Azure Premium Storage je tady


Maximální výkon storage na SSD discích je veřejně dostupný (GA). První Preview na pozvánky přišlo již v říjnu a poprvé jsem jej zmiňoval zde. Řešení od té doby ušlo značný kus cesty a nyní je k dispozici pro všechny. Pojďme se společně níže podívat na detaily.

Výkon a detaily

Každý si asi dokáže představit, na co by se mu SSD disky hodily nejvíce. Vysoké výkony storage přijdou vhod zejména u databázových serverů a že jich v Azure není málo – Microsoft SQL Server, MySQL, Oracle Database, IBM DB2 a jakékoliv další řešení, které si dokážete rozběhnout v Azure VM. Dále se nám výkon určitě hodí k provozu SharePoint Serveru, řešení Dynamics a dalších možností dle vaší představivosti. Premium Storage je samozřejmě k dispozici i pro Linuxové servery

Výkon disků je dán jejich možnými typy. Datové disky můžete volit z těchto připravených vrstev a dle toho se bude řídit jejich velikost, počet garantovaných IOPS, propustnost a cena. Vše je vidět v tabulce níže.

Typ disku

P10

P20

P30

Velikost disku

128 GB

512 GB

1 TB

IOPS na jeden disk

500

2300

5000

Throughput na jeden disk

100 MB/sec

150 MB/sec

200 MB/sec

Cena za měsíc

$21.68

$80.54

$148.68

Ceny jsou uvedeny pro Pay-As-You-Go – tedy ceníkové. Pokud chcete testovat, tak momentálně ještě stále můžete za o polovinu nižší ceny. Výše zmíněné totiž začnou platit až od 1. června.

Výkony v tabulce jsou zmíněny pro jeden připojený disk. Ty zkušenější z vás už vědí, že výkon se dá snadno násobit tím, že disků připojíme víc a uděláme nad nimi stripe. K dispozici je nám tak až 50 000 IOPS, což je strop Storage Accountu.

Latence při čtení je 1ms.

Redundance

Replikace pro ochranu dat je totožná s již známým modelem standardního Azure storage (dříve existující Azure Storage, založený na HDD, dostal do názvu Standard, pro odlišení od nového Premium). Veškerá uložené data jsou uložena ve třech replikách v daném datacentru.

Jde se testovat

Zbývá už jen sdělit, kde začít. Spolu s novým typem storage byly představeny také nové instance virtuálních serverů s názvem DS. Výkonnostně se jedná o stejné parametry jako u instancí typu D (o jednotlivých typech instancí v Azure a jejich výkonnostních parametrech jsem psal samostatný článek zde). Jediným rozdílem je tak podpora právě nového Premium Storage. Cena za běh VMs typu DS je totožná s D.

Premium Storage zatím není dostupný ve všech lokalitách. Je si tedy nutné ověřit, v jakém datacentru si náš testovací server vytvoříme. V tom nám pomůže Azure Powershell. Zadejte:

get-azurelocation | where {$_.VirtualMachineRoleSizes -like "*Standard_DS*" } | select DisplayName

Výstup pak vypadá zhruba takto:

image

Jediná lokalita, která nám ve výstupu schází, je East China. Chybějící záznam je dán tím, že čínská datacentra mají vlastní odlišné API.

Další lokality budou postupně přibývat.

Zjistili jsme, že nám je nejbližší datacentrum West Europe a tak si tam vytvoříme virtuál. Tady se s dovolením přepnu již do portálu, pro názornější ukázku, ale samozřejmě můžete stejného efektu dosáhnout i z PowerShellu.
Práce s Premium Storage je možná pouze z Preview portálu (ačkoliv je služba GA a s plnohodnotným SLA). Rozdíl mezi současným produkčním portálem a Preview portálem jsem vysvětloval zde a nejrychlejší cesta na něj vede tudy.
Na portálu postupujeme standardním procesem vytvoření virtuálního serveru. Pozor si musíme dát na zvolení správné lokality, jinak se nám DS instance nezobrazí.

image

Pod Pricing Tier pak najdeme požadované typy instancí. Stačí si tedy vybrat ten, který nám nejvíce vyhovuje. Typ storage je automaticky vybrán jako Premium, dle instance DS a po vytvoření našeho serveru může testování začít.

image

Ještě můžeme přidat nějaké ty datové disky. Pro naše databáze, nebo jiné řešení se mohou hodit. Přidání datových disků je standardním procesem. Označíte VM a ve vlastnostech toto přidání provedete.

image

Teď jen zbývá zahájit testování. Určitě si také změřte hodnoty IOPS pomocí nástroje SQLIO nebo Iometer.

Matouš Rokos, MVP
Mainstream Technologies

Comments (3)
 1. jan vilimek says:

  Dobrý den. Latence při write je jaká? Výstupy z testování rychlosti? Porovnání vůči předchozí AS? To by byly užitečné informace:)
  JV

 2. Matouš Rokos says:

  Dobrý den, latence se obecně pohybuje na úrovni 1 ms. Hodnoty IOPS jsou garantované, takže bych mohl přidat screeny, které to potvrzují. Ale na konec článku jsem dával linky na nástroje s myšlenkou, že Vás neoberu o to hraní 🙂 Co se týče porovnání s předchozím
  storage (Standard Storage), tak tam je garantovaná hodnota 300 IOPS pro VMs na Basic Tier a 500 IOPS pro Standard Tier.

 3. Anonymous says:

  O hybridním diskovém poli StorSimple od Microsoftu jsem psal již několikrát a proto

Comments are closed.

Skip to main content