Ukončení podpory Windows XP se blíží


Opakování je matkou moudrosti a čas plyne jako voda.

A tak již ani ne za měsíc, 8. dubna 2014 končí podpora operačního systému Windows XP.

Operačního systému, na který si zvykli nejen uživatelé, ale i IT profesionálové a vývojáři aplikací.

I v roce 2014 je tento operační systém z roku 2001 stále oblíben. A to je mu krásných 13 let. V odůvodněných a izolovaných případech se jistě může dožít i své plnoletosti, ale to jistě nebude většinový případ a právě pro tyto scénáře zde máme několik zajímavých informačních zdrojů.

V letošním dubnu ale končí podpora ještě několika dalších produktů hojně ve firemních prostředích dosud využívaných, konkrétně:

 • Windows XP
 • Office 2003
 • Exchange Server 2003

Ukončení podpory znamená, že společnosti Microsoft nebude vydávat žádné další veřejné aktualizace, včetně bezpečnostních aktualizací. Stejně tak nebude poskytovat další podporu těchto produktů v rámci telefonické podpory nebo dalších nástrojů, které ovšem mohou být samotné podporovány i dále.

clip_image002

Podstatné doplňující informace:

 • Podpora končí 8. dubna 2014 i pro nástroj Windows XP Mode, který ovšem samozřejmě jako samotné Windows XP, nepřestane po tomto dni fungovat.
 • Aktivace těchto produktů budou i nadále možné a aktivační servery zůstanou dostupné. Stejně tak aktivace bude stále těmito produkty vyžadována jako doposud.
 • Microsoft Security Essentials nebude po tomto dnu dostupný ke stažení pro Windows XP, nicméně bezpečností aktualizace budou vycházet dále až do 14. července 2015.
 • Malicious Software Removal Tool bude funkční a v poslední aktuální verzi dostupný až do 14. července 2015.
 • Produkty řady System Center, Windows Intune a Microsoft Deployment Toolkit budou i po ukončení podpory dále umožňovat správu a deployment Windows XP, ovšem bez jejich přímé podpory a jakékoliv technické problémy nebo scénáře zahrnující Windows XP nebudou řešeny ze strany technické podpory.
 • Dosud vydané aktualizace pro tyto produkty budou dostupné ke stažení a instalaci skrz Windows Update a Microsoft Update či WSUS i nadále.
 • Uživatelé Windows XP Home a Professional, kteří mají nastaveno používat k aktualizaci přímo servery Windows Update, obdrží 8. dubna 2014 notifikaci o ukončení podpory těchto produktů. Uživatelé využívající k aktualizaci SCCM, WSUS nebo Windows Intune tuto notifikaci neobdrží.

clip_image003

Užitečné zdroje:

- Petr Vlk (KPCS CZ, WUG)

Comments (2)
 1. Amarok says:

  Před pár týdny proběhla netem zpráva o poslední kumulativní aktualizaci pro WXP. Má řešit např. zdlouhavé vyhledávání v systému nainstalováných aktualizací. Chystá se néco takového?

 2. Petr Hajek says:

  A zrovna na moje narozky… tak mám dva důvody k zapití…

Comments are closed.

Skip to main content