Azure od A do… – Virtual Machines


V rámci našeho seriálu jsme se již zvládli podívat na klasické úvodní záležitosti. Probrali jsme, jak spravovat zdroje, tedy portál a podívali jsme se i na Azure Storage. To jsou základní prerekvizity k tomu, abychom se nyní mohli vrhnout do jednoho z nejzajímavějších témat a to na provozování virtuálních serverů. Možná jeden článek nebude stačit a problematiku rozebereme ve více dílech.

Affinity Group

Před samotnými virtuály se krátce podíváme na Affinity Group, která se vám určitě bude hodit. Představte si velikost Azure datacenter – v každém je několik set tisíc fyzických serverů a samozřejmě ještě mnohonásobně více těch virtuálních. V momentě, kdy se rozhodnete nějaký server založit, tak už pro něj máte připravený storage a případně již ve vaší subscripci existují jiné servery, nebo alespoň do budoucna určitě budou. Když situaci zjednodušíme, tak Fabric Controller a jeho mechanismy udělají rozhodnutí, do jaké časti datacentra umístit nově vytvářený virtuální server a pokud jim nějak nenaznačíte mezi nimi jistou souvislost, provede se toto rozhodnutí dle automatického nejlepšího vědomí a svědomí.

A právě k naznačení souvislosti slouží Affinity Group. Pokud do ní umístíte Storage Account a následně servery, bude zajištěno umístění těchto zdrojů blízko sebe a snížení latence v komunikaci.

VM Gallery

Nyní už je čas na vytvoření našeho serveru. Na současném i Preview Portálu je vždy v levo dole tlačítko New, kdy se dostanete do galerie zdrojů a vyberete tvorbu VM. Na Preview Portálu ještě nejsou zastoupeny všechny operační systémy a šablony, proto budu ukazovat na stále produkčním portálu.

Po volbě vytvoření From Galleryse nám zobrazí přehled všech šablon operačních systémů a řešení, které v Azure máte možnost najít.

clip_image002

Zastoupeny jsou samozřejmě operační systémy Microsoftu, ale najdete zde i celou řadu linuxových distribucí a celou řadu řešení od Oracle. Věděli jste, že Azure je jedinou cloudovou platformou certifikovanou Oraclem pro provoz jejich řešení? (totéž platí pro SAP)

Vybírat tedy máte z čeho a nejsou jenom hotové systémy. Není snazší cesty, jak si vyzkoušet nový Windows Server, než si ho vytvořit právě jako Azure VM. Novinky se dostávají do galerie velice rychle. Beta verze nového Windows Serveru byla v Azure asi den po představení a když byla představena verze 2012 R2, tak byl image připraven již během prezentace a oficiálního představení. Stejná situace byla u SQL 2014 atd. Zkrátka se nemusíte trápit s přípravou železa nebo vlastních virtuálů a stahováním instalačních médií. Stačí si projít průvodcem a zhruba za 10 minut testujete.

Jsou zde i klientské operační systémy. Ty jsou ale dostupné pouze pro předplatitele MSDN. Provoz klientských OS v Azure není ani tak problém technický jako licenční. Pokud máte MSDN, pak můžete svobodně testovat a najdete zde i připravené šablony s nainstalovaným Visual Studiem, takže pro vývojáře zcela ideální stav.

Kromě OS jsou zde i další záležitosti. Zmínil jsem připravené Visual Studio, ale v nabídce je toho i víc. Nejčastěji volenou variantou jsou nainstalované SQL Servery různých edic a verzí i se volbou podkladového operačního systému.

Stačí si tedy zvolit a pokračovat. K onomu pokračování se dostaneme příště, ať vás nebolí prsty ze scrolování u dlouhého článku. Ještě si něco krátce povíme o licencích a na zbytek přijde řeč u příštího dílu.

Jak se za to platí?

Licence jsou vždy obávaným tématem, v Azure jsou ale relativně jednoduchou záležitostí, nebo se alespoň pokusím jednoduše popsat základní principy.

Virtuální servery jsou placeny za hodinu běhu, kalkulovanou po minutách. Když server vypnete, přestáváte platit, respektive platíte za data ve Storage, ale ne za samotný běh. Vypínání a zapínání je ideální pro testovací scénáře. Za testovací prostředí zaplatíte jen při reálném využití. V hodinové sazbě jsou započítány i licence OS a SQL serveru a nemusíte řešit ani CALy. Naopak standardně zalicencovat si musíte vše, co není v galerii a třeba RDS CALy za vás taky nikdo nevyřeší.

Příště se dostaneme dál v procesu vytváření VM a povíme si něco výkonu a dalších záležitostech.

Matouš Rokos, Mainstream Technologies

Comments (3)
  1. Anonymous says:

    Jeden měsíc není dost pro představení nové funkcionality v Azure. Začátkem

  2. Anonymous says:

    V minulém díle jsme prošli úvodem do pravděpodobně nejčastěji využívané

  3. Anonymous says:

    Na této stránce najdete archiv článků z Technet Flash zpravodaje, pravidelného

Comments are closed.

Skip to main content