To nejdůležitější z konference Build 2017


Opět po roce jsme měli možnost nahlédnout do budoucnosti světa platformy Windows a online služeb společnosti Microsoft. Konference Build 2017 v Seattle ukázala směr, jakým se Microsoft vydává a potvrzuje důležitost nejen cloudových technologií, ale i další rozvoj možností interakce s počítači či v oblasti úloh, se kterými mohou počítače pomoci. Některé příběhy v nás možná vyvolaly lehký strach, jiné vehnaly slzy do očí.

Protože nejsme na vývojářském blogu, vynecháme desítky až stovky novinek především pro vývojáře. Některé z nich ovšem budou mít dopad i na nás IT profesionály a manažery, správce i jako samotné uživatele ekosystému Windows. Ty nejzásadnější si tedy přeci jen představíme i zde na blogu.

Keynote úvodní

Začátek konference byl věnován vizi rozvoje technologií i cloudu a jeho možností nám pomoci řešit palčivé problémy, i pomoci ve vyšší efektivitě a bezpečnosti. První den se věnoval především vývojářům a inteligentním řešením, které mohou ovšem ovlivnit i náš svět.

Azure Stack - Kdo nemá regulatorní možnost či vlastní touhu provozovat své služby v cloudu, si může relativně stejný komfort Azure služeb dovolit na svém vlastním hardware ve svém lokálním datovém centru, či na výletní lodi, která přeci jen připojení k internetu nemá nejlepší.

Azure Management App - Správa vysoce dostupných online služeb by měla být záležitostí mobilní. I proto můžeme nyní využít nativní aplikace pro Google Android a Apple iOS a spravovat chod celé online infrastruktury skutečně odkudkoliv. Verze pro Windows Mobile by se měla objevit vzápětí.

PostgreSQL a MySQL as a Service - Ne všem možná vyhovuje Microsoft SQL a proto i tyto populární DB systémy přicházejí do Azure a vývojáři jich budou moci využít pro provoz služeb.

Cosmos DB - Ovšem zásadně převratnějším oznámením byla nová databáze, umožňující vysokou, škálovatelnou dostupnost s replikací do jednotlivých regionů v řádech tak nízkých časových jednotek, že si ostatní DB mohou nechat jen zdát.

Microsoft Graph - Nejen platforma Office 365, ale i ostatní online služby i samotný operační systém se plně orientuje na propojení, analýzu a API přístup k datové platformě uživatelských účtů, dokumentů, dat a informací o vztazích mezi různými objekty. Díky tomu je možné budovat nová propojení, analyzovat stávající data či urychlit vývoj nových aplikací na základě sjednoceného API.

Azure IoT Edge - Ne vždy je vhodné dělat všechny analýzy a provozovat všechny aplikace v online prostředí jen kvůli strojovému učení a zpracování velkých dat. Nově bude možné vzít i na jednoduché a levné počítače plnou sílu této inteligence a snížit tak latence reakcí či zvýšit přidanou hodnotu těchto řešení i bez konektivity k Internetu.

Cognitive Services - Rozpoznávání řeči, psaného textu, obrázků i lidských projevů může pomoci s moderními formami interakce s počítači. Stejně jako překladače textu dokáží PowerPoint prezentaci v anglickém jazyce v reálném čase přeložit japonským posluchačům na online Skype schůzce.

Virtual & Hybrid Reality - Nové ovládací prvky navazující na tradici HoloLens nabízí přístup k vizualizaci objektů v reálném světě. Od prezentace výsledků společnosti, přes nové strojírenské objekty a stavby budov, až po nové herní zážitky.

Keynote druhého dne

Očekávaný Windows 10 Fall Creators Update nabídne to, co se nestihlo do předchozí velké aktualizace a mnohá další vylepšení po stránce uživatelské zkušenosti a interakce napříč zařízeními. Pro nás v České republice bude především zásadní fakt, zda nové funkce svázané s Cortanou budou dostupné i bez její plné dostupnosti na našem trhu v našem jazyce či aspoň v angličtině.

OneDrive Sync - Chyběly vám vlastnosti OneDrive jako na Windows 8? Tedy možnost vidět všechny své soubory, které máte v online 1 TB uložišti, ale nemít je na lokálním disku s kapacitou stovek GB? A mít je automaticky k dispozici, když je potřebujete napříč aplikacemi bez nutnosti je explicitně stahovat? Přesně tuto funkcionalitu nový upgrade Windows přinese. Již nyní se nemohu dočkat.

Windows Defender Application Guard - WDAG nově bude chránit zatím prohlížeč Edge od možnosti případný škodlivý kód pustit dále do systému. Funkcionalita je již dostupná v aktuálním testovacím sestavením a doporučuji vyzkoušet všem IT správcům, pokud potřebují zajistit větší bezpečnost prostředí.

Fluent Design - Evoluce moderního designu aplikací přinese nejen nové animace, ale i možnost průhlednosti oken, po které se uživatelům stále od Windows 7 stýskalo. Nové rozhraní se sjednocuje napříč aplikacemi a používá nyní mnohem standardizovanější prvky. Ovládání aplikací by mělo být snazší a pochopitelnější a podporovat všechny nové metody ovládání i formáty moderních počítačů. I interní firemní aplikace by si často zasloužily přepsat do moderního vzhledu pro lepší uživatelskou zkušenost.

