Pořizujte software chytře – Speciální modely, 6. díl


Dnešní díl našeho seriálu je úplným závěrem, a budeme se v něm věnovat tomu, co se zatím nikam jinam nevešlo. Půjde zejména o zvláštní modely určené pro partnery společnosti Microsoft, které umožňují dodání licenčního řešení, při němž se jednotlivé licence často skrývají v balíčku řešení třetí strany. Uživatelé tak mnohdy ani netuší, že i jim je potřeba rozumět, protože i za ně nesou odpovědnost. Dotkneme se také samotného partnerského programu, který je pro mnoho profesionálních firem v oboru IT cenným zdrojem licencí k internímu využití, ale zároveň velkým zdrojem licenčních chyb.

Internal Use License v partnerském programu

Partnerský program společnosti Microsoft je určen pro podporu společností, které poskytují své služby zákazníkům na bázi produktů Microsoft. Může jít o distributory, vývojáře, implementátory, hostery, konzultanty, apod. Samotné členství v programu není nijak zpoplatněno a umožňuje přístup k spoustě užitečných informací a materiálů pro podporu podnikání partnera. Program má však také tři úrovně, které mají vyšší požadavky, ale také větší míru výhod. Požadavky jsou zejména na certifikace zaměstnanců či vyvíjených aplikací, předložení zákaznických referencí a součástí jsou také roční poplatky za členství v dané úrovni. Co se týče benefitů, tak nejzajímavější z nich je bezpochyby přístup k určitým počtům licencí pro interní využití, které často pomůžou pokrýt licencemi velkou část společnosti. Stále však platí, že tato cesta je otevřena pouze přesně definovaným typům společností, které slouží nezávislým zákazníkům (ne afilacím v holdingu či jiném seskupení provázaných firem.)

Licence dostupné v rámci partnerského programu mají několik výrazných vlastností, na něž partneři nesmí zapomínat. Tak především jde o práva dočasná. Členství v partnerském programu má trvání jednoho roku, a stejně tak i poskytnuté licence. Pokud dojde k obnově členství v dané úrovni, práva trvají další rok, v případě, že partner neobnoví, právo na použití licencí okamžitě ztrácí.

Další důležitou vlastností partnerských licencí je fakt, že jde vždy o právo na použití aktuální verze. Downgrade není součástí užívacích práv a partner má povinnost nasadit nové verze produktu vždy do 12 měsíců od jejich uvedení na trh. Součástí licencí není ani Software Assurance. Toto předplatné k nim nelze ani získat žádnou cestou. Některá užitečná licenční práva proto nelze prostřednictvím partnerských licencí získat. Navíc se obsah a rozsah benefitů v partnerském programu může měnit, i tomu se partneři musí být schopni přizpůsobit.

Partnerské licence mají mnohá omezení, takže se v prostředí často musí nutně kombinovat s licencemi pořízenými jiným modelem, což zvyšuje i náročnost správy licencí. Ovšem to vše se obvykle partnerům vyplatí podstoupit, jelikož hodnota získaných licencí pro interní použití výrazně přesahuje roční poplatky za členství v programu.

ISV Royalty

Za zkratkou ISV lze nalézt nezávislé vývojářské společnosti, které produkují vlastní softwarové produkty. Převážně však jde o aplikace, které pro svůj provoz vyžadují minimálně softwarovou platformu, a často také další aplikační produkty jiných dodavatelů. Velmi často je to právě Microsoft. Důvodem je nejenom fakt, že se jeho produkty zhusta vyskytují v zákaznické infrastruktuře, ale také fakt, že Microsoft vývoj nad svými produkty vítá a snaží se jej všemožně podpořit.

Takovou podporou je i existence programu ISV Royalty, jehož členem se může stát jakákoli vývojářská společnost, která je členem partnerského programu Microsoft (tedy musí primárně vyvíjet nad produkty Microsoft), a to na úrovni certifikovaného partnera. Prostřednictvím tohoto programu je možné dodávat koncovým zákazníkům některé aplikační servery za zvýhodněnou cenu. Licence jsou určené výhradně k tomu, aby je vývojářská společnost „zabalila“ do vlastního řešení a jako celek je se svou dodací smlouvou zprostředkovala zákazníkovi.

Nejčastěji využívaným produktem v tomto programu je SQL Server. Ten se dodává pro plné použití, ale také ve speciální verzi Runtime, která je cenově dostupnější, nicméně zatížená výrazným licenčním omezením. Databázový server s označením Runtime totiž nesmí být použit žádnou jinou aplikací, než s jakou je koncovému uživateli dodáván, takže jakákoli výměn dat s jiným řešením může být licenčním problémem. Proto je potřeba použití edice Runtime předem dobře zvážit i s ohledem na budoucí využití aplikace. Žádný způsob přechodu na plnou verzi SQL totiž není.

Nevýhodou programu z pohledu využití licencí je fakt, že neobsahuje Software Assurance. Právo na nové verze je sice možné k licencím připlatit, ale rozsáhlé spektrum ostatních výhod SA je koncovým zákazníkům nedostupné. To může být v některých případech hodně zásadní, protože Software Assurance je nositelem mnoha práv spojených s vysokou dostupnostířešení.

