Azure zrychluje


Není to ani tak dlouho, kdy do Azure přišla nová série velikostí instancí pro virtuální servery a web a worker roles (Cloud Services). Jenom rekapitulace – tato série se jmenuje D-Series a nabízí až o 60% rychlejší procesory proti A-Series a lokální disky na SSD. Rychlejší procesory jsou zde proto, že série D je provozována na odlišném a novějším hardwaru než předchozí A servery. O něco dále se pak dostanu k těm SSD.

Série G jde ještě dále než D. Ostatně G bylo údajně zvoleno podle síly Godzilly. Představeno bylo několik velikostí instancí od 2xCPU a 28 GB RAM až po obrstroj s 32xCPU a 448 GB RAM, což je nejvyšší konfigurace mezi poskytovateli IaaS. Všechny velikosti jsou níže v tabulce:

VM Size Cores RAM (in GB) Local SSD Storage (in GB)
Standard_G1 2 28 406
Standard_G2 4 56 812
Standard_G3 18 112 1630
Standard_G4 16 224 3250
Standard_G5 32 448 6500
 

Hlavní zacílení je na co nejvyšší výkon. Kromě velikostí RAM byly pro podkladový hardware zvoleny procesory Intel® Xeon® processor E5 v3a Microsoft je prvním cloudovým poskytovatelem, který je nasadil.

I pro zákazníky, kteří Azure využívají, bylo argumentem, že některé servery ještě migrovat nemohou. Že jim běží na fyzických strojích a v cloudu pro ně není dostatečný výkon. G-Series instance mají umožnit právě tyto migrace a provoz vysoce náročných databázových a výpočetních řešení.

Konečně se dostáváme k těm SSD. Určitě jste si všimli, že stejně jako série D, má i série G lokální SSD. Co znamená to lokální? Každý virtuální server v Azure má od svého vytvoření systémový disk C:, Temporary Storage D: a případně další datové disky, které přidáte. SSD zde jsou právě mapovány jako Temporary Storage. To ale znamená, že data uložená na tyto SSD nejsou persistentní a při restartu serveru o ně můžete přijít. Než se naštvete, pokračujte ještě chvilku ve čtení. Tyto disky se hodí pro cache všeho druhu např. SQL Buffer Pool Extension, ale ne pro plnohodnotnou databázi (pokud se nejedná např. o Mongo DB cluster). Jak tedy zajistit stálá data na SSD?

Premium Storage

V Azure je dnes k dispozici Storage několika úrovní redundance (popisoval jsem v samostatném článku). Ať si ale zvolíte jakýkoliv model storage, odlišnost bude vždy pouze v režimu replikace dat. Výkon bude vždy stejný – 20 000 IOPS na Storage Account a 500 IOPS na disk. Pokud někdo chtěl vyšší výkon, vytvářel jsem mu nad disky stripe - tedy např. 16 datových disků na server = 16x500 IOPS a v systému byl jeden logický disk.

Premium Storage je založen na SSD discích a bude sloužit právě k mapování virtuálních disků k serverům, tedy data budou perzistentní. Pro jeden server bude možné využít až 50 000 IOPS a 32 TB dat. V kombinaci s instancemi série G to bude extrémní výkon.

Obě novinky byly oznámeny, ale na portálu je ještě nenajdete. Pro zatím bude probíhat testovací běh pro pozvané a generální dostupnost přijde později.

- Matouš Rokos
www.mainstream.cz

Comments (3)

  1. Anonymous says:

    V minulém díle jsme prošli úvodem do pravděpodobně nejčastěji využívané

  2. Anonymous says:

    Ve sféře cloudu se rozhodně nechystají k zimnímu spánku a svědčí o

  3. Anonymous says:

    Maximální výkon storage na SSD discích je veřejně dostupný (GA). První

Skip to main content