Týden s Windows Server 2012 R2 – Server Management & PowerShell


S uvedením Windows Serveru 2012 R2 (zatím stále v Preview) Microsoft opět posunul správu o kus dále. Dnes se podíváme na novinky v oblasti správy serverů a PowerShellu.

Standards-based management

Již delší dobu Microsoft používá termín Standards-Based management pro oblast managementu serverů. Základní myšlenka je znázorněna na následujícím obrázku:

image

Pomocí sady standardů je cílem zjednodušení správy a množství použitých technologií. Pro správu non-Microsoft zařízení je potřeba, aby spravované zařízení podporovalo OMI (Open Management Infrastructure), což je Open Source implementace WMI (CIM). V PowerShellu je nově dostupný nový API provider komunikující s OMI. Tento OMI provider je poté implementován např. na Linux zařízení a pomocí PowerShellu můžeme poté toto zařízení spravovat. Velkou výhodou je jednoduchá možnost tvorby OMI bez nutnosti nějakého složitého programování. V současné době Microsoft spolupracuje i s výrobci síťových přepínačů a jejich správa je ukázána na obrázku:

image

PowerShell v4

V PowerShellu jako takovém (nyní tedy ve verzi 4.0) se objevily následující novinky.

 • Vylepšené PowerShell ISE: IntelliSense i pro workflows a pro DSC (viz dále). Nově můžeme také použít debugging pro vzdálené skripty.
 • PowerShell Web Access (PSWA) nyní umožňuje disconnect (tak jak je dostupný ve standardním remote accessu od PowerShellu v3). PSWA nyní obsahuje ikonku Save, která umožňuje uložení a odpojení aktuálního připojení a poté její opětovné navázání.
  Další zajímavou novinkou v PSWA je možnost vytváření autorizačních pravidel ze vzdáleného počítače.
 • Nejzajímavější novinkou je ale určitě Desired State Configuration (DSC). DSC umožňuje vytvořit konfiguraci (pomocí jednoduchého textového souboru) a poté periodicky tuto konfiguraci testovat a vracet do žádaného stavu.
  image
  Více jsem o DSC psal v posledním TechNet Flashi a proto zde nyní uvedu pouze odkaz na dřívější článek.

Jednotlivé vývojové týmy opět zapracovaly na pokrytí dalších oblastí správy Windows, a proto jsou nyní dostupné nové moduly např. pro:

 • AppBackgroundTask
 • Defender
 • PSDesiredStateConfiguration
 • WDS
 • WindowsSearch
 • WssCmdlets
 • WssSetupCmdlets

Celkem je nových modulů 16. Nejvíce nových cmdletů obsahují moduly pro WSS (Windows Server Solutions). Celkový počet nových cmdletů je 652. Velké množství cmdletů nyní obsahuje i např. AD FS nebo IPAM Server.

Když už jsme u čísel, v Microsoftu spočítala nějaká dobrá duše, že počet nových parametrů v jednotlivých zmiňovaných modulech a cmdletech je 3603.

Server Manager

V Server Manageru došlo k mírným úpravám a spíše se rozšířily možnosti použití pro další (nové) služby Windows Serveru 2012 R2.

 • IPAM Management – IPAM (IP Address Management) slouží ke správě adresních rozsahů ve vaší firemní síti. Slouží i ke správě služeb DHCP a DNS. Takto vypadá Server Manager se zobrazenou částí IPAM:
  clip_image008
 • Správa Web Application Proxy – nová role pro správu vzdáleného přístupu.
 • Podpora pro Work Folders – ve zkratce se jedná o SkyDrive (nebo SkyDrive Pro) s tím rozdílem, že data jsou uložena na lokálních serverech dané firmy.

Ve verzi Windows Server 2012 R2 došlo opět z hlediska správy k posunu směrem – mám jedno zařízení, ze kterého mohu pomocí standardních protokolů spravovat všechna má zařízení v síti. Pokud si chcete novou edici (stále v Preview) vyzkoušet, na stránkách TechNet blogu je uveřejněn odkaz na stažení ISO nebo VHD souborů.

David Moravec
Mainstream Technologies

Mainstream Technologies, s.r.o. se specializuje na poskytování vysoce odborných služeb v oblasti informačních technologií. Z pozice systémového integrátora navrhuje a implementuje podniková řešení se zvýšenými nároky na odolnost, bezpečnost a dostupnost. Díky bohatým zkušenostem a znalostem podnikového prostředí taktéž poskytuje pokročilé odstraňování potíží a profesionální konzultace.

Comments (0)

Skip to main content