Ohlédnutí za přednáškou Eda Wilsona (The Scripting Guye) – záznamy k dispozici


clip_image002

Kanty> Níže popisovaná akce byla nahrávána, záznamy jsou nyní k dispozici na portálu MSTV.cz, podívat se můžete na PowerShell WorkFlows i PowerShell Desired State Configuration (DSC).

Dominik> Dne 11. března 2014 proběhla v Microsoftu akce, na kterou jsme se těšili – Ed Wilson, jeden z nejlepších PowerShell specialistů na světě, vlastník blogu „Hey, scripting guy!“, přijel do Prahy, aby nám prezentoval o PowerShellu, jeho novinkách a možnostech, které se zpočátku jevily velmi složité – ale po prezentaci se zdají jako hračka. Přednáška byla rozdělena do dvou částí – PowerShell Workflow a PowerShell Desired state configuration.

První část, PowerShell Workflow, byla zahájena videem, které bylo vytvořeno, aby ukázalo, jaké možnosti tato technologie má a co všechno dokáže, a to zábavnou formou. „Po 32 hodinách zaměřených na PowerShell jste schopni myslet v této technologii,“ byla jedna z prvních Edových  vět. Pomalu a plynule jsme si mohli prohlédnout příklady použití jednotlivých funkcí v různých situacích, které byly doplněny vtipy, což vždy velmi uvolnilo publikum při zamýšlení se nad daným problémem. Řekl nám, k čemu je technologie Workflow dobrá, její minimální požadavky a nároky.

V druhé části jsme poslouchali o Desired State Configuration, což je nová funkce dostupná v PowerShellu 4.0, určená pro jednoduchou konfiguraci serverů pomocí konfiguračních souborů (MOF), pomocí kterých námi vytvořený skript vygeneruje a následně spustí na dané stanici, kde provede konfiguraci zařízení. Takže po spuštění na několika serverech je konfigurace těchto serverů identická, což se nikdy nenastane, pokud bychom každý server konfigurovali ručně, jak řekl Ed Wilson: „DSC makes two servers identical - no matter what's the difference between two servers, it will make them the same.“

Po druhé části přednášky následoval prostor pro dotazy, dotazů bylo dost, zajímavé otázky, většinou o používání DSC v praxi, ale také ohledně technologie Workflow. Prezentace mne velmi oslovila a změnila můj pohled na konfigurací serverů – teď vím, že s DSC je to velmi jednoduché. Děkuji za skvělou přednášku, pane Wilsone!

Dominik Kadlček, STC

Comments (1)

  1. Anonymous says:

    Kanty> V dnešním vydání CITD bych se rád několika slovy vrátil

Skip to main content