Novinky na poli integrace produktů a technologií Microsoftu


V tomto přehledu bych rád shrnul novinky na poli integrace dílčích produktů a služeb společnosti Microsoft s jinými produkty/společnostmi. Vedlo mi k tomu především nemalé množství dotazů na případné složitosti integrace, nebo minimálně konsolidovaného reportingu. Většina společností stále nevyužívá jedno řešení jednoho výrobce. Proč také. Mají nakoupené licence, mateřské společnosti se brání jedinému vendorovi, nebo mají společnosti špatné zkušenosti, protože nedostali od implementátorů to, co očekávali, nebo co chtěli.

Bing vs. Twitter

Velkou novinkou je větší propojení vyhledávače, který je populární především „za velkou louží“. Je možné nyní vyhledávat pojmy z portálu twitter, na které vyhledávač reaguje příjemným našeptáváním a zlehčuje tak případné přepínání panelů apod.

image

Bing vs. Cortana a sociální sítě

Bing i Cortana dostává jedno vylepšení za druhým. Není se čemu divit. Microsoft se snaží oživit mapy Bing a Cortana je velmi sledovanou novinkou, kterou je nutné integrovat s co nejvíce dalšími produkty. Novinkou je pro Bing je již zmíněná lepší integrace s produktem Cortana, kde je vylepšené prohledávání okolí cíle, procházení předchozích vyhledávání a propojení se sítěmi TripAdvisor a Yelp, pomocí kterých je možné ihned obdržet hodnocení podniků, které se nacházejí poblíž vyhledávané destinace.

Skype vs. Outlook.com

Novinkou poslední doby mže být i finální uvolnění integrace mezi produkty Microsoft Outlook 2013 a Skype. Tato integrace byla dlouhou dobu testována a laděna a nyní je možné plně propojit Outlook a Skype. Původní uvolnění bylo chystáno již na léto 2013, takže je zde poměrně velké zpoždění. Je tedy možné provádět audio i video hovory přímo z prostředí MS Outlook 2013. K tomu je nutné nejprve sloučit Skype a Microsoft Account a instalovat doplněk pro prohlížeče (spolupracující s IE, Chrome, FF a Safari). Tento doplněk je ke stažení zde.

Skype vs. Cortana vs. Windows Phone 8.1

Hlasový systém Cortana je sám o sobě velkou inovací, která má za úkol konkurovat aplikaci SiRi z jablečného systému. Novinkou, kterou Microsoft nedávno uvedl je zaintegrování Skype aplikace do systému Cortana, kde je nyní možné používat hlášky jako „Skype, get Dad on the screen“. Vychytávek se dočkaly i aplikace samostatné – Skype v poslední aktualizaci bude umožňovat editaci poslední odeslané zprávy a Cortana se rozšiřuje do dalších jazyků – tedy nebude již jen v EN verzi pro USA region, ale toto není z hlediska tohoto článku podstatné

image

BizTalk Hybrid Connection

BizTalk ve své verzi 2013 je nyní dostupný jak ve variantě On premise, tak ve verzi Online. To vzhledem k plánům Microsoftu není až tak zázračná informace, nicméně v online verzi BizTalk podporuje hybridní scénáře, což již za zmínku stojí. Hlavní výhodou je možnost propojení Azure Web Sites a Azure Mobile Services na On Premise zdroje, přičemž nemusí být nijak modifikovány porty na firewallu, nebo jiné prvky zabezpečení na On Premise infrastruktuře. Vše je prováděno před konektor, ve kterém se přesně definuje, co mám být sdíleno v rámci hybridního propojení (podobně, jak je tomu například u PowerBI). Nejčastější druhy propojení jsou například TCP porty (SQL, MySQL, http Wen API a Web Services). Naopak bez podpory jsou prozatím dynamické porty (FTP Passive Mode, Extended Passive Mode).

image

image

Výhodou je také rozšířené rozhraní pro administrátory, neboť ty mohou nyní nastavovat pomocí group policy, které hybridní aplikace mají mít přístup k jakým zdrojům a mohou konfigurovat případná síťová propojení v rámci hybridní struktury.

image

Pokud je řeč o BizTalku, je nutné zmínit, že nedávno vyšla verze BizTalk 2013 R2, kterou je možné stáhnout z MSDN stránek zde, a zároveň, že byla uvolněna nová verze BizTalk Developer edition v prostředí Azure.

Microsoft vs. Salesforce

Toto je výborná zpráva pro hodně společností, které využívají Salesforce jako svůj domácí produkt. Nově je vylepšená možnost přístupu z mobilních zařízení se systémem Windows Phone 8.1 a v blízké době bude vyřešena také možnost spolupráce dvou cloudových služeb rozdílných vendorů (tedy Office 365 a SalesForce), čímž odpadá nutnost vytváření složitého propojování mezi těmito dvěma produkty. Oficiální stanovisko je takové, že se aktuálně pracuje na „deep integration“ mezi Salesforce.com a produkty Office a Windows.

Zdroje dat:

Ing. Roman Nedzelský, MSCE, CAPM
WBI Systems s.r.o.

Comments (0)

Skip to main content