Bílá krvinka pro Windows Server


Monitoring, údržba prostředí a dohled nad dostupností služeb nebývá věc jednoduchá. Zvláště, pokud jste si ještě nepořídili OMS či SCOM, nebo se neodstěhovali do azurových mraků.

A možná se vám někdy stalo, že na serveru došlo místo. Nebo přestala fungovat ta správná služba na zálohování. Pokud vás nebaví tyto a jim podobné události hlídat a opravovat, s Windows Server 2019 vás potěší novinka v podobě System Insights.

Ta umožňuje automatizovat prediktivní údržbu prostředí na základě jeho historického stavu a její analýzy pomocí strojového učení. Již nyní si ji můžete vyzkoušet, pokud jste členy Windows Insider. V tomto programu je totiž k dispozici i Preview verze nového Windows Server.

Instalace System Insights

Jak nainstalovat ve Windows Server potřebné komponenty a integrovat je s Windows Admin Center, ve kterém je následně můžete spravovat.

Použití System Insights

Jak funguje prakticky strojové učení, prediktivní analýzy, statistiky a sběr informací o stavu prostředí. Ukázka integrovaných kontrol a možných automatických reakcí.

Vlastní akce v System Insights

A protože ne všechny služby může znát a obsáhnout samotný Microsoft, můžete celé řešení rozšířit o vlastní detekce a spouštění vlastních PowerShell skriptů, které mohou opravit, sledovat a udržovat pravidelně i vaše speciální služby či konfigurace.

Více informací najdete v originální zprávě Getting started with System Insights in 10 minutes a v dokumentaci této novinky.

- Petr Vlk (MVP, KPCS CZ, WUG)

Skip to main content