Licencování Windows 8 potřetí – Multilicenční Windows 8 Pro Upgrade


V rámci jakéhokoliv multilicenčního programu pro kteréhokoliv zákazníka (komerčního, státního nebo akademického) je počítačový operační systém Windows pouze licencí na upgrade systému, tj. že Windows 8 Pro Upgrade nelze instalovat na „holé“ počítače, ale pouze na počítače s podkladovou licencí, jak to upravuje dokument Product List v tabulce oprávněných podkladových licencí:

Operating System (OS) Upgrade License

The desktop operating system licenses granted under these programs are upgrade licenses only. Full desktop operating system licenses are not available under these programs. Therefore, each desktop for which you acquire and on which you will run the Windows 8 Pro Upgrade must be licensed to run one of the qualifying operating systems identified below.

 

Qualifying OS Rules

  • The qualifying OS must be installed on the device to which the VL Upgrade license is to be assigned.
  • Apple Macintosh is only a qualifying OS if it is preinstalled by the authorized manufacturer prior to the initial sale of the computer.
  • Except as provided below, customers must remove the qualifying Operating System from the device in order to deploy the VL Upgrade license.
  • Customers who wish to install or run more than one licensed OS at one time (including the qualifying OS), may acquire Software Assurance for their VL Upgrade license.
  • Customers that have active Software Assurance coverage do not need to uninstall the qualifying OS and may install and run the qualifying OS and Windows 8 at the same time.

The qualifying operating systems by Program type are:

 
  clip_image002

Licenční podmínky pro multilicenční Windows 8 Pro Upgrade zaručují právo na vytvoření jednotného média a následnou hromadnou instalaci na koncové stanice, dále multilicenční Windows nabízí možnost používat předchozí verze operačního systému (až po Windows 95) a také umožňují hromadnou aktivaci pomocí multilicenčních klíčů (viz včerejší článek Windows 8 pro společnosti).

Multilicenční Windows je nepřenosný

V případě nákupu Windows 8 v rámci multilicenčních programů Open License, Select Plus nebo Open value necelopodniková varianta se upgrade váže na zařízení, kde byl původně instalován. V případě výměny hardwaru není možné licenci přenést na jiný počítač. Další informace najdete v dokumentu Volume Licensing Brief – Desktop: Operating System License Requirements: Initial Operating System and Transfer of License

U ostatních smluv, kde je Windows 8 Pro Upgrade pořizován celopodnikově (programy Open Value, Open Value Subscription, Enterprise Agreement, Enterprise Agreement Subscription, School Agreement, EES) toto pravidlo neplatí, neboť dle smlouvy se platí ročně za aktuální počet kvalifikovaných zařízení. Při výměně zařízení se tedy instaluje Windows 8 Pro i na nové zařízení.

- Petr Janovský, Microsoft

Comments (1)

  1. Anonymous says:

    Poslední aktualizace: 20.2.2014 Licencování společnosti Microsoft patří

Skip to main content