Příprava na Microsoft Azure (převážně pro OSS vývojáře a administrátory)


Možná jste si všimli, už nějaký čas nepracuji pro společnost Microsoft, ale pro farmaceutickou společnost MSD, kde mám na starost Cloud tým v regionu EMEA. Momentálně máme v Cloudu kolem 1000 serverů a několik set TB dat. Součástí mojí práce je i příprava vývojových týmů na práci s Cloud technologiemi od různých dodavatelů. Proto jsem začal vyhledávat výukové materiály pro naše vývojáře a administrátory, aby se seznámili s Microsoft Azure. Požadavky na výukové materiály mám následující:

1. Angličtina – velká většina mých kolegů jsou cizinci.

2. Zaměření na Open Source – nové projekty využívají převážně Linux v kombinaci s Node.js, JAVA, Python.

3. Automatizace – pokud máme něco udělat v Cloudu dvakrát, tak si na to napíšeme skript. Lenost je největší hybatel pokroku.

4. DevOps – v tuto chvíli asi nejkritičtější místo díky využívání agilních metod vývoje software.

5. Kurzy mladší než 1 rok – Microsoft Azure se vyvíjí velmi rychle.

6. Úroveň 100 až 200 – nepředpokládám znalost Microsoft Azure.

Na základě požadavků jsem se rozhodl připravit výběr výukových kurzů z Microsoft Virtual Academy, který kolegové dostanou k dispozici, aby se mohli začít připravovat. O seznam bych se s vámi nyní rád podělil.

Základní kurzy

Microsoft Azure Fundamentals: Virtual Machines– základní kurz pro nasazování virtuálních strojů. Přeci jen se virtuální stroje využívají nejvíce, i když z toho moc nadšený nejsem. PaaS mi přijde v některých situacích mnohem vhodnější, zejména pro nasazování webových aplikací.

Microsoft Azure Fundamentals: Storage and Data– tento kurz je zaměřen na práci s daty. Pokrývá problematiku relačních i nerelačních dat.

Microsoft Azure Fundamentals: Websites– úvod do PaaS pro vývojáře. Velká část u nás vyvíjených aplikací jsou klasické třívrstvé webové aplikace. Potýkáme se zejména s problémem vytváření a údržby infrastruktury pro tyto aplikace. PaaS je řešení, které by nám ušetřilo hodně práce.

Integrate, Deliver, and Deploy Continuously with Cloud DevOps– úvodní kurz DevOps. Obsahuje i základy Visual Studio Online. Velmi dobré i v případě, že používáte jiný DevOps Stack.

Automate Application Deployment and Orchestration Using Docker and Containers– řada mých kolegů začíná využívat Docker kontejnery zejména pro vývoj a testování.

Pokročilejší kurzy

Building Linux-Based Solutions on Azure a Running Linux in Microsoft Azure– tyto kurzy se zabývají detailněji problematikou nasazování Linux serverů do Microsoft Azure.

Building Apps with Node.js Jump Start a Microsoft Azure for NodeJS developers– Node.js je u našich vývojářů velmi oblíbený.

Azure Backend for Android & iOS apps– velmi důležitý kurz pro naše mobilní vývojáře. Firemní standard pro mobilní zařízení je iOS.

Modern IT: DevOps to ITIL, Creating a Complete Lifecycle for Service Management– detailnější úvod do DevOps.

Building Infrastructure in Azure using Azure Resource Manager– automatizace infrastruktury. Pro nás velmi kritická záležitost.

Kompletní seznam kurzů MVA

· Vývojáři

· IT Pro

Určitě nezapomeňte také na elektronické knížky zdarma od Microsoft Press.

- Štěpán Bechynský, MVP (Microsoft Azure)

Comments (2)

 1. Radek Šlachta says:

  Moc pěkný souhrn, děkuji.

  Zaujala mne Vaše poznámka u bod č. 4 – DevOps – v tuto chvíli asi nejkritičtější místo díky využívání agilních metod vývoje software.

  Že agilní metody vývoje SW mohou přispět ke kritickému stavu?

 2. Bechynský Štěpán says:

  Jednoznačně. Agilní metodika vývoje prohlubuje neporozumění mezi vývojáři (Dev) a administrátory (Ops). Jedni zkracují vývojový cyklus a chtějí nasazovat aplikaci co nejčastěji a druzí chtějí mít co nejstabilnější a otestované prostředí. Podle mých zkušeností
  je třeba nastavit správně proces a vysvětlit Dev, co očekávají Ops a obráceně, aby došlo k dohodě.

Skip to main content