e-shop nopCommerce na Microsoft Azure a česky


Vyzkoušejte si pomocí připravené šablony v Azure vytvořit vlastní e-shop založený na .NET open source řešení nopCommerce, který máte plně pod kontrolou a můžete ho upravovat i rozšiřovat.

Na základě obdobného článku na serveru Maxiorel.cz pro vás článek připravil Jiří Studnička ze společnosti 4Leaders, s.r.o., která se implementacím e-commerce systému nopCommerce intenzivně věnuje.


Jestli Vás někdy napadlo, že byte si vytvořili e-shop, určitě jste si položili otázku jaké řešení zvolit, aby bylo v případě potřeby dobře ohebné a úpravy nestály přemrštěné sumy? Odpovědí je imageplatforma nopCommerce. Je totiž psaná nejnovějšími Microsoft technologiemi a zdrojový kód je velmi přehledný a dobře rozšiřitelný, jak to při využití těchto technologií bývá zvykem, když jsou použité správně a kód nikdo „neprasí“. Open source projekt je dobře řízen a kontrolován.

Trocha historie

NopCommerce je open source řešení, které je na trhu od roku 2009, kdy vydali svou první stabilní verzi 1.11 (drobné opravy z verze 1.10, která není publikována) a nutno podotknout, že již v této verzi byl vidět velký potenciál. Velkou předností byl čistý zdrojový kód a bylo vidět, že na tom pracují opravdoví profesionálové. Vývoj nopCommerce probíhal v .NET WebForms. Po vydané skvěle odladěné verzi 1.90 se rozhořela diskuze vyvolaná vývojáří nopCommerce, jestli přejít z WebForms na MVC a jestli převést pouze frontend, nebo vše včetně administrace. Vetšinou bylo rozhodnuto, že příští verze již bude v MVC komplet. S vydáním nopCommerce 2.00 tedy přišel přechod na MVC. Přechod to nebyl jednoduchý a provázely ho problémy v té době ještě mladého MVC 3.0. Verze, která by se dala označit jako odladěná v MVC a dosahovala kvality verze 1.90, byla verze 2.40. Za zlomovou verzi by se dala označit verze nopCommerce 3.00, kde byla implementována funkce Multistore, tedy možnost na jedné instalaci provozovat více obchodů. V předposlední verzi 3.40 nebylo téměř nic vyvinuto, ale snaha vývojářů se zaměřila na optimalizaci a zrychlení funkcionality, což se jim bezesporu povedlo. Nyní je aktuální verze 3.50, která navíc přináší možnost daný produkt umístit do více skladů. NopCommerce drží krok se společností Microsoft a v nových verzích vždy využívá nejnovější technologie.

Instalace na Azure Web Sites, čestina a první spuštění

Co si budeme nalhávat, opravdový cloud má pouze málo společností a Microsoft je jedna z nich. Volbu cloudového řešení pro platformu nopCommerce tedy zvolíme, Microsoft Azure kde je řešení NopCommerce připraveno v galerii webových aplikací.

Níže si popíšeme velmi jednoduchý postup instalace platformy nopCommerce do Azure Web Sites s využitím Azure SQL a následné počeštění platformy včetně administračního rozhraní. Nejprve vám instalační průvodce usnadní vytvořit potřebnou infrastrukturu v Azure, na kterou pak bude nainstalován NopCommerce v angličtině. Poslední část je instalace českého UI. 

Instalaci začneme přihlášením do Microsoft Azure a volbou instalace Website z galerie.

Následně v galerii zvolíme kategorii ecommerce a vybereme platformu nopCommerce a stiskneme šipku pro přechod na další krok.

V dalším kroku si nastavíme název Vaší stránky, databázi a nejbližší region, tedy západní Evropu. Po vyplnění hodnot přejdeme šipkou doprava na další krok.

V tomto kroku si nastavíme databázi. Název databáze, login a heslo. Po vyplnění klikneme na „fajfku“ a web se nám vytvoří.

Po vytvoření webu uvidíme běžící aplikaci a klikneme na tlačítko BROWSE, které se nachází ve spodní liště. Tímto tlačítkem se dostaneme na vytvořený web.

Po přechodu na web musíme nopCommerce nainstalovat. Pro instalaci slouží přehledný průvodce, kde vyplníme administrátorský účet a pokud chceme nainstalovat testovací data, zaškrtneme si „Create sample data“. Dále si zaškrtneme „Enter raw connection string“.

