Seriál Windows PowerShell: ISESteroids 2.0 (část 49.)


Před několika měsíci jsem v jednom článku zmiňoval moc povedený Add-in do PowerShell ISE – ISESteroids. Jak sám autor – Tobias Weltner – říká, jedná se o „ISE na steroidech“ – odtud i název. Já jsem měl možnost ISESteroids od první veřejné verze používat a momentálně se jedná o jediný Add-in, který startuji rovnou v ISE profilu.

Již v první verzi se jednalo o velice schopného pomocníka. Proto jsem byl zvědav na novinky, které Tobias přidal do druhé verze. Myslel jsem si, že se bude jednat o kosmetické změny, ale ISESteroids se posunuly opravdu o velký kus dopředu. Rád bych vám ukázal vlastnosti, které se mě osobně líbí nejvíc. Dopředu upozorňuji, že některé části nemají zatím jméno (nebo jej zatím neznám) a proto je budu nazývat tak, jak mi to přijde nejpřirozenější.

CopyFrom-Help – kopírování příkladů z nápovědy do ISE

Již v první verzi byla možnost zobrazit si v okně nápovědu, která byla zároveň lépe formátována. V nové verzi stačí kliknout na příklady v sekci Examples a kód se rovnou vloží na pozici kurzoru.

image

Show-Reference – odkazy na použití daného kódu

Pokud pracujete s Visual Studiem, tuto funkcionalitu již znáte. U definice funkce se objeví text s číslem, které udává, kolikrát je daná funkce odkazována. Zároveň se při kliknutí na tuto referenci ukáže okno, které zobrazuje řádky, kde je funkce použita. Jednoduchým způsobem se tedy od definice funkce můžete dostat na všechny výskyty použití.

image

Stejně jako v předchozí verzi existuje v ISESteroids možnost přejít na definici funkce a můžete se tedy pohybovat oběma směry (od definice k použití, od použití k definici).

Invoke-Versioning + Show-Diff – verzování dokumentu přímo z ISE

Již několik let se snažím mít přehled ve svých skriptech a jejich různých verzích. Momentálně používám git, ale uznávám, že jeho použití v příkazové řádce se nemusí líbit všem. Zatím nejbližší mému administrátorskému přístupu je program VersionRecall od Sapienu. ISESteroids přichází s možností ukládat verze skriptu při každém uložení.

Ve speciálním okně vidíte jednotlivé verze a pokud chcete zobrazit rozdíly mezi současnou a minulou, otevře se program WinDiff, který vám rozdíly přehledně zobrazí.

Dle mého se jedná o ideální kombinaci, kdy administrátora nezajímá TFS či jiný verzovací systém, ale prostě jen píše skripty. Nestará se o přidávání do repository, commit, či jiné „vývojářské“ záležitosti. Pokud je potřeba se vrátit ke starší verzi, prostě si jen vybere potřebnou ze seznamu a vloží ji do aktuálního okna.

Osobně jsem zvědav, jak moc se tato funkcionalita bude líbit, protože si myslím že v IT Pro světě je verzování obecně hodně podceňovanou záležitostí.

Invoke-ExternalConsole – ISE konzole jako undocked okno

Zajímavá vychytávka, kdy můžete konzoli v ISE odpojit „undock“ a mít ji jako samostatné okno. Po použití ji zase připnete zpátky na původní místo.

image

Invoke-Fix – spuštění „oprav“ kódu

Pokud píšete skripty, stane se vám, že máte svůj vlastní styl. Pokud dále skripty sdílíte chcete (doufám), aby byl skript čitelný i pro ostatní. K tomu vám může pomoci tato část ISESteroids. Na daný skript spustíte tyto „fixy“ a ony vám kód u(o)praví. Typickým příkladem je odstranění aliasů, pozičních parametrů, …

Select-MultiText – označení stejného textu napříč dokumentem

Aneb rychlé najdi/nahraď. V ISE je od verze 3 možnost použití sloupcových bloků. ISESteroids tuto myšlenku přivádí ještě o krok dále. Můžete označit určité slovo (např. proměnnou) a jednoduše ji přepsat v celém dokumentu.

image

Split View – rozdělení okna

Tuto funkcionalitu také znáte z jiných programů. V případě, že se chcete podívat na různá místa jednoho dokumentu, můžete použít vodorovné rozdělení oken.

image

Oficiální uvedení

ISESteroids v2 jsou zatím v neveřejném testování. Oficiální představení proběhne v rámci evropského PowerShell Summitu v Amsterdamu. Pokud se vám ISESteroids líbí, doporučuji ještě ke shlédnutí oficiální video na stránkách http://www.powertheshell.com/isesteroids2/

David Moravec, MVP
Mainstream Technologies

Comments (1)

  1. Anonymous says:

    Na této stránce najdete archiv článků z Technet Flash zpravodaje, pravidelného

Skip to main content