Sbohem Skype for Business, vítejte Microsoft Teams


Traduje se historka, že v rámci společnosti Microsoft běží rutina, která detekuje počet aktivních uživatelů produktu či služby. A jakmile se číslo přehoupne přes definovaný počet, spustí proces přejmenování dané služby. Tohle ale bohužel nebude ten případ.

Jednou z nedávno oznámených novinek v oblasti online služeb je plán budoucího nahrazení Skype for Business Online technologií Microsoft Teams. O co překvapivější a pro některé děsivější oznámení to bylo, o to více se na samotnou změnu chystal a chystá samotný Microsoft. Pro naše postavení předního českého implementačního partnera online služeb se mi dostalo možnosti komunikovat přímo s vývojovým týmem této technologie a i proto jsme společně s dalšími partnery dokázali usměrnit tuto změnu na mnohem pohodlnější kolej. Aspoň doufám. 🙂

Migrace na Microsoft Teams

Srovnejme si několik základních faktů. Tato změna se týká online nasazení Skype for Business Online a je plánována do průběhu následujících dvou let. Především z důvodu, že nyní se ještě nejedná o plně zastupitelné technologie. Firemní IT oddělení mají možnost řídit celou změnu formou pozvolného přechodu a směrování funkcí z původního Skype for Business do Microsoft Teams, či využití jejich společné koexistence, nebo naopak přechod provést formou velkého třesku.

To záleží na konkrétní organizaci a především výchozím stavu. Pokud ještě žádné online komunikátory nevyužívá, je lepší začít na Microsoft Teams. Pokud ano, scénář paralelního provozu může usnadnit přechod v delším časovém rámci. A velká řízená prostředí budou pravděpodobně směřovat od velkého třesku po přesné testování a pilotování jednotlivých funkcí a jejich postupného přechodu.

Jasné je především to, že tato změna rozhodně nenahrává nepřipraveným. Firemní IT, které během tohoto roku nepodnikne žádné kroky, může jednoho dne potkat nepříjemný fakt, kdy všem uživatelů Skype for Business klient oznámí upgrade na Microsoft Teams. A technická podpora se z toho bez ztráty kytičky nevymotá. Připravte se ještě dnes. Nebo aspoň začátkem roku 2018.

Co jsou Microsoft Teams

Pokud jste dočetli až sem a ještě Microsoft Teams nikdy nepotkali, podívejte se na interaktivní ukázku na https://teamsdemo.office.com/.

Technologicky Microsoft Teams staví na architektuře moderní cloudové služby. Nelze říci, že by již kdesi běžel virtuální server pro danou organizaci, vše obstarává sada navzájem propojených microservices. Tím jsou mnohem robustnější a umožňují rychlejší vývoj celého produktu. A ta rychlost je opravdu znát. Vývojový tým nejen že zpracovává zpětnou vazbu, ale opravdu komunikuje a zapracovává změny snad nejrychleji, co jsem v rámci korporátního vývoje měl možnost vidět.

Jako službu bych Microsoft Teams přirovnal ke kukátku. Ke kukátku do všech dalších služeb, portálů, aplikací a dat, které společnost má a provozuje, které tým může využít. Pod pojmem tým si můžeme představit kolegy doručující konkrétní projekt, produkt či kampaň, mající stejné zájmy, nebo členy jednoho oddělení. Na jednom místě najdete konverzaci s kolegy v týmu, týmové soubory, týmové úkoly v Planneru, potřebnou sekci intranetu, můžete napojit aplikace třetích stran, získávat z nich data a notifikace, přidávat si vlastní záložky, pořádat audio a video konference a mnohé další.

A nyní prakticky

Zásadním pro nasazení je distribuce klientů na koncové stanice, konfigurace lokálního prostředí a platformy, podpora audio a videokonferenčních zařízení a adopce mezi uživateli. Microsoft Teams jsou přístupné z webového prohlížeče moderní provenience na adrese https://teams.microsoft.com/. Zde si uživatelé také mohou sami stáhnout a nainstalovat klienta pro Windows, macOS či mobilní zařízení s iOS, Android a stále i Windows Mobile. Klienta ale může také centrálně distribuovat IT i pomocí MDM Intune a bude také integrován do výchozí instalační sady Office 2019 v rámci Office 365 ProPlus.

Konfigurace prostředí vyžaduje ze strany IT otevření potřebných prostupů směrem do Internetu podobně jako u dalších služeb, zvláště po stránce PROXY či SSL inspekcí. Dále také nastavení možností integrace služeb třetích stran, omezení zakládání nových týmů či jejich jmenné konvence. Jelikož pod Microsoft Teams jsou nutností Office 365 Groups, je dobré podívat se i na jejich konfiguraci a možnosti užití v organizaci.

Audio a videokonferenční zařízení zatím v drtivé většině Microsoft Teams přímo nepodporují, ale například Polycom již přislíbil a testuje nová sestavení firmware přinášející nejen nutnou podporu nových verzí TLS, ale také právě Microsoft Teams.

Adopce mezi uživateli bude důležitou částí celého procesu. Vytvořit příručky pro technickou podporu, vyškolit klíčové uživatele, naučit s novým produktem pracovat uživatele. Protože Microsoft Teams mají podobný princip jako Yammer a další komunikační nástroje dnes běžně v soukromém životě využívané, nebude především mezi mladšími uživateli toto velkým problémem.

Ideálním rozšířením je pak správné nastavení firemní integrace s dalšími systémy, využití na míru napsaných botů a propojení například s PowerApps a Microsoft Flow, které týmům dále usnadní práci. Proč například nemít rovnou v jedné aplikaci informaci o stavu zásob, pod definovanou mez. A na jedno tlačítko vytvořit objednávku pro novou dodávku? Divili byste se, jak je to snadné.

Lokální instalace

Lokální instalace Skype for Business Server nejsou rozhodně mrtvou záležitostí. Na podzim roku 2018 vyjde nová verze 2019, která by měla přinést právě podporu vzájemné komunikace společností, které používají tradiční lokální telefonii a společnosti fungující v online režimu Microsoft Teams. K dispozici by měly být i samotné konverzní role mezi jednotlivými službami.

Budoucnost Microsoft Teams

Microsoft Teams postupně budou implementovat jednotlivé funkce, které nabízí Skype for Business a mnohé další. Přepracováno bude administrační centrum, přibudou nové možnosti pro zajištění souladu a možnosti pro ochranu informací, prezentační funkce a další. Níže uvedené najdete také v aktuální podobě na oficiální roadmapě Office 365.

Untitled.png

Untitled1.png

Untitled2.png

Závěrem

Ještě stále jste v šoku? Potřebujete s touto změnou ve společnosti pomoci? Že vám takto zásadní informace doposud unikala? Neváhejte se obrátit na služby certifikovaných profesionálů, kteří s celým procesem mohou pomoci od prvotní konfigurace až po adopční kampaň u koncových uživatelů.

- Petr Vlk (KPCS CZ, WUG)

Comments (0)

Skip to main content