Tento řetězec získáme tak, že si klikneme v Azure na databázi, vybereme databázi a klikneme na odkaz „View SQL Database connection strings for ADO .Net, ODBC, PHP, and JDBC“.

Zkopírujeme si řetězec a doplníme heslo. Heslo, které musíme v řetězci změnit je ve složených závorkách. Heslo tedy vložíme mezi složené závorky a závorky vymažeme. Dále v řetězci změníme hodnotu Connection Timeout z hodnoty 30 na 120. Tato změna nám zajistí stabilitu při instalaci.

Stiskneme tlačítko Install a nopCommerce se nainstaluje.

V průběhu instalace si stáhneme českou lokalizaci na stránce http://www.nopcommerce.cz/verze-35

Po instalaci jste automaticky přesměrováni na úvodní stránku eshopu. Pokud jste zaškrtli instalaci včetně ukázkových dat, bude vypadat nově vytvořený e-shop přibližně takto:

V horní liště nalezneme tlačítko „Log In“ na které klikneme.
Poté se přihlásíme administrátorským účtem, (email a heslo),  který jste si zvolili při instalaci NopCommerce. Po přihlášení vstoupíme do administrace pomocí tlačítka v horní liště. V administraci zvolíme volbu „Configuration -> Languages“ a stiskneme tlačítko Add new.

V následujícím formuláři vyplníme záznam pro český jazyk (nezapomeňte dát dočasně Display Order =1 aby admin prostředí zůstalo zatím default v angličtině) a stiskneme „Save and Continue Edit“ Tím se nám založí český jazyk.

Do českého jazyka ještě musíme nahrát překlady. Po uložení českého jazka nám přibude tlačítko „Import resources“, které stiskneme, vybereme XML stažený soubor z nopcommerce.cz.

Po importu překladů již máme k dispozici plnohodnotný eshop v českém jazyce a to včetně rozhraní pro administraci. Vybírat lze v horní liště.

A i náš demo e-shop je počeštěn. Nastavení kategorii, popis zboží atd. samozřejmě zůstal z původních dat anglicky ale nic nebrání tomu začít vše upravovat nebo dávkově importovat zboží.
Frontend eshopu je také v češtině, pouze vzorková data (kategorie, produkty, výrobci aj.) zůstaly anglicky. Ty se však mohou v administraci upravit, nebo smazat.

 

Co dál a kde hledat českou podporu?

Nainstalovat platformu není vše. Eshop nopCommece je třeba dále upravit k obrazu svému. Ať se jedná o naplnění katalogu zboží, úpravu přepravních nebo platebních metod, správné nastavení notifikačních emailů, provázání eshopu s vyhledávači, srovnávači cen a jiné.
V případě, že potřebujete poradit s nastavením, úpravou platformy, nebo napsáním specifického pluginu, můžete se obrátit na firmu 4Leaders, s.r.o., která se implementací a úpravou platformy nopCommerce věnuje již od první verze a provozuje server nopCommerce.cz.

Jiří Studnička, 4Leadres, s,r,o,


Máte-li chuť podělit se o zkušenosti s obdobnými .NET projekty běžícími v Azure, kontaktujte nás.
J. Burian

Comments (3)

 1. spravce says:

  1. Můžete prosím spočítat kolik denně / měsíčně stojí provoz takového řešení na platformě Azure (s minimální návštěvností, jen provoz). Předpokládám že se něco platí za website a něco za databázi.
  2. Existuje řešení pro doplnění o možnost platby platebními kartami?

 2. J. Burian says:

  Nejmenší možná konfigurace na doméně třetího řádu, složená z SQL Basic (2GB DB) a Azure Web Free Tier celkem vychází na 4 EUR měsíčně, omezení Free Tier hostingu jsou však tak velká, že lze použít jen v některých případech. Malý shopík na Shared Web instancí
  s SQL Basic je pak nyní asi za 15 EUR. Dedikovaný web s network load balancingem, autoscale funkčností, backupem, staging deployment sloty, SSL atd. však již 65 EUR.
  Moduly pro karty samozřejmě existují, pokud se jedná o české platební brány tak pluginy pro GoPay a PayU mají 4Leaders připravené.

 3. Honza says:

  Dobrý den,

  nevíte co se stalo s překlady? Odkaz v článku bohužel nefunguje.

  Díky

Skip to main content