Licencování Windows 8 popáté – Nasazení počítačového operačního systému Windows 8/ 7/ XP (ve virtuálním prostředí) na serveru


Pokud společnost uvažuje o nasazení Windows 8/ 7/ XP (ve virtuálním prostředí na serveru), tak v úvahu připadají nejčastěji dva scénáře nasazení:

 1. Počítačový operační systém Windows je používán jako operační systém pro podporu nejrůznějších firemních aplikací (dohledový, ekonomický systém, systém pro vedení skladů, docházek, mailový server, konzole pro správu antivirového řešení, apod.)
 2. Na serveru jsou provozovány virtualizované desktopy, ke kterým přistupují jednotliví uživatelé z nejrůznějších zařízení – nejčastěji tenkých klientů)

Oba scénáře vyžadují jiný způsob licencování a pro ani jeden nelze použít licence OEM nebo FPP (krabice). Proto před odpovědí na otázku: „jaké licence jsou potřeba, pokud bude Windows 8/ 7/ XP nasazen na serveru“, je nutné zohlednit, o jaký scénář nasazení se jedná!

Scénář 1 – Windows 8/ 7/ XP jako podpora aplikací

V tomto případě je počítačový operační systém Windows používán jako operační systém pro podporu nejrůznějších firemních aplikací (dohledový, ekonomický systém, systém pro vedení skladů, docházek, mailový server, konzole pro správu antivirového řešení, apod.).

Jedná se o scénář, který využívají nejčastěji menší zákazníci s méně než 15 počítači, na druhou stranu o něm občas uvažují (nebo takto Windows i používají!) i větší organizace pro běh individuálních interních serverových aplikací.

Z licenčního hlediska ovšem není možné pro podporu serverových aplikací použít licenci Windows 8/ 7/ XP, protože tím dochází k porušení licenčních podmínek počítačového operačního systému, které sice povolují současné připojení až 20 (10 u XP) zařízení, ale pouze za účelem přesně stanovených a vymezených služeb:

Windows XP Professional

Připojení zařízení. Nejvýše deseti (10) počítačům nebo jiným elektronickým zařízením („Zařízení”) můžete povolit připojení k POČÍTAČI za účelem využití jedné nebo několika následujících služeb SOFTWARU: Souborové služby, Tiskové služby, Internetová informační služba, Sdílení připojení k Internetu a služba Telefonní subsystém. Maximální počet deseti připojení zahrnuje všechna nepřímá připojení uskutečněná prostřednictvím služby multiplexování nebo jiného softwaru či hardwaru, který připojení sdružuje nebo seskupuje.

Windows 7 Professional

Smíte umožnit nejvýše 20 dalším zařízením, aby přistupovaly k softwaru nainstalovanému na licencovaném zařízení a užívaly pouze Souborové služby, Tiskové služby, Internetovou informační službu, Sdílení připojení k Internetu a Služby telefonního subsystému.

Windows 8 Pro

K licencovanému zařízení smíte připojit až 20 zařízení pro účely sdílení souborů, tisku a používání Internetové informační služby, funkce Sdílení připojení k Internetu nebo telefonních služeb.

Pro aktivaci s použitím Služby správy klíčů nebo podobné technologie je povolen neomezený počet připojení (platí pouze pro multilicenční Windows 8 Pro Upgrade).

Připojení za jiným účelem (např. práce s ekonomickým softwarem, přijímání pošty z mailového serveru apod.) tedy není povoleno a není ani brán ohled na softwarové požadavky nejrůznějších výrobců softwaru, kteří často jmenují Windows XP či Windows 7 jako dostačující podklad pro běh jejich aplikace.

Navíc ani nehraje roli, jestli je Windows 8/ 7/ XP provozován na serveru ve fyzickém či virtuálním prostředí.