Story Remix - Důstojný nástupce Movie Maker umožňuje vytvářet videa, které podporují psané objekty, ovládání perem či dotykem nebo i možnosti 3D objektů.

Cloud Clipboard - Vkládat objekty či text do schránky na jednom zařízení a použít je na druhém bude díky nové schránce propojení s Cortanou možné nejen na mobilním telefonu s Windows, ale i Apple a Google či jiném počítači, který je přihlášen stejným účtem.

Project Rome a Cortana - Opustit rozdělanou práci na firemním počítači a pokračovat na domácím či zcela jiném zařízení bude nově možné. Historie prohlížených stránek, spuštěných aplikací bude k dispozici na všech zařízeních s Cortanou. Pomocí integrace online služeb a online uložišť najdete svoji aktuální práci skutečně kdekoliv a kdykoliv.

UWP a .NET a Desktop Bridge - Nové standardizace vývojářských jazyků by měly usnadnit vývoj nových aplikací napříč platformami. Stejně jako převod již stávajících aplikací do nové moderní formy by mělo být velmi snadné.

iTunes ve Store - Kdo by to snad čekal? Na podzim se dočkáme oblíbené aplikace pro správu hudební knihovny i na platformě Windows a to v nativní zkušenosti.

Windows love Linux - Nejen Ubuntu, ale i SUSE a Fedora distribuce bude možné využít v rámci operačního systému Windows.

Visual Studio for Mac - Vývojáři mohou nyní pracovat i bez nutnosti instalovat plné Windows na své počítače s jablkem ve znaku.

Výběr z dalších přednášek

Některé možná nejzásadnější oznámení a drobné detaily byly skryty v následujících přednáškách.

Microsoft Teams - Aplikace pro spolupráci v týmech v Office 365 se dočká zásadních novinek v možnosti rozšíření o vlastní záložky a další aplikace nejen na úrovni datových konektorů vyčítající data, ale nativních aplikací integrovaných přímo v Teams aplikaci. Uživatelé tak nemusí opouštět kontext jedné aplikace. Pomocí Graph API je navíc možné získat přístup k úkolům z Planner či aktuálně sdílené dokumenty nebo dokumenty, na kterých pracují kolegové díky Delve v rámci Insight Graph.

Bots a Skype for Business - Ze soukromého Skype již známe automatické roboty delší dobu. Nyní přicházejí i do firemního prostředí a umožní nejen opět v Teams na základě přednastavených pravidel a inteligence doručit informace uživatelům v podobě digitálního asistenta či automaticky zpracovat zaslaná data. Pěkným příkladem je například oznamovací robot, který v případě nebezpečí zašle upozornění všem přihlášeným uživatelům.

My People - Rychlý pohled na oblíbené kolegy či rodinu umožní být v kontaktu pomocí e-mailu, chatu či aplikací pomocí jednoho či dvou kliknutí.

Windows 10 Identity - Přihlašování pomocí biometrie či zabezpečení identity je důležitou otázkou. I vývojáři nyní mohou využít větší ochrany identity v jejich aplikacích. Stejně tak IT správci by se měli zamyslet, zda a jak tyto nové metody ochrany využít v jejich prostředí.

PowerApps - Nová forma vývoje a integrace aplikací nad Office 365 nabývá na důležitosti nejen pomocí přístup k nativním API, ale i jednoduchosti vývoje nových integrací. Jak usnadnit některé úlohy nad SharePoint bez dlouhého vývoje.

Azure Portal - Správa online služeb dostane několik vylepšení společně s přicházejícími novinkami pro Compute služby. Zajímavé jsou i skryté vlastnosti, které pomohou řešit problémy nebo pomoci s automatizací.

Azure CLI 2.0 - Příkazová řádka pro správu online služeb umožňuje automatizaci nejčastějších úloh, které zaberou mnoho času či je jejich manuální provádění nesmyslem.

Windows 10 na ARM - S nejistými časy okolo Windows 10 Mobile Microsoft přichází s oznámením chodu plných Windows i běžných aplikací nad ARM procesory. I na Qualcomm procesoru tak spustíme operační systém, který připojíme do Active Directory či k němu připojíme USB kameru se standardním ovladačem. Je otázkou, jak nové a konvergované formy počítačů a UWP aplikací budou mít dopad na tradiční Windows Mobile. Dočkáme se plnohodnotné zkušenosti Windows na svém mobilním telefonu?

Centrální správa Office doplňků - Nově bude možné moderní Office doplňky distribuovat nejen na celou společnosti, ale i na jednotlivé skupiny či konkrétní uživatele a zakupovat a řídit je podobně jako další aplikace z obchodu.

SharePoint Framework - Jak budou vypadat moderní aplikace pro intranet dává tušit nová verze SDK a API pro SharePoint Online.

Azure Security & Monitoring - Azure portál se dočká nových nástrojů pro sledování dostupnosti a především doručení bezpečnosti online služeb i síťové vrstvy.

- Petr Vlk (KPCS CZ, WUG)

Skip to main content