Azure EA Dev/Test Subscription


Neprodukční vývojové a testovací prostředí je ideální provozovat v cloudu, protože prakticky vždy využívá jeho technické i ekonomické výhody. Od dubna 2015 mohou společnosti, které mají pořízen Azure v rámci Enterprise Agreementu (EA) zakládat vedle produkčních Azure projektů také levnější, neprodukční prostředí EA Dev/Test Subscription, které podléhají pravidlům EA a účtují se v rámci jednotného EA billingu . Předpokladem je však mít aktivní MSDN Subskripce pro Dev/Test/Ops tým. Slevy oproti produkčnímu Azure mohou dosahovat více než 90%, níže je příklad:


Slevy jsou zaokrouhleny a jejich výši si můžete vypočítat v Azure kalkulačce sami. Poměr je stejný jak v EA modelu tak i v PAYG modelu.

Pro porozumění je třeba nejprve připomenout, kdo jsou „hlavní aktéři hry“, Microsoft Enterprise Agreement a MSDN.

  1. Microsoft Enterprise Agreement je licenční program poskytující nejvyšší slevy a výhody. Byl původně navržen pouze pro největší společnosti se stovkami, lépe tisíci počítači. Postupem času vznikla jeho serverová a vývojářská varianta Server and Cloud Enrollment v které lze výhodně pořídit např. samostatně MSDN a nyní i Azure. Tak si nyní i relativně malé vývojářské společnosti, dokonce Start-Upy pořizují Azure EA/SCE pro své zákazníky.
  2. MSDN Subscription  - software a služby pro IT profesionály, vývojáře, testery, které tvoří a spravují ve firmách neprodukční prostředí využívající technologie Microsoft. Původně určeno jen pro vývojáře nyní i pro IT Administrátory. Obsahuje zejména právo instalovat prakticky libovolný software pro Dev/Test účely (i do Azure) a právo přizvat koncové uživatele k uživatelskému testování. Obsahuje speciální výhody a předplacené kredity pro Azure.

Azure EA Dev/Test Subscription: kombinace obou výhod

Na rozdíl od „malých“ jednotlivých Azure subskripcí je v rámci Enterprise Agreementu plánováno s hierarchickým modelem více technicky i finančně oddělených subskripcí, které se mapují na strukturu organizace (geograficky, dle agend-aplikací, dle zákazníků atd.) tak, jak je to nejvhodnější z hlediska technického nebo finančního rozúčtování. Do tohoto stromu se nyní mohou přidat MSDN EA Subskripce, v nichž se některé služby účtují za výrazně nižší sazby. Přidávat je může jen uživatel - Account Owner, využívat je, vyvíjet testovat a administrovat pak vlastníci MSDN. Subskripce vytvořené jako EA MSDN Dev/Test jsou účtovány levněji, ale nelze je použít v produkci.

MSDN Azure Subscription individuální vs. týmové benefity

Předplacený individuální MSDN Azure benefit 50-150$ měsíčně je určen pro individuální experimenty, seznámení se s technologiemi a malé POC projekty. NELZE je spojovat navzájem a kredit nelze odečítat z EA MSDN. Individuální subskripce lze jej provozovat souběžně s týmovým EA MSDN nebo jiným plánem, kde běží jiné Dev/Test prostředí. Individuální benefit lze také „odemknout“ kreditní kartou (platit nad limit) nebo lze objednat jednotlivou týmovou MSDN PAYGlicenci pomocí kreditní karty.

Varianty využití MSDN Dev/Test benefitů v různých modelech licencí Azure

Uživatelé MSDN mají unikátní možnost bezplatně přenášet MSDN Dev/Test software do Azure. U ostatních „sdílených cloudů“ nebo hostingů tato možnost neexituje. Pro využití MSDN softwaru v Azure nezáleží v jakém modelu je Azure pořízen. U Azure MSDN Dev/Test variant však mají týmy navíc následující výhody:

A.  Na rozdíl od běžných plánů se u Virtual Machines, Cloud Services, Websites, a HDInsight platí pouze odpovídající VM „Linux Rate“, nikoli plná cena včetně SW. Ostatní služby se platí běžným tarifem v daném modelu.  
B.  Majitelé MSDN mají připraveny předinstalované VM v MSDN Image gallery. (V jiných modelech je třeba použít Azure Win OS a ručně nainstalovat z MSDN downloadu vhodný software.)
C.  V MSDN Dev/Test subskripcí jsou dostupné unikátně Windows Client OS VM s RDP. (Nikde jinde nelze licenčně v cloudu nebo hostingu běžný klientský OS provozovat!)

Tabulka porovnání využití výhod MSDN v různých Dev/Test i produkčních modelech Azure

Výhody přenositelnosti (mimo OS) MSDN softwaru lze uplatit tedy i v produkčních subskripcích. Speciální neprodukční MSDN varianty však přinášejí další slevy a větší možnosti.
Certifikovaní partneři mohou takto využívat svých MSDN také, stále však platí omezení na nekomerční nebo interní projekty, tzn. není možné je použít na projektech pro zákazníky! K tomu slouží plnohodnotné pro Certified partnery zlevněné MSDN.

Jiří Burian

Comments (0)

Skip to main content