Windows 8.1 Update z pohledu IT profesionála


Win_Cyan_M_rgbNa téma novinek ve Windows 8.1 Update z pohledu uživatele bylo v minulých týdnech napsáno poměrně hodně článků, a pokud vás tato oblast zajímá, podívejte se například na článek našeho MVP Specialisty Karla Klatovského, který byl součástí posledního vydání TechNet Flash zpravodaje, případně využijte některou z čerstvě uvedených brožur, které jsou k dispozici ke stažení:

 • Windows 8.1 Update Quick Guide for Business - This 16 page brochure-type quick guide provides a basic introduction to key Windows 8.1 features and capabilities in business settings – how to get around, navigate, manage apps, work on desktop, and personalize Windows 8.1. It can be used as first introduction of Windows 8.1 to business users. Customers can get the raw files for printing and customization if they want to produce hard copies and give it away as training assets to users.
 • Windows 8.1 Update Power User Guide for Business - This 20 pages brochure-type guide is designed for users who want to learn more about the advanced features of Windows 8.1, such as Taskbar customization, Task Manager, Internet Explorer 11, Windows To Go, Miracast, and File Explorer. Power users will enjoy learning about how to get the most out of their Windows 8.1 devices. Customers can get the raw files for printing and customization if they want to produce hard copies and give it away as training assets to users.
 • Windows 8.1 Update how-to videos for business users - A series of short videos designed for business users to learn about basic Windows 8.1 features and capabilities via guided, step-by-step instruction. These videos can be used as self-learning tools for users and facilitate Windows 8.1 adoption.
 • Windows 8.1 Update User Readiness Toolkit - It includes in-house trainer kits to help IT organizations efficiently deliver Windows 8.1 trainings to users, as well as user learning roadmap, user tip sheet, email template library, posters and flyers – designed for IT department to create user awareness and excitement to facilitate Windows 8.1 adoption.

My se dále zaměříme na technické informace, důležité z pohledu správce firemního IT.

Obecné informace

Aktualizace Windows 8.1 Update je dostupná jako samostatná aktualizace na Microsoft Update, předplatitelé TechNet a MSDN programů v sekcích ke stažení mají k dispozici jak samostatnou aktualizaci, tak kompletní instalační média. Stejně tak jsou aktualizovaná instalační média k dispozici i pro Volume Licensing zákazníky, najít je můžete na VLSC stránkách.

Aktualizace je závislá na instalaci hotfixu popsaného v KB2919442, teprve po instalaci tohoto hotfixu je možné aplikovat Update, který má v závislosti na platformě velikost 300 – 700 MB.

Windows 8.1 Update je kumulativní aktualizací, která obsahuje všechny předchozí aktualizace, vydané pro Windows 8.1. Zároveň je také novou servicing baseline pro budoucí aktualizace. Aktualizace, vydané po 12.8.2014 tak už budou k dispozici pouze pro systémy s Windows 8.1 Update, na původní Windows 8.1 je nebude možné instalovat.

Možnosti nasazení

Pro nasazení Windows 8.1 Update máte několik možností:

 • Stávající Windows 8.1 systémy – buďto přes Windows Update, nebo pomocí WSUS či jiných systémů pro distribuci aktualizací nainstalujte nejprve dependency KB2919442, poté samotný Update KB2919355.
 • Stávající Windows 8.1 image – offline servicing funguje, můžete tedy využít DISM, mountovat image offline a Update vložit do image offline.
 • Nové Windows 8.1 image – pokud připravujete novou image, doporučujeme začít rovnou s aktualizovaným iso obrazem, který již Update obsahuje a je ke stažení na VLSC stránkách.
 • Aktualizace z Windows 8 na Windows 8.1 – pokud procházíte procesem upgradu z Windows 8, můžete rovnou přejít na Windows 8.1 pomocí aktualizované image. Proces upgradu je stejný jako u přechodu na Windows 8.1
 • Aktualizace z Windows 7 na Windows 8.1 – přímo upgrade provést nelze, doporučujeme využít migračních nástrojů typu USMT, vyexportovat uživatelská data a nastavení, provést čistou instalaci Windows 8.1 Update a následně data importovat zpět.

Aktualizované nástroje pro nasazení

Společně s vydáním Windows 8.1 Update jsou také postupně vydávány aktualizace nástrojů potřebných mj. pro nasazení operačních systémů, kde primárním je Windows Assessment and Deployment Kit  (ADK).

Aktualizace nástrojů pro nasazení přináší následující změny:

Primární Windows Image file Boot (WIMBoot)

zařízení s Windows 8.1 Update mohou startovat přímo z .wim souboru, což přináší několik výhod:

 • Možnost startování z malých disků (řádově jednotky GB)
 • Zvýšení diskového prostoru pro uživatele
 • Zkrácení doby nutné pro přípravu image

Pro možnost využití WIMBoot je nutné používat WindowsPE 5.1 a aktualizovaný DISM.

Další změny

Aby bylo možné využít WIMBoot, byly aktualizovány nástroje WindowsRE a WindowsPE, byly také provedeny drobné opravy chyb v USMT, VAMT a ACT. Kompletní změny jsou popsány na stránkách MSDN, postup aktualizace WinPE je popsán v knihovně TechNet.

Návaznost na MDT a SCCM

Protože ADK používají pro svou činnost i pokročilejší nástroje typu MDT či System Center Configuration Manager, je potřeba provést aktualizaci i zde. Podrobnější informace naleznete v těchto článcích:

Aktualizovanou sadu ASK můžete stahovat z Microsoft Download Centra.

- Kanty

Comments (0)

Skip to main content