Studium Data Science podle Microsoftu


Minulý týden se otevřela možnost registrace do nového studijního programu od firmy Microsoft – Microsoft Professional Degree – zaměřeného na nový trend Data Science. Na rozdíl od běžných certifikací se nejedná o jednu nebo více certifikačních zkoušek, ale o opravdu delší studijní program, který zabere minimálně několik měsíců.

Studium probíhá na portálu edX.org, kde jsou jednotlivé kurzy publikovány a pro jejich úspěšné zakončení je potřeba projít test teoretických znalostí, a také praktickou část. Tím se značně tento program liší od běžných certifikačních testů, kdy je Vám pouze nabídnut set možných odpovědí. Tato praktická část je v každém modulu jiná, dle zaměření konkrétního kurzu. Může se jednat o vizualizace dat, strojové učení, programování v jazyce Python nebo R a mnohé další.

Studium je rozděleno do tří velkých celků

Fundamentals

První část se bude týkat úvodu do data science, základům dotazování v TSQL, vizualizaci dat pomocí PowerBI nebo Excelu a kurzu statistiky

Core Data Science

Druhá část je zaměřená na programování a vždy máte možnost volby mezi jazykem R nebo Python, a také úvodu do Azure Machine Learning, který je naprosto klíčový pro finální projekt.

Applied Data Science

V poslední částí se budete opět věnovat programovacím jazykům R a Python a Azure ML v trochu detailnějších podobách a náročnějších příkladech.

Finální projekt

Celý program je zakončen finálním projektem, ve kterém využijete velkou část znalostí získaných během předchozích částí programu. Finální projekt je další velkou odlišností od běžné certifikace, kdy pomocí Cortana Intelligence Competition budete řešit zadání daného problému pomocí Azure ML. Tento Azure ML experiment bude hodnocen, a pokud bude Vaše řešení správně fungovat, alespoň s úspěšností 70%, tak úspěšně ukončíte finální projekt.

s1

Jednotlivé moduly nejsou pouze z dílny Microsoftu, ale také například z Columbia University, která dodala modul s úvodem do statistiky, nebo Coding Dojo, kteří dodali moduly na programování v jazyce R a Python, stejně tak Datacamp, který dodal další moduly k programování. Moduly zaměřené na jazyk R vznikly ve spolupráci s Dánskou Technickou Univerzitou atd.

Více informací o tomto programu najde na https://academy.microsoft.com/en-us/professional-program/data-science/ kde je možné se také registrovat. První vlna účastníků ukončí studium v tomto programu na začátku příštího roku, studium bylo právě zahájeno, tak neotálejte s registrací a přidejte se ještě dnes. Na stejném portálu také naleznete seznam všech předmětů. Veškeré studium probíhá přes již zmíněný portál https://www.edx.org/ na kterém jsou postupně jednotlivé kurzy zveřejňovány. Můžete se přihlásit do libovolného kurzu, ale pro započítání kurzu do Professional Degree je nutné zvolit placenou variantu studia. Pokud Vás pouze zajímají daná témata, stačí zvolit volbu audit.

Tento nový program je odpovědí na velký nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oblasti Data Science a Big Data, bylo by proto škoda se jej neúčastnit, pokud Vás tato oblast zajímá. Po úspěšném ukončení se budete moci pochlubit nejen titulem Professional Degree in Data Science, ale získáte také bohaté znalosti z oblasti práce s big data, strojovým učením, programováním a mnoho dalšího.

A takto může vypadat i Váš profil na Academy Microsoft

s2

Marek Chmel, AT&T
Microsoft MVP: Data Platform
MCT: Regional Lead
Certified Ethical Hacker


Comments (2)

  1. Zatím jsem dal první dva kurzy a myslím, že dotazování v T-SQL by mělo být volitelné pro lidi, co mají MCSE na Data Platform, nebo minimálně bezplatné

    1. Marek Chmel says:

      To zatim bohuzel nejde, dokonce i kdyz uz jsi drive nejaky kurz na edx absolvoval, musis jej projit znovu – jakmile je otevreny dle terminu tveho studijniho planu.

Skip to main content