 

Řešení:

Namísto licence pro Windows 8/ 7/ XP je potřeba pořídit serverový operační systém Windows Server a postupovat dle platných licenčních podmínek (např. při pořízení Windows Server 2012 Standard potřebují všichni přistupující uživatelé/ zařízení také klientské přístupové licence CAL)

Příklad nesprávného a správného používání softwaru v rámci lékárny s několika počítači (lze aplikovat na všechny typy společností i na jiný typ provozovaných serverových aplikací):

 

clip_image002

 

clip_image004

Scénář 2 – Virtualizované desktopy (VDI)

Z důvodu jednodušší správy operačních systémů volí některé společnosti virtualizaci desktopů (VDI – Virtual Desktop Infrastracture), kdy jsou počítačové operační systémy provozované ve virtuálních prostředích na serveru a koncoví uživatelé se na server připojují z nejrůznějších zařízení (počítač/ notebook/ tenký klient/ tablet).

Z licenčního hlediska nezáleží na zvolené virtualizační platformě (Hyper-V/ VMware/ Citrix) a licence pro Windows 8 se nikdy nepřiřazují serveru, ale koncovým zařízením, odkud se přistupuje. Dle typu zařízení se tak vybírají licence, které se vždy přiřazují danému fyzickému zařízení (licencování per Device):

 1. Klasický počítač/ notebook:
  • Windows 8 Pro OEM + Windows 8 Pro Upgrade vč. Software Assurance nebo Windows 8 Pro OEM/ FPP + Software Assurance do 90 dní od pořízení zařízení
  • Windows Intune, který je možné zakoupit v rámci Online služeb (MOSP) nebo programů Enterprise Agreement
 2. Tenký klient/ tablet: licence VDA, kterou je možné pořídit ve všech multilicenčních programech kromě Open License

Výše uvedené licence nejsou dostupné v rámci hostingu (program SPLA pro poskytovatele služeb), kde scénář VDI není licenčně umožněn.

Práva na provozování virtuálních desktopů nejsou trvalá, ale závislá na platnosti licence ať již Software Assurance nebo Windows Intune či licence VDA! Zařízení s výše uvedenou platnou (aktivní) licencí jsou dále nazývána licencovaná zařízení.

Dané licence tedy umožňují spouštět počítačový operační systém:

clip_image002[6]

Počet výše uvedených spouštěných operačních systémů Windows 8 se sčítá (na zařízení + na serveru), nicméně platí, že přístup na server je povolen pouze z licencovaného zařízení, s kterým smí pracovat pouze jeden uživatel v daný čas.

Rozdíl mezi licencemi Windows 8 Pro + aktivní SA a Windows Intune oproti licenci VDA je v nutnosti podkladové licence OEM (VDA nepotřebuje) a v možnosti provozování Windows na daném zařízení ve fyzickém, resp. virtuálních prostředích (VDA neumožňuje provozování Windows na licencovaném zařízení, ale pouze na serveru).

Jak již bylo výše uvedeno, tak přístup na virtualizovaný desktop je možný pouze ze zalicencovaného zařízení (zařízení s licencí Windows 8 pro + SA/ Windows intune/ VDA), kromě toho má primární uživatel tohoto/ svého licencovaného zařízení další práva přístupu na virtualizovné desktopy.

Primární uživatel licencovaného zařízení je ten, kdo používá dané zařízení více než 50% času během období 90 dní.

Další práva přístupu pro primárního uživatele:

 1. Roaming Use Rights (RUR) dávají primárnímu uživateli licencovaného zařízení právo přistupovat na virtualizované desktopy z nefiremních zařízení (počítače, tablety, notebooky apod., které nevlastní společnost) mimo prostory společnosti. RUR platí po dobu platnosti licence na licencovaném zařízení a pouze jeden uživatel smí přistupovat na virtualizované desktopy v daný čas.
 2. Primární uživatel může přistupovat na virtualizované desktopy z Windows RT zařízení
 3. V případě pořízení licence Companion Subscription License (CSL) smí primární uživatel přistupovat na virtualizované desktopy až z 5 doprovodných zařízení

Pozn.1: Companion Subscription License (CSL) se pořizuje v multilicenčních programech Select Plus a Enterprise Agreement a přiřazuje se licencovanému zařízení. CSL pouze rozšiřuje práva přístupu na virtualizované desktopy primárnímu uživateli!

