Konec Gordona na internetu: Šálek opravdu horké kávy pro administrátory


Přijde vám název tohoto článku jako z jiné dimenze? Nenechte se mýlit. Jen jsme vynechali patentovaná jména dvou velmi používaných technologií a nahradili je odkazy na podobné reference. Adobe Flash jako Flash Gordon a Oracle Java jako šálek kávy.

A proč je onen šálek horký a proč Gordon končí? Protože společnost Adobe oznámila konec této platformy, stejně tak Oracle brzy ukončí podporu pro Java doplněk pro webové prohlížeče. A na tyto dvě skutečnosti se firemní IT bude muset připravit.

Pokud vaše firma neprovozuje žádnou z aplikací, které by byly na těchto technologiích závislé, gratulujeme. Můžete vykročit do dalších let nezatíženi. Jestli takové štěstí ovšem nemáte, budete se muset vypořádat s tímto faktem:

  • Přepsáním a náhradou všech těchto aplikací. Což je většinou finančně drahá a někdy i časově náročná činnost.
  • Provozováním starších aplikací a zmrazením starších doplňků. Ideálně v dostatečně bezpečném stavu.

Volba to pro některé společnosti nebude jednoduchá. Ale i tady mohou nástroje společnosti Microsoft pomoci. Zvláště s tím, jak bezpečně provozovat tyto doplňky do konce doby jejich životnosti a někdy i dlouho poté.

Adobe Flash

Společnost Adobe oznámila, že ke konci roku 2020 ukončí vývoj, aktualizace i distribuci Flash technologie. Tedy i doplňků pro jednotlivé prohlížeče. Doporučuje přejít na moderní a ověřené webové standardy jakým je HTML páté verze.

Společnost Microsoft do roku 2020 kompletně Adobe Flash odstraní z prohlížečů Edge a Internet Explorer. A podobně se zachovají i ostatní výrobci webových prohlížečů jako Google a Mozilla. Ovšem již nyní se začínají objevovat první kroky, jak bude Flash eliminován. Jak v prohlížečích z Redmondu, tak ostatních.

Prvním krokem je změna výchozího nastavení v prohlížeči Edge, kdy už Flash není ve výchozím stavu povolen. Uživatel od Windows 10 Creators Update explicitně povolit jeho spuštění.

Toto povolení ze strany uživatele si prohlížeč zamatuje pro každou stránku či pro celý uživatelský profil. Ovšem jen do roku 2018. Poté bude nutné povolit jeho spuštění v každé nové relaci prohlížeče. A v roce 2019 bude Flash ve výchozím nastavení vypnut i v prohlížeči Internet Explorer. Ale do konce roku 2020 jej bude možné povolit pro konkrétní webové stránky.

Oracle Java

Podobně jako u předchozí technologie souvisí ukončení podpory Java doplňku pro prohlížeče s ukončením NPAPI rozhraní, které jako API vzniklo ještě s Netscape v názvu.

Aktuální verze Java SE s číslem hlavní verze 8 má zatím stanovený konec podpory na září roku 2018. Pro verzi 9 se již s integrací doplňku nepočítá.

A co teď?

Pokud nemůžete jít tou ideální cestou, tedy zahodit staré aplikace vyžadující tyto doplňky, budete muset své prostředí připravit.

  • V rámci GPO vypnout výchozí blokování Adobe Flash v prohlížeči pro uživatele, kteří jej nezbytně potřebují.
  • Stejně tak vypnout notifikace a blokování již nepodporovaných verzí doplňků, které si prohlížeč hlídá nezávisle.
  • Jestli musíte udržovat starší verze Java doplňku, zaveďte jeho centrální nastavení pomocí Deployment Rule Set. Ta pomůže s povolením doplňku jen pro vámi definované webové stránky a nastaví jeho správné zabezpečení.
  • Připravte nástroje pro distribuci, aktualizaci a kontrolu těchto nastavení. Ať už doménové politiky, MDM politiky, či ideálně konfigurační šablony v rámci System Center Configuration Manageru.
  • Připravte zmrazené a bezpečné App-V aplikace nebo virtuální počítače nebo RDS terminály.

Potřebujete zjistit, zda uživatelé Flash či Java doplňky používají a pro jaké aplikace? Zda mají všichni uživatelé aktuální verze? Chcete jejich bezpečnou konfiguraci řídit centrálně a s možností reportování? Zeptejte se certifikovaného partnera, jak s tímto může pomoci.

- Petr Vlk (KPCS CZ, WUG)

Comments (0)

Skip to main content