Novinky v Hyper-V TP2–díl č. 7: ReFS


Vítejte u dalšího dílu ze seriálu novinek v Hyper-V ve Windows Server Technical Preview 2 - tentokrát se zaměřením na ReFS. Tento díl bude specifický dvěma způsoby - za prvé bude krátký a za druhé poslední ze série novinek v neclusterované verzi. Následující díl se již bude věnovat novinkám na clusteru
a jeho první pokračování přijde na začátku září.

Pojďme si tedy říct co skvělého nám nová verze ReFS přináší - pro virtualizaci je to velmi příjemná drobnost - vytváření fixních VHD souborů během okamžiku.

Pro okamžité vytvoření fixního VHD libovolné velikosti stačí naformátovat jednotku pomocí ReFS. Jakmile dáte vytvořit fixní disk na takto naformátované jednotce, systém alokuje prostor na disku, aniž by reálně procházel celou alokovanou oblast.

To je dost zásadní změna oproti NTFS, kde se při vytváření fixního disku zapisuje celá alokovaná oblast - jinak řečeno je nutné zapsat na disk logickou velikost vytvářeného disku.

Výsledkem je vytvoření fixního pevného disku na ReFS disku v jednotkách sekund oproti minutám až desítkám minut na NTFS.

Podívejte se na praktickou ukázku ve videu níže. Za kvalitu zvuku se omlouvám - pískot vznikl při nahrávání zátěží na disku a nepodařilo se mi ho odstranit.

U dalšího pokračování v září na shledanou!

Kamil Roman, lektor Počítačové školy Gopas a.s.

Comments (1)

  1. Petr Váňa says:

    No to bude zase super funkce pro těžaře cizích dat. Obvykle to s oblibou dělali v hostingových centrech, nechali si namapovat co největší disk a pak na něm v klidu obnovili data předchozích zákazníků…

Skip to main content