Office 365 Roadmap a další novinky v Office 365


Office 365 přinesly od posledního velkého upgrade podstatné zrychlení v tradičním trendu a tempu nasazování nových funkcí do produktů jako Exchange, SharePoint a především do celého prostředí cloudových služeb.

Pro větší firmy, které plánují nasazení jednotlivých funkcí a jejich představení uživatelům, je ovšem důležité znát termíny, kdy které aktualizace a novinky do prostředí přijdou. A především jaké novinky to budou a zda je firma dokáže využít. Společně s tím, zda IT nemůže uživatelům nabídnout další přidanou hodnotu služeb nebo dále zlevnit či optimalizovat jejich provoz.

Společnosti Microsoft nyní vyslyšela i tyto hlasy a představila Office 365 Roadmap. Ta představuje přehled funkcí a novinek, které můžeme ve službách Office 365 v krátkém i delším horizontu očekávat.

clip_image002

Přehled je rozdělen do čtyř hlavních částí podle fáze implementace, ve které se daná funkcionalita nachází. Od již dostupných, přes aktuálně nasazované až po funkce ve vývoji. Pod jednotlivými názvy najdete také krátký popis dané aktualizace a případně odkaz na článek, který vlastnosti novinky po technické stránce popisuje blíže.

Aktuální informace o chystaných novinkách v Office 365 hledejte na http://office.com/roadmap.

First Release

Aktualizace služeb jsou v Office 365 nasazovány postupně podle jednotlivých plánů předplatného, stáří Office 365 organizace a země datového centra, ve které je organizace hostována. Nyní máte možnost zapojit se do takzvaného First Release programu, který může pro vaši organizaci zkrátit čas, za který vám budou nové funkce dostupné. Nemusíte se přitom bát, že by se jednalo o testování těchto funkcí neboli Beta program a data vaší organizace tak byla nějak v ohrožení. Jedná se o plně otestované a do produkce schválené aktualizace. Pouze touto volbou předběhnete v pořadí konzervativnější organizace v pořadníku.

Nastavení této funkce je dostupné v administračním centru Office 365 a je platné pro všechny uživatele a celou vaši organizaci.

clip_image004

A co se tedy v Office 365 chystá?

Zajímavých novinek je hned celá řada, představíme si tedy jen ty nejzajímavější, které jsou již dostupné, nebo jsou chystány pro následující čtvrtletí.

Office Deployment Tool pro Office 365 ProPlus

Pokud jste někdy připravovali upravenou instalaci sady Office šitou na míru vaší organizaci, jistě jste se potkali s nástroje Office Deployment Tool (zkráceně ODT). ODT nyní podporuje i Click-to-Run instalace, které jsou v podstatě jediným způsobem instalace pro nasazení Office 365 ProPlus na klientských stanicích (i App-V staví na Click-to-Run instalačních zdrojích). Byla přidána možnost upravit set aplikací, které jsou nainstalovány a nyní tak můžete například odebrat programy jako InfoPath nebo přidat Project a Visio přímo do jedné instalace. Stejně tak zakázat aktualizace nebo nastavit jejich centrální a řízený zdroj. Bohužel stále nejsou dostupné všechny volby dostupné pro klasické MSI instalace, ale GPO politiky vám zaručeně pomohou s potřebným nastavením.

Branding přihlašovacích stránek

Při zakoupení předplatného Azure Active Directory Premium máte možnost upravit vzhled přihlašovacích obrazovek pro uživatele vaší organizace. Nahrát vlastní logo, použít firemní barvy a obrázky.

Úpravy menu Office 365

Možnost upravit a odebrat z hlavního menu volby a odkazy na jednotlivé služby jako Yammer nebo OneDrive for Business.

MAPI over HTTP

MAPI over HTTP je nový transportní protokol používaný pro spojení mezi plným Outlook klientem a serverem Exchange. V dlouhodobém horizontu je náhradou za RPC over HTTP (takzvaný Outlook Anywhere). Tento protokol je podporován v Outlook 2013 SP1 a novějších a tedy od březnové aktualizace i v sadách Office 365 ProPlus. Je zatím v plánu přinést jeho podporu i pro Outlook 2010, pokud bude stále v době plné podpory (vydání SP).

Protože se jedná o do budoucna velice zásadní změnu, která se bude týkat i On-Premise nasazení Exchange serveru, doporučuji pro více technických informací článek Outlook Connectivity with MAPI over HTTP.

Vyhledávání ve OneDrive for Business

Vyhledávání dokumentů bude nyní snazší, nové hledání bude umožňovat hledání ve vlastních dokumentech, i dokumentech s vámi sdílených na základě jejich názvu, ale i obsahu.

Azure AD Sync Services

AAD Sync Services jsou novým nástrojem pro synchronizaci uživatelských identit mezi On-Premise a Cloudem a budou postupnou možností pro možnou náhradu nástroje DirSync. Podporuje totiž komplexní AD prostředí a více zdrojů identit jako protokol LDAP, PowerShell, CSV, SQL nebo webové služby. Beta verze je již dnes dostupná uživatelům Azure AD Premium. Technicky je mezikrokem mezi DirSyncem a plným Forefront Identity Manager. Toho se také na rok 2015 očekává nová verze, která přinese nativní podporu Office 365 a Azure AD.

Branding menu Office 365

Možnost použít vlastní vzhled pro hlavní menu služeb Office 365, od vlastního loga společnosti po firemní barvy.

A další funkce jako podepisování a validace odchozích zpráv pomocí DKIM, podpora dvou a více faktorového ověřování v sadě Office, služba Office 365 Video, jednotné identity a přihlašování pro službu Yammer či nový scénář aktivace Office 365 ProPlus nikoliv na instalaci na počítač, ale na přihlášeného uživatele.

- Petr Vlk (KPCS CZ, WUG)

Comments (1)

  1. Anonymous says:

    Není to ani týden, co jsme vám představili novinku v Office 365 s názvem

Skip to main content