Záznamy, prezentace a Q&A z TechDays Online – Windows Azure


TechDays2013_ (640x347)Přinášíme vám záznamy, prezentace a otázky a odpovědi  z celodenní online konference TechDays Online 2013, zaměřené na Windows Azure, která se konala tento týden.

Záznamy z jednotlivých částí jsou k dispozici na MSTV.cz, přímé odkazy jsou následující:

Prezentace a skripty, použité během přednášek, naleznete všechny v tomto umístění.

Během přednášek padly dvě otázky, zde jsou včetně odpovědí:

Jaká jsou přesnější pravidla pro plánovanou předem ohlášenou odstávku Azure služeb - jsou směřovány na víkendy či noční hodiny ? Výpadek až 25 minut v běžných provozních hodinách může být nepříjemný .....
Jen pro nastavení očekávání: za poslední dva roky došlo v Azure pouze ke dvěma plánovaným odstávkám, přičemž jedna se týkala Azure SQL, druhá Virtual Machines (kde bylo v rámci odstávky potřeba povinně restartovat všechny virtuály).
Odstávky se ohlašují několik dní předem, trvají max. 25 minut a vždy se provádí mimo špičkového hodiny daného regionu. Pokud tedy budete mít své služby v evropských datacentrech, půjde o naše noční hodiny. Navíc pokud se bavíme o virtuálních strojích, které jsou dostupné ve dvou a více v rámci availability setu, pak Azure odstaví vždy jen jeden server, ostatní běží a vaše služba tak pokračuje v činnosti.

Uváděl jste, že pokud mám VM ve vypnutém stavu, tak za ně neplatím. Znamená to, že když je VM vypnuté, neplatím ani za diskový prostor, kde je VM uloženo?
VHD soubor, který reprezentuje virtuální disk dané VM, je stále uložen v Azure Storage a tudíž je potřeba za využitou kapacitu platit, nicméně cena nákladů na Azure Storage je cca desetinová oproti běhu průměrného virtuálního stroje, vypnutím VM tedy můžete výrazně srazit náklady. Navíc disky jsou dynamicky expandované, takže vždy platíte jen za to, co opravdu využíváte. Ačkoliv se disky ve virtuálu tváří, že mají 127 GB, čistá instalace systému zabírá něco málo pod 10 GB, a platíte pouze za tuto velikost.
Pro zastavení plateb i za Azure Storage byste musel VHD soubory ze storage vymazat, ovšem pak se vám bude virtuál poměrně těžko znovu vytvářet…

Comments (3)

  1. Anonymous says:

    Poslední aktualizace: 20.2.2014 Licencování společnosti Microsoft patří

  2. Anonymous says:

    Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

  3. Anonymous says:

    Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content