TechEd: den čtvrtý


Dnešní den na TechEdu byl posledním dnem letošního ročníku, jak se tak proslýchá tak i možná celého TechEdu. Celý den začal pro některé z nás přednáškou Pauly Januszkiewicz, která byla opět velmi poutavá. Z této části bych vám rád dal odkaz na jeden z novějších nástrojů od SysInternals, kterým je SysMon. Tento nástroj je určen především k zjišťování toho, co se na vašich Windows děje, umí tyto informace logovat a velmi hezky ukázat např. celý start Windows. Tento nástroj se umí nainstalovat jako kernel driver, který umí zachytit vytváření všech procesů ve Windows, k tomuto nástroji CQure dopsal velmi pěkný parser, který je ke stažení z jejich stránek.

clip_image002

Jako poslední přednášku jsem si nemohl nechat ujít Marka Russinoviche. Pokaždé, když je podobná přednáška, sál je vždycky nacpaný k prasknutí. Z této přednášky si odnáším především hlavní poselství, a tím je, že nástroje SysInternals nejsou mrtvé. Jak sám Mark mnohokrát prohlásil, dělá to, protože ho to baví. Což je mi strašně sympatické.

clip_image004

Veškeré úpravy, které Mark v nástrojích dělá, jsou především proto, aby pokrývaly nové funkcionality Windows a proto, aby se mu s tím dobře dělalo. Během těchto přednášek je hrozně zajímavé pozorovat, jak právě tvůrce nejpoužívanějších nástrojů na hledání chyb ve Windows nástroje používá. Tyto nástroje asi jako každý z vás používám roky, už jsem byl i některých jeho přednáškách, ale některé věci byly zase nové. Velmi zajímavé bylo např. používání Bookmarků v Process Monitoru (CTRL+B). Způsob filtrování, především pravé tlačítko myši a Edit Filter.., což vám velmi rychle umožní editovat připravený filtr. Tato přednáška jistě bude k nalezení na Markově blogu, doporučuji určitě prohlédnout. Na závěr si Mark neodpustil přehlídku nejzajímavějších fotek BSOD. Neodpustím si jeden zajímavější ukázat.

clip_image006

Poslední den utekl jako voda, byl opět napěchovaný informacemi k prasknutí. Po poslední přednášce se část účastníků vydává rovnou na letiště, část účastníků do města. Musím uznat, že poslední tento TechEd opět stál za návštěvu.

Jan Slavík, KPCS CZ

KPCS CZ je přední českou firmou specializující se na nasazení, správu a podporu informačních technologií, primárně zaměřenou na produkty společnosti Microsoft. Jako systémový integrátor poskytuje kvalitní podniková řešení na této platformě, která jsou v pravidelných intervalech hodnocena prvními příčkami v soutěžích Microsoft Awards. KPCS CZ disponuje předními odborníky na problematiku veřejného cloudu, tedy služeb Office 365 a Azure, ale i technologií privátního cloudu Windows Server, Hyper-V a produktů rodiny System Center.

Comments (0)

Skip to main content