Nová edice Windows 10: Workstation


Oproti předchozím zjednodušením v licencování nyní přichází zcela nová edice operačního systému Windows 10. Edice Windows 10 Pro for Workstations. Jedná se stále o Pro edici, nicméně vylepšenou o podporu těch nejvýkonnějších pracovních stanic.

V nové edici se můžeme tedy těšit na:

  • Souborový systém ReFS (Resilient File System): Umožňuje podporu větších diskových uložišť a zároveň poskytuje jejich nativní ochranu proti chybám, kdy pomocí automatického procesu dochází k opravě chyb na pozadí. Podporuje samozřejmě Storage Spaces. Bohužel touto změnou o podporu ReFS přijdeme v nižších edicích.
  • Persistentní paměti NVDIMM-N: Pro ty nejnáročnější aplikace vyžadující opravdu rychlé zpracování podpora těchto modulů umožňuje zápis a čtení dat rychlostí operační paměti. Ovšem s tím, že při vypnutí počítače zůstanou data v této paměti zapsána.
  • SMB Direct: Rychlejší sdílení dat na počítačové síti pomocí síťových karet podporující Remote Direct Memory Access (RDMA). Ty umožňují vysokou rychlost přenosu při zachování minimální latence a nízké zátěže pro CPU.
  • Podpora serverových CPU: Intel Xeon či AMD Opteron nebude problémem, stejně jako  místo 2 CPU využití až 4 CPU.
  • Podpora větší RAM: Oproti běžnému limitu 2 TB bude možné využít až 6 TB adresního prostoru. A to už opravdu musí stačit každému.

Tato edice bude dostupná společně s vydáním takzvaného Fall Creators Update.

- Petr Vlk (KPCS CZ, WUG)

Comments (1)

  1. Jarda Kuba says:

    Jen drobné upřesnění, odstranění ReFS není úplné, číst a psát na existující oddíly půjde, viz https://support.microsoft.com/en-us/help/4034825/features-that-are-removed-or-deprecated-in-windows-10-fall-creators-up

Skip to main content