Důležité změny pro IT Profesionály za rok 2017


K novému roku vám přinášíme seznam nejzásadnějších změn v Office 365 za rok minulý a pro rok následující. Za celý TechNet blog tým vám přejeme mnoho úspěchů a těšíme se na vás v novém kalendářním roce 2018.

Windows 10 1709 "Fall Creators Update"

Asi největší novinkou v roce 2017 bylo říjnové vydání Windows 10 "Fall Creators Update", která přinesla poměrně hodně příjemných změn - On-Demand files ve OneDrive, možnost připínání webových stránek na hlavní panel a spoustu dalších věcí. Přehled novinek najdete zde.

Project Honolulu

Na letošní konferenci Ignite 2017 byla ukázána nová „managementová“ konzole pro Windows Server. Tento projekt se v Microsoftu nazývá velmi honosným názvem a to „Project Honolulu“ a je aktuálně ve verzi Preview s podporou správy pro Windows Server 2012 a novější. Celé toto řešení je postaveno na online přístupu, takže vám na daném zařízení běží malá HTTPS služba a na vámi definovaném portu publikuje managementovou konzoli do internetu. Celý článek zde.

Docs.com

K 15. prosinci 2017 došlo k ukončení provozu služby Docs.com. Více informací o ukončení provozu můžete najít zde.  

Ukončení podpory Azure Active Directory Sync (DirSync)

Od 31. prosince 2017 přestanou fungovat nástroje Windows Azure Active Directory Sync a Microsoft Azure Active Directory SyncOd tohoto data bude možné používat pouze Azure AD Connect, což je nejlepší cesta, jak propojit on-premise Active Directory a Azure AD. Více informací o možnostech migrace najdete zde.  

Poznámky v  Yammeru se přesouvají na Word Online

11.12. se převedli poznámky v Yammeru do Word online dokumentůVíce informací najdete zde. 

Advanced Threat Protection

Pro SharePoint, OneDrive a Microsoft Teams je k dispozici Office 365 Advanced Threat Protection, které nabízí větší zabezpečení Office 365. Více informací na zde.

Microsoft Whiteboard

Byla vydána preview verze Microsoft Whiteboard. Aplikace slouží jako čisté plátno pro zaznamenání nápadů nebo kreseb a následně je sdílet dalším lidem ke spolupráci. Ke tvoření lze použít jak prst, tak pero a aplikace dokáže rozpoznat ručně nakreslené tvary a převést je do přesnější podoby. Aplikaci si můžete stáhnout pro zařízení s Windows 10 anebo si přečíst více na blogu. 

Ukončení podpory pro Outlook 2007 a "RPC over HTTP"

Od 31.10.2017 v Office 365 nebude možné využívat "RPC over HTTP" aka "Outlook Anywhere", bude nutné přejít na novější "MAPI over HTTP". Změna se netýká klientů „Outlook for Mac“, „Outlook for iOS and Android“, ani „Outlook for Windows 10 Mobile“ a „Outlook on the Web“. Změna se rovněž netýká Exchange On-Premises řešení. Celý článek.

Shrnutí novinek za rok 2017

Celý dokument obsahuje 23 stránek a popisuje klíčo události ve vývoji Office 365 za rok 2017. Celou zprávu si můžete přečíst zde.  

Nový App Launcher a přihlašovací obrazovka do Azure AD

Vylepšení se také dočkal App Launcher v Office 365, který zobrazí uživateli více kontextových informací o jeho činnosti. Další důležitou změnou pro vaše uživatele je i změna přihlašovací obrazovky v Azure AD. Kromě nového designu se dočkala vylepšení i funkcionalita pro permanentní přihlášení. Pokud používáte Active Directory Federation Services, můžete využít následujícího balíčku pro sjednocení designu s novým přihlašovacím rozhraním. 

Novinky v IaaS a kontejnerech

Rok je v cloudu dlouhá doba. V této sérii zpětných pohledů se pokouším ohlédnout za největšími novinkami, které rok 2017 přinesl. V dnešním díle se zaměřím na základní kámen všeho – infrastrukturu, tedy compute a storage v Azure.

Plánované změny pro rok 2018 

Ukončení Office Mix preview

1.5.2018 bude ukončen provoz Office Mix preview service. Soubory je potřeba přesunout na jiné úložiště. Již vytvořené mixy se dají přesunout do Microsoft Stream jako videa více informací zde. Také se mixy dají stáhnout jako PowerPoint prezentace nebo soubor Excel. Do doby ukončení provozu bude Office mix integrován do předplatného Office 365.   

Session Border Controllers v Exchange Online Unified Messaging 

Podpora Session Border Controllers v Exchange Online Unified Messaging bude ukončena v červenci 2018. Zákazníci s existujícím nasazením budou mít plnou podporu do července 2018 a poté mohou využít některá alternativní řešení. Všechna jsou vypsaná na zde.  

Visio Web Access 

Od 30.9.2018 nebude dostupné Visio Web Access a jeho webová část pro SharePoint. Místo Visio Web Access se dá použít Visio Online. Od září 2018 bude možné diagramy zobrazovat, ale nepůjde je vytvářet nebo upravovat. Visio online je součást téměř všech předplatných Office 365. Více informací na zde.  

TLS 1.2 podmínkou pro Office 365

K 1. březnu 2018 budou služby Office 365 vyžadovat pro připojení klienta protokol TLS 1.2 nebo novější. Bude tedy ukončena podpora pro starší verze TLS 1.0 a TLS 1.1. Drtivá většina uživatelů používající moderní operační systém a aktualizovaný internetový prohlížeč tuto změnu nezaznamená. Více zde.

 

Pro další informace o předchozích i budoucích novinkách můžete sledovat Office 365 Roadmapu

 

- Matěj Borský, TheNetw.org

Comments (0)

Skip to main content