Na co je ale potřeba si u ISV Royalty dát největší pozor – dodání licencí koncovému zákazníkovi (i když jako součást řešení třetí strany) přenáší také odpovědnost za užití licencí na koncového zákazníka. Tedy i za správnost pořízení licencí a licenční čistotu. Dokladem o pořízení licencí je dodací smlouva řešení a její součástí mají být také licenční podmínky obsažených produktů Microsoft. Pokud jste teď mávli rukou a řekli si „A co má být? Snad ten dodavatel ví, jak ty licence má pro nás nakoupit…“, pak jste velký optimista, což je sice krásná vlastnost, leč v licenčním světě trochu nepraktická. Proto v případě, že plánujete pořízení takového řešení od třetí strany, určitě doporučujeme si předem přizvat k řešení licenčního specialistu, který vám pomůže porozumět všem podmínkám a ochránit vás před drahými licenčními omyly. Později je už pozdě – únikové cesty k nápravě nejsou dispozici.

SPLA

Opět další zkratka. Koncovým zákazníkům možná ještě méně známá. V toto případě jde o smlouvu určenou pro společnosti poskytující vlastní služby na bázi produktů Microsoft. Řeč je o hostingu, případně outsourcingu. Speciální smlouva je dostupná opět pouze partnerům společnosti Microsoft. Hoster si vytvoří datové centrum, jehož služby (tedy přístup k serverovým aplikacím) poskytne jednotlivým zákazníkům (ať už ve sdílených prostředích nebo na dedikovaném hardwaru) a k tomu „přibalí“ svou vlastní přidanou hodnotu v podobě provozu a správy prostředí. Pro zákazníka jde o hotovou službu bez nutnosti mít vlastní serverovou infrastrukturu a kupku odborníků pro její oprašování, pouze za pravidelný poplatekposkytovateli. Výše a frekvence úhrady poplatku je pak na domluvě mezi hosterem a zákazníkem. Poskytovatel pak odvádí společnosti Microsoft platbu za licence, jež ve svém prostředí pro zákazníky zprostředkoval, každý měsíc zpětně. Je to předchůdce cloudu a nebo také cloud lokální, uvnitř našich hranic. Někdy dokonce (spíše u outsourcingu) i přímo za branami podniku zákazníka. Podstatou je poskytnutí softwaru jako součásti služby (od housingu či hostingu počínaje po business proces outsourcing).

Jde o vysoce flexibilní licenční model, kde je možné i na měsíční bázi měnit složení a množství použitých licencí produktů Microsoft, a tím škálovat službu pro koncové zákazníky. Kromě flexibility a oproštění se od hmotných částí řešení má však zákazník, jenž využije služby hostera, ještě jednu obrovskou výhodu – většinu odpovědnosti za licenční řešenípřenechává právě jemu. Správně licence sestavit a nahlásit společnosti Microsoft je totiž úlohou poskytovatele služby. Zákazník má pouze menší povinnosti, jako třeba řádně nahlásit počet uživatelů, kteří ji využívají. A i těch jej poskytovatel často v rámci technického řešení dokáže zbavit.

Pokud tedy už nemáte sílu či chuť na každodenní starosti o provoz vlastní infrastruktury a líbilo by se vám mít IT dostupné v podobě flexibilní služby s přesně stanoveným SLA, pak můžete vyhledat služby poskytovatele. Nejčastěji zjistíte, že když sečtete všechny náklady na provoz svého prostředí onsite, vyjde vás i v dlouhodobém výhledu dráž, než pronájem hotové služby.

A tím jsme ukončili seriál o pořizovacích modelech pro licence společnosti Microsoft. Doufáme, že vám přinesl zejména pocit, že je z čeho vybírat, a tedy nikdy nejste omezeni na jediné řešení. K nalezení toho optimálního často vede dlouhá (a někdy i trnitá) cesta. Věřte však, že ušetřené náklady a smysluplné investice za její podstoupení stojí. A abyste po té nepříliš snadné cestě nemuseli jít sami, vezměte k tomu spolehlivého partnera s mapou – vy budete vědět kam a on pak lehce zjistí kudy. Ve dvou se to totiž nejenom lépe táhne, ale také lépe kráčí k vytouženému cíli.

- Zuzana Sobotková, MCTS, DAQUAS, s.r.o.

Comments (2)

 1. SPLA says:

  Dobry den, co presne ve SPLA znamena "Offer demonstrations. You can give up to 50 user product demos on Microsoft software" Napr. mam zalicencovat SAL pro RDP, Exchange, Office, MS CRM, SQL,Sharepoint atd.. – jak se pocita "50 user product". A jak presene
  reportovat? (Provider-Customer-End_User)
  dekuji

 2. aw says:

  hai, I just want to tell you that I am just very new to blogs and seriously loved this website. More than likely I’m planning to bookmark your blog post .
  You amazingly come with really good posts. Thanks a lot for sharing your blog Microsoft.

  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Palembang
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Papua
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Papua%20Barat
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Pati
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Pekalongan
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Pontianak
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Samarinda
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Semarang
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Serang
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Sidoarjo
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Surabaya
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Surakarta
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Tasikmalaya
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Daerah%20Yogyakarta
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Jurusan%20Akunting
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Jurusan%20Asuransi
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Loker%20Jurusan%20Teknologi%20Informasi
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Administrasi
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Akuntansi
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Alfamart
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Arsiparis
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Artis
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Astra
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Asuransi
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Auditor
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank%20BJB
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank%20BNI%20Syariah
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank%20BRI
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank%20Danamon
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank%20Mandiri
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank%20Indonesia
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank%20BCA
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank%20BTN
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank%20CIMB%20NIAGA
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20BUMN
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Terbaru
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20Bank
  http://www.lokerjobindo.com/search/label/Lowongan%20Kerja%20SMA
  http://www.lokerjobindo.com

Skip to main content