Podpora EMET končí v roce 2018


Nástroj EMET, plným jménem Enhanced Mitigation Experience Toolkit, je určen pro zvýšení zabezpečení operačního systému pomocí sady technologií, které omezují možnost zneužití dosud veřejně neodhalených a tak i neopravených chyb.

EMET byl zdarma k dispozici ke stažení a instalaci na koncové i serverové operační systémy a obsahoval i technologie, které často nebyly v operačním systému implementované, nebo je rozšiřoval i na využití a ochranu aplikací jako Microsoft Office, Java Runtime či doplňků zavedených v prohlížeči Internet Explorer. Více jsme o nástroji psali i my zde na TechNet Blogu.

Když v roce 2009 vyšla jeho první verze, vycházely nové verze operačního systému zhruba každé tři roky. Umožnil tak zákazníkům se v této době chránit novějšími technologiemi dříve i bez čekání na plné nasazení nového operačního systému, které často blokovaly problémy s kompatibilitou aplikací. Zároveň umožňoval vyzkoušet tyto nové technologie ještě předtím, než byly integrovány do nové verze operačního systému.

Na stranu druhou měl EMET drobné nevýhody, které se začaly projevovat zvláště v poslední době. Nyní nové verze systému vycházejí mnohem častěji a protože se nejedná o vestavěnou komponentu systému, stalo se těžším dostatečně rychle reagovat s aktualizacemi EMET na tyto nové verze. V ojedinělých případech toto omezení mělo vliv i na provozované aplikace či na výkon počítače.

Nyní, po vydání již druhé velké servisní aktualizace Windows 10, která přináší funkce jako Device Guard, Credential Guard, Windows Defender Advanced Threat Protection a brzy i Windows Defender Application Guard a zároveň také obsahuje všechny metody ochrany použité v nástroji EMET jako DEP, ASLR, CFG i další, se společnost Microsoft rozhodla pro změnu a ukončení dalšího vývoje nástroje EMET.

Z tohoto důvodu podpora pro stávající instalace EMET a jeho případné kritické bezpečnostní aktualizace končí 31. července 2018.

Do této doby je všem zákazníkům doporučeno přejít na nový operační systém Windows 10.

- Petr Vlk (KPCS CZ, WUG)

Comments (0)

Skip to main content