Azure Web Sites a Mobile Services plně k dispozici (a další novinky na Azure platformě)


Konference Build přinesla mimo jiné i zajímavé novinky na Azure platformě. Přehled všech novinek naleznete zde, podrobnější představení nejdůležitějších pak zde. Pojďme si uvést jejich přehled:

Azure Web Sites

 • Služba je plně dostupná a podporovaná pro režimy Free (bezplatný s kvótami na množství spotřebovaných zdrojů) a Standard (dříve Reserved, běh na dedikovaném hardwaru). Režim Shared, tedy sdílený hosting zůstává v režimu Preview. Od 1.8. se přechází na zveřejněné plné ceny placených služeb.
 • Podpora pro SNI a IP certifikáty pro vlastní domény pro režim Stadndard (u domén *.azurewebsites.net je možné používat SSL zdarma u všech úrovní služby)
 • Podpora pro automatické škálování pomocí změny počtu instancí v režimu Shared, ke změně počtu nahoru i dolů dochází na základě změřené zátěže CPU
 • Podpora pro 32 i 64bitový běh
 • Možnost vytvoření a stažení Memory Dumpu
 • Jednotlivé weby lze škálovat nezávisle na sobě (dříve se škálování nastavovalo jednotně pro všechny weby ve stejném datovém centru)

Azure Mobile Services

 • Služba Azure Mobile Services, která nabízí uložení dat, autentizaci a nofitikaci pro všechny používané mobilní platformy je plně dostupná a podporovaná.
 • Mění se způsob účtování. Zůstává bezplatný režim pro max. 10 aplikací, max. 100 připojených zařízení během jednoho dne, max. 20 MB dat v databázi a max. 500.000 volání API za měsíc. Dále se zavádí režimy Standard a Premium s měsíčním poplatkem, neomezeným počtem zařízení a počtem API volání vycházejících z počtu pronajatých dedikovaných virtuálů pro provoz služeb. Více detailů zde
 • Ve Visual Studiu 2013 bude podpora pro vytváření a nastavování mobilních služeb přímo v Server Exploreru, navíc přibudou další možnosti pro integraci přímo do kódu

Další novinky

 • Autoscale – Microsoft dosud nechával možnost dynamické regulace výkonu buď na vašem kódu anebo na monitorovacích nástrojích a řešeních třetích stran. Pomocí funkce Autoscale (zatím v Preview) můžete snadno měnit počet virtuálních počítačů (Azure Virtual Machines, Cloud Services, Web Sites v režimu Standard), a to v závislosti na zátěži CPU, případně na délce fronty zpráv čekajících na zpracování.
 • Alerts – pokud chcete, můžete si nově předplatit upozornění při překročení mezních hodnot monitorovaných služeb. Např. pokud zátěž CPU vašeho virtuálu přesáhne během 15 minutové doby hodnotu 80%. Tato služba je v Preview režimu
 • Nove image OS pro nově vydaný sofware – můžete si tak rychle vytvořit virtuální počítač na vyzkoušení Windows Server 2012 R2 Preview nebo třeba SQL Serveru 2014 CTP1.

Překvapení na závěr – Azure bez kreditní karty…

… tedy alespoň pro vývojáře s MSDN subskripcí. Smyslem zadávání kreditní karty i u Azure účtů s nulovou platbou je zejména autentizace uživatele, neboť účet lze zneužít na různou kriminální činnost – a ani Microsoft Account ani mobilní telefon při nejlepší vůli nelze uznat za autentizaci. Uživatelé se zakoupeným MSDN jsou však již dostatečně autentizováni, tudíž pro ně povinnost prokázat se bankovní kartou odpadá.

Michael Juek

Comments (1)

 1. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content