záloh z vlastního prostředí do cloudového úložiště. Ostatně pro scénáře zálohování existují pluginy do Windows Server Backupu i Data Protection Manageru, podrobnosti naleznete v článcích v sekci "Technické informace".
  • Site Recovery - tato služba vám ve spolupráci s vlastním Hyper-V a System Center provádět replikaci virtuálních strojů z vašeho hlavního datacentra do datacentra záložního, případně přímo do prostředí Azure, a to za běhu virtuálních strojů. Jde o řešení pro Disaster Recovery scénáře.
  • Virtual Network - ve svém Azure prostředí si můžete zřídit a konfigurovat svou vlastní virtuální síť či sítě, nastavovat IP adresaci, DNS servery a další věci, stejně jako ve vlastní síti. Virtuální sítě pak můžete propojovat mezi sebou, či je pomocí site-to-site VPN připojit do vlastní firemní infrastruktury.
  • Azure Active Directory - adresářová služba fungující na stejném principu jako vaše vlastní Active Directory (a můžete je navzájem propojit pomocí AD Federation Services), kterou je možné využít pro autentizaci a autorizaci uživatelů jak proti službám a aplikacím přímo v Azure, tak i v dalších cloudových službách Microsoftu (Office 365, Windows Intune). Podporována je i vicefaktorová autentizace.
  • Mobile Services - pokud plánujete aplikaci pro mobilní zařízení a hledáte robustní, škálovatelný backend, Azure je správné řešení. Mobilní služby umožňují autentizaci, autorizaci, push notifikace a mnoho dalšího pro platformy Windows, iOS, Android a další, včetně podpory HTML5.

Technické informace

Skip to main content