Novinka v Azure Site Recovery – replikace virtuálů do cloudu


Už tomu bude skoro rok, kdy se do Preview fáze dostala služba Hyper-V Recovery Manager. Tehdy jsem ji nadšeně testoval a hned o ní napsal článek. Tato služba byla podstatně vylepšena a Azure tak dostává další rozměr.

Primární funkcí dříve byla možnost provádění orchestrace Disaster Recovery scénářů a automatizace plánů pro tyto případy. Základem je známá technologie Hyper-V Replica, která v pravidelných intervalech replikuje vaše virtuální servery do záložní lokality. Tam čekají na případ výpadku primárního datacentra a k jejich zapnutí a zprovoznění musí dojít manuálně. Služba v Azure tedy za nás obstarávala manuální část. Monitorovala lokality a v případě, že nastal výpadek, provedla aktivaci druhé lokality. Nejen, že došlo k vyřešení manuálních kroků, ale jsou zde k dispozici a Recovery plány pro případy, kdy nestačí pouze servery zapnout, ale je např. nutné je zapínat v určitém pořadí. Tyto plány je navíc možné jednoduše testovat bez opravdového ovlivnění provozu.

V předchozím odstavci zmíněná služba nám v Azure samozřejmě nadále zůstává. Došlo pouze k jejímu přejmenování na Azure Site Recovery a představena byla i podstatná novinka.

Již na TechEdu bylo zmíněno, že do Preview fáze brzy zamíří možnost poněkud pokročilejší replikace. Nyní je možné provádět za pomocí Azure nejen replikaci mezi dvěma datacentry, ale přibyla možnost využít Azure jako cíl replikace!

clip_image002

Díky tomu můžete svoje virtuální servery replikovat do zvoleného datacentra a v případě výpadku je spustit jako Azure VM, tedy virtuální server přímo v Azure.

Tato funkce byla nejžádanější na službě UsersVoice pro Azure a není se čemu divit. Spoustu organizací nemá vyřešenou záložní lokalitu pro Disaster Recovery scénáře. Takto jí můžete jednoduše získat jako službu.

Nové možnosti replikace jsou dostupné pro všechny v rámci Public Preview a není třeba manuální aktivace. Dostupnost je prozatím omezena na některá datacentra, ale obě evropská jsou dostupná pro otestování. Cena je 27$ za jeden virtuál a po dobu Preview fáze je navíc zlevněna o 50%, takže příjemné testování přeji.

Podrobnější informace najdete na stránkách Azure Site Recovery, případně rovnou skočte na návod na zprovoznění replikace do Azure krok za krokem, který naleznete na stránkách Microsoft Azure.

Matouš Rokos
Mainstream Technologies

Mainstream Technologies, s.r.o. se specializuje na poskytování vysoce odborných služeb v oblasti informačních technologií. Z pozice systémového integrátora navrhuje a implementuje podniková řešení se zvýšenými nároky na odolnost, bezpečnost a dostupnost. Díky bohatým zkušenostem a znalostem podnikového prostředí taktéž poskytuje pokročilé odstraňování potíží a profesionální konzultace.

Comments (3)

  1. Anonymous says:

    Backup a Disaster Recovery jsou jedny z nejdůležitějších oblastí k zajištění

  2. Anonymous says:

    Ačkoliv vás zásobuji přísunem Azure novinek celkem pravidelně, ještě pořád

  3. Anonymous says:

    Ve sféře cloudu se rozhodně nechystají k zimnímu spánku a svědčí o

Skip to main content