Internet Explorer 11 ve firmách


Internet Explorer ve své nejnovější jedenácté verzi přináší zajímavé novinky nejen v podpoře nejnovějších webových technologií čímž pro uživatele nabízí lepší a rychlejší prožitek z procházení moderních webových stránek, ale do korporátního prostředí přináší další zvýšení bezpečnosti. Ovšem přechod na něj může znamenat pro správce firemního IT požadavek na otestování intranetů nebo aplikací či aktualizaci doménových politik.

Změna User-Agent String

IE 11 provedl změnu v řetězci, kterým se prohlížeč identifikuje v každém požadavku o data. U předchozích verzích tyto změny byly poměrně malé, ale nyní byl odstraněn známý identifikátor MSIE, podle kterého byl často tento prohlížeč identifikován některými nástroji. Ačkoliv tato změna má za následek, že novější stránky nabízejí IE svoji nejmodernější podobu, některé starší stránky mohou mít naopak problém s jeho rozpoznáním.

Režim kompatibility

Konkrétní detaily této změny popisuje na svém blogu v článku IE11 má nový User-Agent řetězecVáclav Dajbych. Pro správce firemních aplikací se v tomto případě nabízí možnost nastavit takzvaný Režim kompatibility pro tyto stránky mající problém s detekcí a zobrazením stránek. Jeho nastavení se provádí pomocí Group Policy nebo z uživatelského rozhraní prohlížeče.

Na serverové straně aplikace nebo webové stránky lze pak detekci upravit například specifikací X-UA-COMPATIBLE HTTP hlavičky. Jednotlivé režimy a způsob jejich definice vysvětluje článek Specifying legacy document modes.

Aktualizace .NET

Pokud aplikace využívá k detekci prohlížeče některou z funkcí ASP.NET může možný problém odstranit instalace některé z následujících aktualizací. .NET 4.5 a novější již tuto chybu detekce nevykazuje. Pravidlem tedy je po testování udržovat i aplikační servery aktualizované nejen po stránce aktualizací operačního systému.

  • 2836939 .NET 4 - Win7SP1/Win2K3SP2/Win2K8R2SP1/Win2K8SP2/VistaSP2/WinXPSP3
  • 2836940 .NET 3.5 SP1 - Win2K3SP2/Win2K8SP2/VistaSP2/WinXPSP3
  • 2836941 .NET 2.0 SP2 - Win2K3SP2/WinXPSP3
  • 2836942 .NET 3.5 SP1 - Win7SP1/Win2K8R2SP1
  • 2836943 .NET 2.0 SP2 - Win7SP1/Win2K8R2SP1
  • 2836945 .NET 2.0 SP2 - Win2K8SP2/VistaSP2
  • 2836946 .NET 2.0 SP2 - Win8/WinRT/Win2K12
  • 2836947 .NET 3.5 SP1 - Win8/WinRT/Win2K12

Problém s Outlook Web App

Jednou z webových stránek, která má drobný problém se zobrazením v IE 11 je i OWA, která automaticky nabízí pouze takzvanou Light verzi. Řešením je právě použití Režimu kompatibility, nebo instalace kumulativní aktualizace číslo 3 pro Exchange Server 2013, nebo Update Rollup 4 pro Exchange Server 2010 Service Pack 3. Více informací a odkazy ke stažení poskytuje článek Can't load OWA Premium by using Internet Explorer 11 in an Exchange Server environment. Uživatelé služeb Office 365 se mohou na tuto aktualizaci těšit v následujících několika týdnech.

Chybějící nastavení Internet Explorer Maintance (IEM)

IEM byl v rámci GPO používán pro nastavení některých vlastností IE, například zón zabezpečení. Tato nastavení byla již v IE 10 odstraněna a je nyní doporučeno používat Group Policy Preference, ADMX Template nebo upravené instalace pomocí Internet Explorer Administration Kit (IEAK). Možné je také použít nastavení příslušných registrových klíčů. Podrobné mapování, jak kterou funkci IEM nahradit, nabízí článek Missing Internet Explorer Maintenance settings for Internet Explorer 11.

Testování webových stránek

Pro vývojáře, ale i správce IT je k dispozici několik možností, jak aplikace a webové stránky otestovat na jejich kompatibilitu s nejnovější verzí IE.

Pokud je aplikace veřejně dostupná, lze použít Browser Testing Reportna stránkách modern.IE. Tento nástroj načte zadané URL a provede test na výskyt zásadních chyb, nepodporovaných vlastností či jiných obtíží, které mohou uživateli snížit komfort z práce s takovou stránkou v IE 11.

Další možností pro testování jsou virtuální počítače s jednotlivými verzemi operačního systému a prohlížeče, které jsou volně k dispozici pro staženíopět na stránkách modern.IE.

Blokace automatické instalace IE 11

Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete do svého prostředí IE 11 nepustit a nepoužíváte pro správu a aktualizaci například SCCM nebo WSUS, můžete použít nástroj pro blokaci automatické instalace IE 11pomocí Windows Update.

- Petr Vlk (WUG, KPCS CZ)

Comments (0)

Skip to main content