Sdílené VHDX pro virtualizované clustery krok za krokem


Funkcionalita Shared VHDX je novinkou Windows Serveru 2012 R2, díky které můžete jediný virtuální pevný disk využít jako sdílené úložiště pro clustery, virtualizované na platformě Hyper-V. Odpadá tak nutnost pořizovat pro virtualizované clustery fyzické sdílené úložiště (byť i tuto cestu můžete nadále využívat) a clustering pro virtuální prostředí je tak zas o něco jednodušší.

Podrobnější popis fungování sdíleného VHDX jsme vám přinesli v rámci Týdne novinek ve WS 2012 R2, dnes přidám další střípek do mozaiky: Jose Barreto, člen týmu, který má na starosti souborové služby ve Windows Serveru, uveřejnil článek, ve kterém krok za krokem popisuje, jak rozchodit konfiguraci virtualizovaného Scale-Out souborového clusteru, který využívá sdílený VHDX.

Jde o využití ne jedné, ale několika novinek ve WS 2012 (R2), a celá věc je o to pikantnější, že Jose Barreto i pro souborové úložiště využívá virtualizované servery, což je oficiálně nepodporované řešení. Na druhou stranu pro vyzkoušení funkcionality a pochopení principu fungování jde o naprosto geniální věcVeselý obličej 

Článek naleznete na blogu Joseho Barreta a jako bonus je zde k dispozici i odkaz na seznam certifikovaných JBOD diskových polí a SAS karet, které můžete bez obav využít pro stavbu regulérního clusterovaného diskového úložiště s Windows Serverem 2012 (R2).

- Kanty

Comments (1)

  1. Anonymous says:

    Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content