Microsoft se stěhuje do cloudu


Pokud jste v kontaktu se zástupci českého Microsoftu, pravděpodobně už jste zaznamenali, že česká pobočka má pro letošní rok naplánováno stěhování do nových prostor. Byla vybrána lokalita, řešily se plány rozmístění jednotlivých oddělení a další náležitosti se stěhováním spojené.

Dnes ráno ovšem oznámení o stěhování nabralo zcela nový rozměr, a to nejen pro českou pobočku, ale celosvětově. Nejvyšší vedení firmy rozhodlo, že v souladu s celofiremní strategií cloud first, mobile first půjdeme našim partnerům a zákazníkům příkladem. Nějakou dobu už tak činíme, v podstatě všechny interní služby Microsoftu již běží v cloudu (ať již v Office 365, Azure či dalších službách), ovšem dnešní oznámení tento přístup posouvá radikálně o několik úrovní dále.

Protože platby pronájmu poboček po celém světě jsou poměrně vysoké a neodpovídají cloudovému ideálu platby pouze za skutečné použití, Microsoft v letošním roce zruší všechny své kamenné pobočky a přejde doslova do cloudového prostředí. Jako nová sídla firem budeme využívat multifunkční vzducholodě několika typů, které budou podle velikosti pobočky přiřazeny každé zemi. Vzducholodě budou udržovat stabilní pozici. Předpokládá se, že letová výška bude variabilní a bude se měnit tak, abychom vždy byli v oblacích (přesné údaje jsou důvěrné, v rámci transparentnosti je ovšem budeme na vyžádání sdělovat partnerům a zákazníkům, kteří mají podepsané NDA).

Tento revoluční koncept jednak odbourá náklady na kamennou pobočku, jednak budeme schopni zajistit přímou konektivitu do našich datacenter, protože vzducholoď svým rozsahem pokryje celé území ČR, navíc vzducholodě jednotlivých zemí na sebe navzájem uvidí, takže bude zajištěna Microsoftem vlastněná a udržovaná peer-to-peer konektivita. Další důležitým aspektem je ekologické využívání přírodních zdrojů, létající koráb bude kompletně napájen slunečními kolektory, rozmístěnými na horní terase vzducholodi. Drobný negativní efekt, stín na zemi o ploše cca deseti čtverečních kilometrů, jsme připravení dotčeným obyvatelům a institucím vynahradit formou slev na cloudové služby. Záložní varianta počítá s případným spuštěním klasických kabelových prodlužek a zapojením do pozemní energetické sítě. V té souvislosti Microsoft otevírá nové pracovní pozice s titulem “Spojovač kabelů”, protože nejdelší prodlužovací kabely, které jsou k dispozici, jsou dvacetimetrové, a bude je před vypuštěním potřeba pospojovat dohromady.

Informace jsou veřejně dostupné ve formě tiskové zprávy, ovšem pro interní zaměstnance vedení dalo k dispozici i další informace, týkající se běžného chodu firmy. Například pro dopravu na pobočku budou mít zaměstnanci k dispozici třikrát denně soukromou letadlovou linku, jakýsi privátní přístup do cloudu, přičemž tato linka bude ve všech zemích unifikovaně nazývána ExpressRoute2. Pro cestu z práce domů bude možné využívat zpátečního letu, případně pro zaměstnance, kteří domů skutečně chvátají, bude k dispozici varianta ExpressRoute3 ve formě padáku a možnosti seskoku na zem. Dlužno dodat, že fráze “dostal jsem padáka” tak dostává zcela opačný význam, než dosud. Zatím neověřená varianta ExpressRoute4 předpokládá podtlakového tubusu, který by se spouštěl v určitých intervalech k zemi a zaměstnance by vysával. Tvůrci konceptu se inspirovali seriálem Futurama, z čehož je vidět, že to, co ještě před nedávnem bylo bráno jako čistá sci-fi, může být v brzké budoucnosti funkčním scénářem.

Nezanedbatelná je rovněž psychologická stránka. Pokud by náhodou mezi zaměstnanci došlo k poklesu morálky, již nebude nutné zvedat náladu nákladně pomocí bonusů. Vzducholoď jednoduše dostane pokyn vznést se nad mraky, kde sluneční svit a jasná obloha bez mráčků dodají zaměstnancům optimismus, zvednou náladu a chuť do další činnosti.

V souvislosti s aktuálním plánem začaly neoficiální cestou prosakovat také informace o dalším rozvoji, který bude směrovat ještě dál, za oblaka, do vesmíru. Projekt, interně označovaný “Open Space”, předpokládá v následujících letech posun dále ke hvězdám, přičemž jako první cíl byla vytyčena přítomnost nově budovaných Azure datacenter na oběžné dráze s tím, že záložní datacentra budou provozována na Měsíci, kde momentálně předsunutý tým provádí zábor pozemků metodou kolíkování.

Pravda ovšem je, že tento dlouhodobý plán s sebou přináší i řadu otazníků. Poměrně hodně se v kuloárech přetřásá otázka, jak to bude s vesmírným uspořádáním kancelářských prostor. Protože “Open Space” v tomto případě může být velmi dobrodružnou variantou zahrnující i skafandry a podobně.

Ale to jsou zatím jen spekulace. Osobně jsem z celého projektu nadšený, těším se na první vlnu a věřím, že na výročí prvního oznámení, tj. 1. dubna příštího roku, pro vás budu mít další informace týkající se druhé fáze.

Oblakům zdar!

- Kanty

Comments (2)

  1. Anonymous says:

    Kanty> Jak jste si asi všimli, ve středu bylo prvního dubna neboli apríla, což je ten správný den

  2. Anonymous says:

    Kanty> Jak jste si asi všimli, ve středu bylo prvního dubna neboli apríla, což

Skip to main content