SQL Server Data Tools – SQLaři nehrajte v týmu druhé housle!


Databázoví vývojáři a administrátoři mnohdy téměř závidí svým čistě vývojářským kolegům kteří pracují v C#, Javě či jiném jazyku komfortní IDE které jim usnadňuje práci od plánování přes vývoj, správu zdrojových kódů, testování, buildy až po nasazení a monitoring aplikací.

Aby se IT odborníkům zjednodušila práce s objektovým modelem SQL serveru, T-SQL jazykem, nebo BI objekty a konstrukcemi existuje ke stažení ZDARMA již delší dobu nástroj Microsoft SQL Server Data Tools (SSDT). Umožňuje databázistům s pracovat s kódem stejně stejně jako to dělají ostatní vývojáři tj.

  • Práce s kódem verzování TFSvc, GIT atd.
  • SQL Refactoring
  • SQL Unit testování
  • Schema compare
  • Build a Deployment (Pre a Post Deployment)
  • Kontinuální integrace

SSDT využívající veškerých služeb Visual Studio IDE do kterého integruje části potřebné pro vývoj testování a nasazování databázových a BI MS SQL řešení. Funkčnost byla přidávána do “prázdné obálky” Visual Studia nazývané Visual Studio Shell, pro všechny kteří nebo do již nainstalované verze Visual Studio Professional.

buri1buri2

Historicky existovali dvě oddělené verze, SQL Server Data Tools (SSDT) přidávající SQL database Project a SQL Server Data Tools - Business Intelligence (SSDT-BI) určena pro tvorbu BI řešení obsahující SQL Server Analysis Service Projects, SQL Server Reporting Services Projects, a SQL Server Integration Services Project:

buri3

Vždy však bylo třeba pečlivě poladit vhodné SSDT k edici SQL Serveru a VStudia což způsobovalo dosti problémů.
Nově je vše připravováno v jednotném instalačním balení SSDT Download nejnovějšího SQL Server Data Tools  podporující SQL Server 2016 CTP2, Integration Services for SQL Server 2016 CTP2, Azure SQL Database a Azure SQL Data Warehouse.

A co vše můžete s SSDT dělat ?
* Přečte si starší podklad HOL Exploring SSDT in Visual Studio
* Spusťte si praktické video z konference Ignite
* Prohlédněte jiná videa s tématem SSDT na Ch9

- Jiří Burian

Comments (0)

Skip to main content