Co IT-týden dal: ztráty a nálezy, muzika skriptem a Vánoce


Kanty> To jsme tomu zase dali. Po delší době jsem si vyšetřil chvíli času, abych napsal na nevážné téma z IT oblasti, a před samotným psaním mi to nedalo a ověřoval jsem, kdy jsme CITD psali naposledy. Co si budeme povídat, nebylo to příjemné zjištění, měsíc a půl je poměrně dost dlouhá doba. Může za to samozřejmě Karel, ale to by bylo na delší a nezajímavé povídání. Každopádně výmluvu máme, koneckonců CITD je nepravidelný občasník, že :).

Ale dost nářků. Poslední dva a půl měsíce jsem trávil značnou část pracovní i mimopracovní doby na IT Campech a věcech s IT Campy spojených. Na jednu stranu už se opravdu těším na vánoční dovolenou, kdy si odpočinu, naberu síly a hlavně se zbavím chorob, které se na mě při cestování nabalily a které jsem kvůli nadcházejícím IT campům spíš potlačoval, než abych je léčil. Na druhou stranu jsem si IT Campy opravdu užil. Jednak je z mého pohledu předávání novinek a zkoušení v labech na takovýchto akcích činnost, která mi dává smysl a opravdu mě baví, druhak mě baví odpovídání na dotazy (případně dohledávání odpovědí), komunikace s lidmi z IT branže, zjišťování, jak to vše (ne)funguje v reálném životě a celkově mě tyhle akce hodně nabíjí. Tímto bych chtěl poděkovat všem dosavadním účastníkům IT campů za zajímavé zážitky, vás ostatní srdečně zvu na IT campy, které jsou naplánovány na příští rok.

O čem jsem ale chtěl psát je zajímavá sbírka zapomenutých předmětů, které při uklízení místnosti po akci nacházím. Asi nejběžnějším předmětem jsou zdroje pro notebooky, v jednu dobu jsem měl v zásobě pět zdrojů od nejrůznějších výrobců, největší kuriozitou byl zdroj pro tablet Microsoft Surface. To mě zarazilo, protože není moc lidí, kteří tento hardware mají. Nakonec se ukázalo, že jde o zdroj jednoho ze spoluřečníků, takže navrácení bylo relativně jednoduché. U dalších zdrojů se někteří účastníci staví po pár dnech a zdroj si vyžádají, ale i tak je konečný součet dva zdroje v můj prospěch (z toho jeden asi nevyužiju, je k jablečnému telefonu :).

Drobné věci typu šroubovák či redukce ke grafickému výstupu už ani neřeším, ale objevila se i jedna kuriozita, které zatím kraluje pomyslnému žebříčku našich ztrát a nálezů. Při sbírání a třídění labových materiálů jsem totiž v jednom manuálu našel založené povinné ručení od auta, a to včetně zelené karty. Dotyčný účastník pravděpodobně používal tento materiál jako záložku v dokumentaci, a při odchodu na ni zapomněl. Naštěstí se jednalo o nám známého člověka, na kterého jsme měli i telefonický kontakt, takže navrácení proběhlo rychle, ale i tak to byl zážitek, na který jen tak nezapomenu.

Ale dost povídání o IT Campech. Při rutinním procházení MS webů a blogů jsem narazil na jednu zajímavou možnost využití PowerShellu. Častokrát zde na blogu popisujeme, jak se PowerShellem dá udělat v podstatě cokoliv, ostatně Flash zpravodaj přináší každý měsíc nový díl PowerShell seriálu (v prosinci už 41. díl) a nezaznamenal jsem, že by se v nich David Moravec opakovat, ovšem tenhle příklad je důkazem nad důkazy. Schválně zkuste níže uvedený text zkopírovat, uložit jako .ps1 skript a spustit:

[console]::beep(440,500)      
[console]::beep(440,500)
[console]::beep(440,500)       
[console]::beep(349,350)       
[console]::beep(523,150)       
[console]::beep(440,500)       
[console]::beep(349,350)       
[console]::beep(523,150)       
[console]::beep(440,1000)
[console]::beep(659,500)       
[console]::beep(659,500)       
[console]::beep(659,500)       
[console]::beep(698,350)       
[console]::beep(523,150)       
[console]::beep(415,500)       
[console]::beep(349,350)       
[console]::beep(523,150)       
[console]::beep(440,1000)

Abych nezapomněl, potřebujete zvukový výstup, ale to vám při pohledu na příkaz Beep asi došlo i bez mé rady. A fanoušci Hvězdných válek už vědí :).

Zkrátka a dobře, PowerShell se dá využít i pro komponování a přehrávání muziky, což je pro milovníky IT hračiček úžasná věc. Pokud by vás zajímaly i další skladby, navštivte stránku Music from the command line, kterou naleznete na stránkách TechNet WiKi.

A protože od pondělka mi začíná vánoční dovolená a slíbil jsem ženě, že do pátého ledna na práci nesáhnu, pro letošek se s vámi loučím, přeju vám příjemné prožití svátků vánočních, bohatého ježiška (schválně kdo složí koledu v PowerShellu? Podělte se v komentářích pod článkem), šťastný nový rok a ať nám ty bity a bajty fungují tak, jak od nich očekáváme :).

KFL> Samozřejmě že za tu strašlivou prodlevu můžu já. Už jen proto, že Tomáš už v pondělí psal mail mně a Daniele, že bychom mohli před Vánoci alespoň něco málo na blog napsat v rámci CITD. Odhodlání sice bylo veliké, ale čas nezbyl. A víte proč?

Protože jsem letos (mluvím tedy za sebe, absence Daniely tady na blogu by byla na delší povídání :)) nějak nezvládl vědomě naplánovat vánoční dovolenou. Přišla středa a na mě z kalendáře bafnul reminder “Xmas OOF”. A já zjistil, že moje podvědomí je lepší než vědomí, a že mám dovolenou nastavenou od včerejška až do 3. ledna nového roku. To je přes 3 týdny. Vypukla panika.

Došlo mi, že jsme letos nedělali žádnou pořádnou soutěž tady na blogu, že nemám rozeslané ceny pro minisoutěž, kterou jsme pořádali na našem Facebooku, že musím dodělat ještě asi 4 věci, a hlavně že musím vynadat Daniele, jak je ve vztahu k našemu milovanému blogu neuvěřitelně laxní. Vlastně mi došlo, že jsem přepnul blog do vánočního skinu a ani si nepamatuju kdy!

Letošní konec roku byl opravdu hodně hektisch a tím, jak venku není úplně zimní počasí a obecně se rok od roku vytrácí ta “pohoda a kouzlo Vánoc”, jsem ztratil pojem o čase. Nehledě k tomu, že mě Tomáš neustále prudil s výsledky IT Campů a plánováním nových :).

Takže – abychom předešli psychickému zdecimování IT populace, vyzývám všechny čtenáře, aby si uvědomili, že jsou svátky za rohem a aby začali sledovat svůj kalendář. Abyste pak nedopadli jako já, že v pátek večer, o druhém dni dovolené, dodělávate věci, které na vás tu a tam vybafnou z hlubin Outlooku :).

Mějte se krásně, šťastné a veselé, a příští rok na blogu - ahóóój!
- Kanty, (opožděný) KFL a (laxní) Daniela

Comments (2)

  1. Anonymous says:

    Kanty> To jsme tomu zase dali. Po delší době jsem si vyšetřil chvíli času

  2. Anonymous says:

    Pingback from Co IT-t??den dal: ztr??ty a n??lezy, muzika skriptem a V??noce

Skip to main content