Pozn.2: Doprovodné zařízení je takové, v kterém:

 • nelze lokálně (ve fyzickém nebo virtuálním prostředí) provozovat Windows Pro(fessional) = tablety, tencí klienti apod.
 • lze lokálně (ve fyzickém nebo virtuálním prostředí) provozovat Windows Pro(fessional) a zároveň patří primárnímu uživateli = klasické počítače, notebooky, které vlastní primární uživatel

Kompletní řešení VDI od spol. Microsoft

Výše uvedené licence jsou nutné pro pokrytí systémů Windows ve virtuálních desktopech, v případě ale, že je celé řešení VDI provozováno na produktech spol. Microsoft, tak vznikají další požadavky na licence:

 1. licence pro Windows Server 2012 (zahrnuje licenci na Hyper-V) a klientské přístupové licence CAL pro přistupující uživatele/ zařízení (CALy per ser/ per Device)
 2. licence pro správu serveru – System Center 2012 Standard
 3. licence na přenos dat (Virtualization host) a funcionalitu Connection Broker – RDS (terminálový) CAL na uživatele/ zařízení nebo licence VDI Suite na zařízení (funkcionalitou pokrývá RDS CAL pro scénář VDI).
  RDS CAL (všechny funkcionality) vs. VDI Suite (označené):clip_image004
 4. licence pro správu virtuálních desktopů – System Center Virtual Machine Manager. Možnost pořídit:
  • jako součást licence System Center Configuration Manager CML (Client Management License – licence pro klienta)
  • jakou součást licence VDI Suite na zařízení
  • jako součást sady Core CAL Suite nebo Enterprise CAL Suite na uživatele/ zařízení

- Petr Janovský, Microsoft

Comments (4)

 1. To by me zajimalo... says:

  To by me zajimalo, proc cim dal tim vic firem prechazi pomalu na Linux. Mozna to bude tim, ze licencni politika MS je cim dal tim vice neprehledna, licence jsou cim dal tim drazsi, kazdou chvili nove a jeste vice zhovadile GUI, MS uzivatele porad nuti se nekam registrovat i na ten podelanej skype ve W8 chce MS abych si u nich udelal ucet, protoze se starym se neprihlasim. Uz jsem taky nainstaloval Linux a zatim to nevypada spatne 🙂 Na opravdovou praci to jeste neni, ale za par mesicu udelam MS pa pa 🙂

 2. Michal Zobec says:

  Dobrý den,

  trochu nechápu tu logiku s jinými službami. chápu dobře, že třeba role DB serveru, tzn. SQL Server 2012 Express nesmím využívat? nebo ji smím využívat jen lokálně a nikoli po síti?

  Když uvádíte v textu, že po síti je možné používat jen Internetové informační služby tak v případě řešení:

  * webová aplikace (tenký klient) na IIS

  * SQL DB na SQL Server 2012 Express

  nebudu porušovat podmínky protože SQL DB po síti nekomunikuje. chápu to dobře?

  divné mi ale je, že SQL Server dovoluje instalaci na klientské OS když to porušuje jeho licenční podmínky (resp. že povoluje provoz po síti).

  p.s.: celou dobu v tomto případě řeším jak provoz na virtuálním serveru tak případně na fyzickém hw (nemusí být serverový hw).

 3. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 Licencování společnosti Microsoft patří

 4. Anonymous says:

  Poslední aktualizace: 20.2.2014 V tomto článku naleznete souhrn materiálů z TechNet

Skip to main content