Co IT-týden dal: Patnáct a půl, ZP


Kanty> Asi jako každý ajťák, i já jsem v kruhu rodiny, přátel, známých a sousedů brán jako "ten, kdo rozumí počítačům”. To v překladu znamená, že každá z výše jmenovaných skupin automaticky předpokládá, že v případě problémů s výpočetní technikou nadšeně přiběhnu a problém obratem vyřeším. U rodiny se tomu člověk nevyhne, u přátel většinou také ne, chytřejší sousedé a známí mě přilákají vidinou lahvinky slivovice, nicméně v některých případech jsem pomoc s výpočetní technikou odmítl (soused po mně chtěl přeinstalovat tablet s Androidem, to fakt nedávám).

S přibývajícími servisními zákroky rostl i počet historek o leckdy bizarním chování a požadavcích domácích uživatelů, zvykl jsem si i na polopatistické, několikrát opakované vysvětlování jednoduchých úkonů, a tak nějak jsem si říkal, že už mě nemá co překvapit. A jak už to tak bývá, když si je člověk něčím jistý, mýlil jsem se.

Minulý týden mi volal nejmenovaný postarší člověk z širšího rodinného kruhu, že potřebuje nutně pomoct. Obsáhle začal vysvětlovat celou situaci, ze které se po pár minutách vyklubala potřeba poslat mail s přílohou. Mail používat umí, přílohu má na ploše a potřebuje vědět, jak tu přílohu dostane do mailu. Bleskově se mi vybavily klávesové zkratky Ctrl+C/Ctrl+V, pro technika záležitost na pět vteřin. Vybavil jsem si své dosavadní zkušenosti s danou osobou, zavrhl klávesové zkratky, rozhodl se jít cestou menu přes pravá tlačítka myši a čas realizace jsem odhadl na pět minut. Opět jsem se pletl.

Dvě minuty zabrala cesta individua k počítači, během které jsem si vyslechl celou anabázi ještě třikrát. Následoval záchvat kašle, provázený prvním vypadnutím zubní náhrady. Poslech mlaskavých zvuků při jejím vracení na místo byl opravdu velmi zajímavý. Následovalo přisednutí k počítači (ten naštěstí běžel), otevření mailu a příprava nové zprávy (tyto úkony dotyčný zvládnul sám). Pak jsem uživatele instruoval, aby okno mailového klienta zmenšil na lištu. Následovala dvou minutová rozprava na téma “u těch ikonek nahoře mám použít křížek, čtvereček nebo pomlčku?”, která byla ukončena dalším vypadnutím zubní náhrady. Po úspěšném zmenšení mailového okna byla lokalizovaná příloha a následovala instruktáž, které tlačítko myši použít. V té chvíli jsem byl seřván, protože jsem sice řekl, že nejprve je potřeba použít pravé tlačítko, ale už jsem nedodal, že stačí jeden klik a nikoli dvojklik. No nic, položku Kopírovat jsme nakonec našli a využili (byť jsem musel objasňovat, proč se po použití Kopírovat vlastně nic nestalo).

Pak jsem uživatele instruoval, aby si myší opět zvětšil poštu. To se ukázalo jako těžko proveditelné, protože uživateli se myš (tedy kurzor) ztratila. Po dlouhém pátrání, doprovázeném dlouhým záchvatem kašle a třetím vypadnutím zubní náhrady, byl kurzor nalezen (schovával se mrška v horním rohu obrazovky), mailový klient zvětšen a po delším laborování se podařilo přílohu vložit a zprávu odeslat.

Celý zákrok končil sedmým zopakováním situace a slovy díků ze strany uživatele, a jako nezbytné číslo byl celý hovor ukončen čtvrtým výpadkem zubní náhrady.

Když jsem položil telefon, na displeji se zobrazila délka hovoru patnáct minut třicet dva seknud. Slovy politika: kdo z vás to má, přátelé? Statistiku si sice nevedu, ale tímhle jsem bezpochyby trhnul svůj osobní rekord.

A děsím se dnů příštích, ukončení podpory Windows XP totiž na nás v nejbližším období bude klást vysoké nároky. Už mě vyděšeně oslovili dva sousedé s prosbou o provedení upgrade a se stejnou prosbou přišla i ředitelka mateřské školy, ve které se dcera neprozřetelně zmínila, že tatínek dělá do počítačů. A jako obvykle, sice si zanadávám, ale pomůžu všem, tak už to holt v tom ajťáckém světě chodí, že?

KFL > Na tomto místě byl obsáhlý příspěvek na téma zkoušky odborné způsobilosti (zbrojní průkaz), doplněný humornou historkou o diskuzi se ženou na téma přítomnosti střelné zbraně v domácnosti. Protože se mi to ale nějakým záhadným způsobem podařilo celé smazat (a Undo, jak jsem ke svému velkému překvapení zjistil, ve webovém editoru nefunguje), není tu a já ho znova psát nebudu :). Nechám si to třeba na příští týden (možná už budu vědět, jestli si žena s tím zákazem zbraní dělá srandu anebo fakt ne :D).

Pohodový víkend bez dlouhých servisních zákroků přejí

Kanty, KFL a Danča (t.č.d.s.b.b.)

Comments (3)

 1. Martin says:

  Jo se zrušením podpory XP a smrtelnou zprávou našich televizních stanic jsem s hrůzou zjistil, že má rodina a přilehlé okolí drží ve valné většině XP platformu, bohužel HW si o více jádrech CPU, nápisu GB u operační paměti či status S.M.A.R.T. OK mohl nechat většinou jen zdát, takže spooousta sran(d)í. Hlavně ty mrtvolné disky plné dat bez bkpů.

 2. Jirka says:

  Kdo dela ci delal na supportu u ISP ci jinych zna tohle jako kazdodenni chleb. nedej boze aby prisla rec na reset/restart wifi routru. A odpoved na otazku: na koho je napsana smlouva, se permanentne dostavi odpoved: na me 😀

 3. Lukas Beran says:

  15 minut není nic 🙂 S otcem na téma počítačů mám nezřídka telefonáty o délce hodiny a víc. Úplně nejhorší pak je, když se rozhodne to probrat osobně s tím, že to je maximálně na 10 minut a naposledy z toho byly dvě hodiny. No ale je to otec 🙂

  Na téma konce podpory XP už jsem si také zažil svoje. Byl jsem docela dost šokován, kolik lidí to tak prožívá, protože jsem vůbec nepočítal s tím, že to vůbec někoho zaujme a bude to nějak řešit. Ale vzhledem k tomu, že většinou jsou to počítače s Pentium 4 a pár set MB RAM, nezbývalo než je uklidnit, že počítač bude fungovat i nadále a s nákupem nového HW se pak pořídí i nový operační systém.

Skip to main content