Azure od A do… – Novinky z AzureCon


Koncem září se konal AzureCon, tedy konference představující další řadu novinek do Azure. Všechny si je představíme v tomto článku.

Virtuální servery série N

Azure VMs dostávají další sérii a to s písmenkem N. Pokud v budoucnu vytvoříte server této instance, dostane se vám dedikovaného výkonu grafické karty NVidia z řady Tesla. Budete-li potřebovat grafický výkon pro celou řadu řešení, jako je rychlé konvertování, renderování, vlastní Machine Learning a mnoho dalšího, série N vám bude k dispozici.
Zcela záměrně píši bude, protože spolu s oznámením nedošlo ještě ke spuštění zmíněných instancí. To stane nejspíš na přelomu roku a určitě tyto instance rozebereme podrobněji.

Dále je vám k dispozici série GS, která již existující série G přidává možnost využití Premium Storage založeného na SSD. Toto oznámení přišlo ještě před AzureCon.

Azure Container Service

Při prvních zmínkách nového Windows Serveru 2016 možná někoho překvapila spolupráce se Dockerem a možnosti kontejnerů v Microsoft světě. Tato spolupráce se zdaleka netýká pouze Windows Serveru a nyní přichází i jako služba do Microsoft Azure.
Celé řešení poběží na Apache Mesos a umožní tak snadné rozšíření existujících Mesos clusterů do Azure.
Hlavní výhodou řešení je pak možné začlenění do Role Based Acces Managementu s Azure Active Directory, rychlé škálování a možnost integrace existujících API. Budete-li si chtít vyzkoušet Windows Server nebo Linux v kontejnerech, s Container Service budete mít možnost.

Preview bude k dispozici koncem roku.

Azure IoT Hub & IoT Suite

Již na prvním představení Windows 10 Microsoft uvedl, že do roku 2020 očekává 75 miliard zařízení připojených k internetu. Bude to tzv. Internet of Things a principem bude, že více a více zařízení bude schopno chrlit do světa plno informací. Tyto informace musejí být někde zachyceny, uloženy a hlavně zpracovány a přesně k tomu slouží IoT hub a IoT Suite.
Přímo na konferenci byl demonstrován případ výrobce výtahů, jehož výrobky jsou osazeny senzory, které hlásí úroveň opotřebení jednotlivých dílů. Podobných scénářů bude přibývat a nikoho nepřekvapí, že již dnes je plno těchto zařízení mezi námi. Stačí si jen vybavit, co všechno jsou schopna reportovat auta, fitness náramky atd.
Nedávno mi jeden zákazník ukazoval informaci z kávovaru, který evidoval počet připravených káv od poslední návštěvy servisního technika. Nejen toto číslo byl důvod, proč jsem si tam tehdy kávu nedal.

Zpátky k IoT Hubu. Toto řešení je schopné zajistit konektivitu a bezpečné připojení zařízení. K dispozici vám samozřejmě jsou SDK do populárních programovacích jazyků, ale toto téma patří spíše na MSDN blog.
IoT Suite pak k Hubu přidává další nástroje, primárně zaměřené na reporting nasbíraných dat, kde je již celá řada reportů připravená.

r1

Azure Security Center

To nejlepší nakonec. Obava z bezpečnosti je primární obavou ze všech cloudových řešení. O bezpečnosti dat vašich dat vás nyní přesvědčovat nebudu, protože toto téma by vydalo na několik samostatných článků.
Security Center přináší bezpečnostní dohled vašich Azure řešení. Již od začátku je v Azure firewall, ochrana proti DDOS a další bezpečnostní mechanismy. Fungují ale poměrně neviditelně a Microsoft je spravuje za vás. Security Center umožní grafický přehled hrozeb, útoků a obranu proti nim v podobě doporučených řešení.

r2

Již dříve Microsoft představil reporty a ochranu založenou na Machine Learningu pro Azure Active Directory. Podobný reporting je nyní k dispozici i pro Security Center.
Na dostupnost si opět budeme muset chvíli počkat a určitě pak připravím podrobnější článek o všech funkcích.

Tolik tedy k novinkám z AzureCon. Pokud byste chtěli ještě podrobnější informace z celé akce, videozáznam naleznete na Channel9.

- Matouš Rokos, MVP, Mainstream Technologies

Comments (1)

Skip to main content